• Menu

  Na czym polega car sharing?

  Indywidualny transport samochodowy ma wiele zalet – nie jest się od nikogo zależnym, można dojechać praktycznie wszędzie, a przy tym nie trzeba czekać na odjazd busa, autobusu czy pociągu. Jednak posiadanie samochodu na własność wiąże się z ponoszeniem wielu różnych kosztów, nie tylko tych związanych z bieżącą eksploatacją. Być może dobrym rozwiązaniem są tzw. auta na minuty, które użytkowane są w ramach usługi car sharing. Na czym ona polega?

  Czym jest car sharing?

  Pod pojęciem car sharing należy rozumieć system wspólnego użytkowania samochodów osobowych, które są udostępniane za opłatą użytkownikom przez ich właścicieli – zwykle zorganizowane firmy. Operatorem systemu jest właściciel floty pojazdów, którym mogą być przedsiębiorstwo, agencja publiczna, spółdzielnia, stowarzyszenie, a nawet grupa osób fizycznych.

  Dzięki stosowaniu modelu biznesowego wypożyczalni samochodów typu car sharing możliwe jest wypożyczanie pojazdów na krótki czas, stąd też określenie „auta na minuty” czy „auta na godziny”. Jest atrakcyjny dla klientów, którzy sporadycznie potrzebują skorzystać z samochodu, lub dla tych, którzy chcieliby okazjonalnie mieć dostęp do samochodu innego typu.

  Jak w praktyce działają auta na minuty?

  W celu zrozumienia praktycznych aspektów działania systemu car sharing najlepiej posłużyć się przykładem. W Polsce w wielu dużych miastach działają już auta na minuty. Warszawa ma na przykład system dostarczany przez Panek CS

  Pozwala on na wynajmowanie aut nawet na minuty, z poziomu aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wystarczy zainstalować program, a następnie zarejestrować konto klienta – w samej aplikacji lub na stronie WWW. Później użytkownik powinien na mapie mobilnej zarezerwować najbliższy samochód. Ma 15 minut na dotarcie do niego, dlatego ważne jest rezerwowanie aut najbliżej miejsca, w którym znajduje się klient.

  Zarezerwowane w systemie car sharing auto otwiera się telefonem poprzez wybór w aplikacji właściwej opcji. Później wystarczy zapoznać się z instrukcją znajdującą się w aucie i cieszyć się z jazdy. Po użyciu auta można je zostawić właściwie wszędzie. W opisywanym systemie płaci się około 0,50 zł za każdy przejechany kilometr lub za każdą minutę wynajmowania auta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane