logo
logo
logo
logo
lokalizacja magazynu

Na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację magazynu?
Opublikowano: 5 lutego 2023

Przemyślana lokalizacja magazynu może mieć duże znaczenie dla efektywności i rentowności firmy. Bez względu na to czy zdecydujemy się na wynajem magazynu czy też interesuje nas budowa hal magazynowych od zera, znalezienie odpowiedniej lokalizacji powinno być dla nas priorytetem. Sprawna obsługa klientów oraz zwiększenie zdolności firmy do konkurowania to tylko niektóre z korzyści, jakie odniesiemy.

Dostępność pracowników

Dostępność osób mogących podjąć pracę, ich umiejętności i koszty pracy są związane z lokalną demografią. Warto przyjrzeć się bliżej lokalizacji, którą rozważamy również i pod tym kątem. Ograniczona dostępność pracowników przy wysokim popycie przełoży się na wysokie pensje, w rezultacie koszty operacyjne wzrosną. Niższe pensje zaobserwujemy w sytuacji gdy dostępność pracowników będzie wysoka a popyt stosunkowo niski. Umiejętności również mają znaczenie. Gdy będziemy mieć problem ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu w konsekwencji ucierpi jakość obsługi klienta, spadnie konkurencyjność firmy i jej produktywność. Inwestorzy planujący rozpoczęcie działalności w Kaliszu nie doświadczą problemu z dostępem do wykwalifikowanych pracowników, gdyż miasto ma duże zaplecze specjalistów. Do tego posiada dobrą infrastrukturę pod rozwój inwestycji w regionie.

Usługi i towary

Typ towarów i usług wchodzących w skład oferty firmy również będzie miał wpływ na decyzje w zakresie lokalizacji magazynu. W przypadku firm operujących produktami szybko się psującymi, takimi jak mięso czy warzywa i owoce najbardziej korzystne będzie znalezienie magazynu zlokalizowanego  w rozsądnej odległości zarówno od źródła jak i punktów końcowej sprzedaży. Pozwoli nam to na zminimalizowanie ryzyka zepsucia się towaru i uniknięcia strat, które by się z tym wiązały. Potencjalnie niebezpieczne towary z kolei nie powinny być magazynowane w punktach pośrednich. Przechowywanie takich towarów powinno być ograniczone do miejsc produkcji i konsumpcji przy zapewnieniu stosownych warunków. Jeśli chcemy, aby lokalizacja działała na naszą korzyść nie możemy zapomnieć o uwzględnieniu w wyborze odpowiedniego punktu naszych kluczowych towarów i usług.

Drogi, autostrady, tory kolejowe

Dostępność dróg i autostrad to kolejny czynnik, który decyduje o późniejszym zadowoleniu z podjętych decyzji bądź też jego braku. Gdy transport samochodowy jest dominujący, koniecznie warto przyjrzeć się drogom, autostradom oraz lokalnemu natężeniu ruchu. Przyjrzyjmy się również kwestiom takim jak zasięg transportu publicznego oraz warunki i bezpieczeństwo drogowe. Kalisz jest położony w trójkącie 3 dużych i istotnych miast, czyli Poznania, Wrocławia i Łodzi. Będzie on zatem atrakcyjnym wyborem dla inwestorów zainteresowanych rozwijaniem działalności w środkowo-zachodniej części Polski.

Odpowiednia lokalizacja pozwoli nam zminimalizować koszty i czas transportu. Będzie istotnym elementem budowania efektywnego i stabilnego przedsiębiorstwa.

Materiał przygotowany przy współpracy z Industrial 

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

produkty do hydroizolacji

Na jakie informacje zwrócić uwagę, wybierając...

Hydroizolacja wydaje się niezwykle ważna w budownictwie oraz przy kons...
tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny: sztuka i funkcjonalność w j...

Tynk dekoracyjny to nie tylko element wykończenia wnętrz, ale również...
odbojniki

Dlaczego odbojniki to niezastąpiony element w...

Dobrze dobrane odbojniki i bariery przemysłowe to podstawa systemu bie...
koleinomierz

Jak wybrać niezawodny koleinomierz?...

Koleiny to niezwykle popularny i uciążliwy problem polskich kierowców....