• Menu

  Mięso nietoperzy dalej jest w sprzedaży. Biznes kręci się nawet w trakcie pandemii

  Mówi się, że obecna pandemia została zapoczątkowana poprzez zjedzenie mięsa nietoperza. Wydawać się mogło, że z powodu koronawirusa chętnych na jego zakup zacznie brakować. Tak się jednak nie stało.

  Mięso nietoperzy

  Mięso nietoperzy a pandemia

  W dalszym ciągu nie możemy z całą pewnością określić, co takiego doprowadziło do pandemii koronawirusa. Jedna z teorii dotyczy mięsa nietoperzy. Rzekomo osoba, która zdecydowała się na jego zjedzenie, została zarażona. Wirus miał przenieść się z nietoperza na człowieka. Resztę historii dobrze znamy.

  Nietoperze łapane są w lasach na indonezyjskiej wyspie Celebes. W wielu miejscach świata uchodzą one za smaczny przysmak, gdzie najczęściej podaje się je z mlekiem kokosowym. Przeliczając na złotówki, kilogram mięsa nietoperzy kosztuje około 11,50. Nie jest to cena szczególnie wygórowana.

  Gdy wybuchła pandemia, miejscówki, gdzie nietoperze były serwowane, zostały wyłączone ze sprzedaży. Początkowo panowała bowiem duża panika, gdyż obawiano się, że w ten sposób można się łatwo zarazić koronawirusem. Naukowcy przekonują zresztą, że istnieje związek między mięsem dzikich zwierząt, a przenoszeniem się wirusów na człowieka.

  W Chinach o mięso nietoperzy dalej ciężko, jednak w Indonezji sytuacja wygląda inaczej. Na tamtejszych targach bez problemu kupimy również mięso węży, szczurów czy jaszczurek.

  Mięso nietoperzy znów popularne

  Z upływem miesięcy ludzie ponownie zaczęli interesować się mięsem nietoperzy. Generalnie na te zwierzęta poluje się, ponieważ są uważane za szkodniki. Jednak niektóre gatunki uważa się za zagrożone, należy do nich acerodon sulaweski.

  Jest kilka miejsc, w których sprzedaje się zwierzęta, o których nigdy nie myślałam, że mogą być sprzedawane. Rząd i instytucje muszą zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ograniczyć handel zwierzętami oraz konsumpcję mięsa zwierzęcego – mówi Annisa Devi Rachmawati, weterynarz z Tasikoki Wildlife Rescue Centre.

  Tubylcy mówią, że początkowo faktycznie sprzedaż mięsa nietoperzy gwałtownie spadła. Z czasem jednak zaczęła się odbudowywać. Ponadto sprzedawcy zaczęli je inaczej gotować, aby pokazać klientom, że nie mają się czego obawiać. W efekcie sprzedaż wróciła do poziomu sprzed pandemii.

  Władze Indonezji uważają, że nie ma sensu regulować sprzedaży tego mięsa. Nikt nie przeprowadza jego kontroli, nikt też nie zamierza zakazywać umieszczania go w ofercie. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że odpowiada im obecna sytuacja. W końcu często jedli mięso nietoperzy i nikomu nie stała się krzywda. Ponadto nie każdy wierzy w to, że pandemia rozpoczęła się właśnie z powodu tego zwierzęcia.

  Niektórzy uważają, że rząd nie zakazuje sprzedaży tego mięsa, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że handel nim trafiłby „do podziemia”. Dodatkowo w dalszym ciągu nie ma pewności co do tego, że zjedzenie tego mięsa jest przyczyną obecnej sytuacji na świecie.

  Mięso nietoperzy doprowadziło do tragedii?

  Koronawirus łączony jest z konkretnymi gatunkami nietoperzy. Znanych jest wiele koronawirusów. Niektóre są blisko spokrewnione z wirusem SARS, a inne z wirusem COVID. Wygląda na to, że ten szczególny gatunek nietoperzy jest swego rodzaju rezerwuarem dla tych grup koronawirusów – twierdzi Kris Murray, wykładowca epidemiologii chorób zakaźnych na Imperial College London.

  Na świecie istnieje aż tysiąc różnych gatunków nietoperzy. Epidemiolodzy uważają, że wiele z nich może przenosić wirusy na długie dystanse. Dodatkowo na targach martwe zwierzęta leżą koło siebie w bliskiej odległości. Są to idealne warunki do transmisji wirusów.

  Co gorsza, niektórzy epidemiolodzy uważają, że sytuacja, do której miało dojść w Wuhan, jeszcze powtórzy się w przyszłości. Nowe pandemie mogą być kwestią czasu. Ludzie często zarażają się od zwierząt hodowlanych. Na ich wirusy zdążyliśmy się jednak uodpornić. Sytuacja wygląda znacznie gorzej w przypadku dzikich zwierząt.

  Mięso nietoperzy mogło zapoczątkować pandemię koronawirusa. Nie ma co do tego pewności, jednak w dalszym ciągu zdaje się to być najbardziej prawdopodobna teoria.

  Jan Strychacz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane