• Menu

  Mieszkanie w standardzie deweloperskim czy „pod klucz”?

  Standard deweloperskiWykończenie mieszkania to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jeśli zależy nam na wysokiej jakości materiałach, nierzadko nawet dwu- lub trzykrotnie więcej. Co wybrać: mieszkanie w standardzie deweloperskim czy wykończenie „pod klucz”? Przyglądamy się obu rozwiązaniom.

  Standard deweloperski – uwaga na różnice w umowach

  Informację o standardzie wykończenia mieszkania zazwyczaj można znaleźć w załączniku do umowy kupna-sprzedaży. To dokument, któremu warto przyjrzeć się wyjątkowo uważnie, ponieważ nie istnieją przepisy, które precyzyjnie określałyby, czym jest standard deweloperski, a czym wykończenie „pod klucz”.

  Do mieszkania w standardzie deweloperskim zazwyczaj podłączony jest prąd i gaz, a także doprowadzona ciepła oraz zimna woda. Na ścianach położone są tynki, a na podłogach betonowe wylewki. Zamontowane są także drzwi wejściowe. Najczęściej wykończone są także wszystkie części wspólne takie jak klatki schodowe, piwnice, komórki lokatorskie czy garaże.

  Mieszkanie jest przygotowane do dalszych prac remontowych, które możemy wykonać na własną rękę, nieco oszczędzając na „robociźnie” lub zatrudnić profesjonalną firmę wykończeniową. Zakup mieszkania w standardzie deweloperskim pozwala zaaranżować każde pomieszczenie według swoich potrzeb i wymagań. Prace remontowe mogą jednak potrwać miesiąc, a nawet dłużej. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, mając na uwadze, że przeprowadzka do wymarzonego mieszkania może się nieco opóźnić.

  Wykończenie „pod klucz” – przeprowadzka „na gotowe

  Mieszkanie wykończone „pod klucz” w założeniu powinno być gotowe do zamieszkania. Tu także warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w umowie. Wykończeniem najczęściej zajmuje się firma zewnętrzna polecona przez dewelopera, która może wykonać np. montaż drzwi wewnętrznych, sanitariatów łazienkowych, a nawet zabudowy kuchennej.

  Zakup mieszkania z wykończeniem „pod klucz” pozwala znacznie skrócić czas poszukiwania zaufanej ekipy remontowo-budowlanej oraz oczekiwania na przeprowadzkę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane