• Menu

  Mirosław Czapla – żeby mieszkańcom żyło się lepiej

  Pozyskiwane przez nas środki pozabudżetowe dotyczą różnych płaszczyzn rozwoju. Realizujemy projekty inwestycyjne, oświatowe i społeczne. Istotne jest, aby każdy mieszkaniec odnosił wymierne korzyści z tych dofinansowań – mówi Mirosław Czapla, starosta malborski

  Mirosław Czapla

  Mirosław Czapla, starosta malborski

  W ostatniej edycji Rankingu Gmin i Powiatów ZPP zarządzana przez pana jednostka znalazła się w czołówce powiatów do 120 tys. mieszkańców. 5. miejsce to silna pozycja, ale do podium nieco zabrakło. Co można poprawić w funkcjonowaniu samorządu, żeby poprawić ten wynik?

  Mirosław Czapla – Wynik ostatniej edycji rankingu jest sukcesem dla naszego samorządu, bowiem w ubiegłym roku zajęliśmy 11. lokatę, a 2 lata wcześniej 9. Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Oczywiście nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Dlatego stale podejmujemy działania, aby poprawić funkcjonowanie samorządu oraz żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej. Nasze priorytety to sfera gospodarcza, społeczna i klimatyczna.

  Czego dotyczą ostatnie inwestycje powiatowe i jakie są ich pozytywne rezultaty odczuwalne przez społeczność powiatu?

  Mirosław Czapla – Powiat malborski realizuje dwie inwestycje mające w znacznym stopniu podnieść jakość sportowej infrastruktury szkolnej. Zbudowano w pełni wyposażone zaplecze sanitarno-socjalne przy hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich w Malborku, na realizację której środki finansowe były pozyskane m.in. z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu. Drugą inwestycją o wartości 6,7 mln zł jest ,,Modernizacja basenu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku”. Aktualnie jest ona w całości finansowana ze środków finansowych powiatu, trwają jednak działania mające na celu pozyskanie funduszy zewnętrznych na to zadanie. Inwestycja umożliwi bezpieczne warunki korzystania z basenu przez młodzież szkolną i mieszkańców naszego powiatu.

  W jednostkach podległych Powiatowi zrealizowano następujące inwestycje: nowy blok operacyjny oraz łącznik między budynkiem głównym a budynkiem ginekologii w Powiatowym Centrum Zdrowia oraz rozbudowana stołówka dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Malborku montowana jest winda dla osób niepełnosprawnych. W zakresie zadań związanych z poprawą stanu powiatowej infrastruktury drogowej zostały przebudowane dwie drogi – razem 4 km na łączną kwotę 3,6 mln zł. Przeprowadzono także rozbiórkę mostu i wybudowano nowy most na jednej z dróg na kwotę 1,3 mln zł. Realizacja tych zadań poprawiła standard techniczny dróg i związane z tym ściśle bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na terenie powiatu.

  Jak ważne dla rozwoju powiatu są środki zewnętrzne? Jakie projekty realizowane dzięki dotacjom podnoszą jakość życia na terenie powiatu i pozwalają optymalnie wykorzystać potencjał jego terenu?

  Mirosław Czapla – Środki zewnętrzne w istotny sposób zwiększają nasze możliwości, są niezwykle ważne dla rozwoju powiatu. Bez ich udziału realizacja wielu zadań byłaby po prostu niemożliwa albo przełożona w czasie z uwagi na ograniczone możliwości finansowe samorządu. Pozyskiwane przez nas środki pozabudżetowe dotyczą różnych płaszczyzn rozwoju. Realizujemy projekty inwestycyjne, oświatowe i społeczne. Istotne jest, aby każdy mieszkaniec odnosił wymierne korzyści z tych dofinasowań.

  Wielość inwestycji i pozyskanych środków to efekt pracy powiatu oraz jego instytucji. Z bardzo dużą skutecznością środki zewnętrzne pozyskuje Powiatowy Urząd Pracy w Malborku, m.in. na aktywizację zawodową mieszkańców, tworzenie nowych podmiotów gospodarczych i dodatkowych miejsc pracy oraz podwyższanie kwalifikacji bezrobotnych, jak również osób pracujących. Dzięki temu wdrażane są nowe technologie i nowoczesne rozwiązania organizacyjne, a także realizowane są wizyty studyjne w innych krajach w celu implementacji rozwiązań, które się tam sprawdziły.

  Zamek w Malborku

  Staramy się na bieżąco modernizować obiekty użyteczności publicznej powiatu, pozyskując środki na termomodernizację czy też dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wychodząc naprzeciw obecnym potrzebom i wymaganiom społeczeństwa, staramy się unowocześniać i rozbudowywać budynki innych jednostek podległych Powiatowi. Pozyskiwane środki zewnętrzne są przeznaczane również na poprawę warunków nauki młodzieży oraz organizację staży zagranicznych w ramach programu Erasmus+, dzięki którym uczniowie podnoszą kompetencje zawodowe, interpersonalne i językowe. W efekcie mają szansę na zdobycie nowych doświadczeń na arenie europejskiej.

  Rozmawiała Magdalena Szczygielska

  Jedna odpowiedź do “Mirosław Czapla – żeby mieszkańcom żyło się lepiej”

  1. Cyryl Bastek pisze:

   Du…pa Jasiu pierdzi Stasiu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane