• Menu

  Na co należy zwrócić uwagę, kupując pierwszy samochód?

  Zakup samochodu jest zawsze dość stresującym doświadczeniem, nawet dla doświadczonych kierowców. Nigdy bowiem nie wiadomo, w jakiej tak naprawdę kondycji jest używany pojazd. Do tego dochodzą jeszcze formalności związane z rozpoczęciem jego eksploatacji. O czym zatem należy pamiętać, kupując swój pierwszy samochód? Oto krótki poradnik dla początkujących kierowców.

  pierwszy samochód

  Podatek od czynności cywilnoprawnych

  Zakup samochodu jest czynnością cywilnoprawną, stąd też po jej dokonaniu należy zapłacić podatek. W tym celu konieczne jest wypełnienie deklaracji podatkowej na formularzu PCC-3, a następnie złożenie jej we właściwym urzędzie skarbowym. Obowiązek nie istnieje jednak w przypadku, gdy pojazd został nabyty od przedsiębiorcy, a więc na przykład w komisie.

  W jaki sposób należy obliczyć wysokość należności? Za jej podstawę można przyjąć kwotę wpisaną w umowie sprzedaży pojazdu. Praktyka pokazuje jednak, że niektórzy zaniżają wartość samochodu, żeby zapłacić mniejszy podatek. Należność musi więc odpowiadać wartości rynkowej pojazdu. Co ważne, urzędnicy mogą zweryfikować to, ile dany samochód jest wart. W tym celu stosują oni specjalne tabele zawierające informacje o wartości pojazdów z danych roczników.

  Składając deklarację podatkową, należy pamiętać o ustawowym terminie na dokonanie tej czynności. Otóż zgodnie z przepisami nabywca pojazdu ma 14 dni na rozliczenie się z fiskusem, licząc od dokonania zakupu.

  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca poruszający się po polskich drogach musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Co ważne, nie ma znaczenia ewentualność, że dany pojazd jest nieużywany przez pewien czas.

  Wybierając polisę, należy zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli. Bywa bowiem tak, że ceny ubezpieczeń znacząco się różnią. Istotnym udogodnieniem jest jednak fakt, iż w Internecie można znaleźć wiele porównywarek, które umożliwią wybór najatrakcyjniejszej oferty.

  Używany samochód zazwyczaj jest już ubezpieczony, jednakże przedłużenie polisy u danego ubezpieczyciela nie zawsze jest opłacalne. Dlatego też warto przeanalizować dostępne oferty, tym bardziej że jest to naprawdę proste, a pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

  Rejestracja pojazdu

  Nowo zakupiony pojazd należy zarejestrować w wydziale komunikacji miejscowego urzędu gminy. Do dokonania tej czynności niezbędne będą następujące dokumenty:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • dokument potwierdzający własność pojazdu (najczęściej jest to umowa sprzedaży),
  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód uiszczenia wymaganych prawem opłat,
  • karta pojazdu, jeżeli została wydana.

  Po złożeniu wymaganych dokumentów kierowca otrzyma tablice rejestracyjne oraz zaświadczenie zastępujące dowód rejestracyjny. Ten ostatni dokument powinien być do odbioru nie później niż w ciągu 30 dni.

  Wyposażenie samochodu

  Każdy samochód powinien być odpowiednio wyposażony. W przepisach przewidziano, że wymagane są wyłącznie trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Doświadczeni kierowcy zalecają jednak, aby wozić ze sobą również koło zapasowe, lewarek i klucze do kół, kamizelkę odblaskową, apteczkę oraz linkę holowniczą.

  Co ważne, obecnie nie jest już wymagane posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy  OC. Policja ma bowiem dostęp do nich w formie elektronicznej.

  Badanie techniczne pojazdu

  Każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi być sprawny. Jego stan techniczny można zweryfikować podczas przeglądu. W tym celu zaraz po zakupie należy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę kolejnego badania technicznego.

  AutoVIPek

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane