• Menu

  Mirosław Gębski – Atrakcyjnie dla turystów, wygodnie dla mieszkańców

  Inwestując w poprawę stanu dróg, chcemy nie tylko zadbać o komfort podróżnych, lecz także podnieść jakość życia mieszkańców powiatu – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki

  Mirosław Gębski

  Powiat kielecki, największy w województwie świętokrzyskim, jest zwycięzcą ostatniej edycji Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. Co jest jego najmocniejszą stroną?

  Mirosław Gębski – Wielką zaletą powiatu kieleckiego jest ogromna różnorodność walorów przyrodniczych i atrakcji turystycznych. Na naszym terenie mamy znany w całej Polsce pomnik przyrody ożywionej – Dąb Bartek. Możemy poszczycić się ruinami zamku w Chęcinach i klasztorem na Świętym Krzyżu, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W gminie Chęciny znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Odwiedzając powiat kielecki, warto zobaczyć też średniowieczną osadę w Hucie Szklanej, która prezentuje codzienne życie Słowian. Powiat posiada rozbudowaną ofertę muzealną oraz nowoczesną bazę turystyczno-hotelową, która spełni zróżnicowane oczekiwania gości.

  Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści odwiedzający powiat?

  Mirosław Gębski – Na naszej ziemi każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładami wspomnianej bazy muzealnej są: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Park Etnograficzny w Tokarni. Powiat kielecki to także bogactwo wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Nasz szacunek do tradycji doskonale odzwierciedla Jarmark Świętokrzyski. U stóp klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu co roku można spróbować regionalnych potraw, a całość wydarzenia uświetniają występy lokalnych artystów. Swój dorobek prezentują tu wszystkie gminy powiatu kieleckiego.

  Klasztor na Świętym Krzyżu

  Klasztor na Świętym Krzyżu

  W kalendarz ważnych imprez na stałe wpisał się również Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku, w ramach którego prezentują się setki wykonawców ludowych. Pod znakiem dobrej zabawy, smacznych potraw i pięknych wieńców z płodów rolnych upływają także Dożynki Powiatu Kieleckiego. W powiecie kieleckim można również zobaczyć, jak wytapiano żelazo metodą sprzed dwóch tysiącleci – cykliczne Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi to jedna z najstarszych imprez w regionie.

  Wiele mówi pan o instytucjach i wydarzeniach upamiętniających tradycje regionu. A jak samorząd dba o jakość życia współczesnych mieszkańców i rozwój?

  Mirosław Gębski – Nowoczesny wymiar powiatu kieleckiego potwierdza m.in. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, działające w gminie Chęciny, gdzie odbywają się warsztaty i spotkania naukowe, oraz Biobank Świętokrzyski z Publicznym Bankiem Komórek Macierzystych. W Korzecku funkcjonuje Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, z którego oferty mogą korzystać studenci i pracownicy naukowi.

  Przez nasz powiat prowadzi główny pieszy świętokrzyski szlak turystyczny im. Edmunda Massalskiego. Na rowerzystów czeka Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a na podróżujących samochodem –Świętokrzyski Szlak Archeo-geologiczny, Świętokrzyski Szlak Literacki oraz Szlak Architektury Drewnianej. Samorząd kładzie duży nacisk na infrastrukturę drogową, czego dowodzi otrzymany przez nas tytuł krajowego lidera w pozyskiwaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 r. Do programu zgłosiliśmy 50 zadań, których łączne dofinansowanie to 83,528 mln zł. Dzięki temu wyremontujemy 124 km dróg. To olbrzymi sukces i zwieńczenie naszej ciężkiej pracy. Inwestując w poprawę stanu dróg, chcemy nie tylko zadbać o komfort podróżnych, lecz także podnieść jakość życia mieszkańców powiatu.

  Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku

  Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku

  Rozmawiał Piotr Nowacki

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane