• Menu

  Co musisz wiedzieć o Systemie Zarządzania Jakością?

  ISO 9001 to najpowszechniej wdrażana norma na świecie, dotycząca Systemu Zarządzania Jakością. Do tej pory już ponad milion organizacji uzyskało certyfikat ISO 9001.

  Warto wiedzieć, że zasady tej normy można zaimplementować w każdego rodzaju organizacji, niezależnie od jej profilu działalności, wielkości, czy lokalizacji. System ISO 9001 posiadają zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i małe rodzinne przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe i organizacje pozarządowe.

  Dlaczego warto wdrożyć ISO 9001?

  System ten pozytywnie wpływa na wiele aspektów działalności. Przede wszystkim pomaga w poprawie efektywności, aby przy mniejszym wysiłku, zaangażowaniu środków finansowych oraz czasu osiągać te same lub nawet lepsze efekty. Zmiany te z kolei powodują obniżenie kosztów działania przy jednoczesnym wzroście przychodów, czyli wywołują poprawę bilansu ekonomicznego. Dodatkowo warto zauważyć, że posiadanie certyfikatu pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

  Jak wdrożyć i utrzymać system ISO 9001?

  Pierwszym krokiem jest oczywiście dostosowanie działania przedsiębiorstwa do zasad ISO 9001. Nadzór nad tym zadaniem sprawuje pełnomocnik ds zarządzania jakością.  (https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/iso-9001-pelnomocnik-ds-jakoscia/)Gdy mamy pewność, że założenia systemu zostały dobrze zaimplementowane możemy przygotować się do audytu certyfikacyjnego. Pełnomocnik ds zarządzania jakością kontaktuje się z jednostką certyfikującą, która zleca przeprowadzenie kontroli przez niezależnego audytora.

  Gdy  podczas audytu zostaną znalezione niezgodności, to firma musi naprawić je w określonym czasie. Gdy weryfikacja organizacji jest pozytywna otrzymuje ona certyfikat, który jest ważny przez okres 3 lat. Do momentu przeprowadzania audytu recertyfikacyjnego pieczę nad utrzymaniem systemu sprawuje pełnomocnik ds zarządzania jakością. Warto wiedzieć, że w tym okresie niezbędne jest przeprowadzanie audytów sprawdzających, które weryfikują, czy system przez cały czas działa poprawnie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane