• Menu

  Narzędzia ATS – czy warto zainwestować w nie, gdy prowadzimy mikroprzedsiębiorstwo lub małą firmę?

  Pandemia na dobre zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Zmianie uległy też metody pozyskiwania pracowników. Działy HR zaczęły znacznie chętnie korzystać z narzędzi porządkujących proces przebiegający w całości online. W jaki sposób mogą one usprawnić pracę działu odpowiadającego za rekrutację? Podpowiadamy.

  system ATS

  W obecnych realiach rekrutacja jest procesem wymagającym sporej dozy logistyki i organizacji. W innym razie firmową skrzynkę mogą zalać tysiące kandydatur, których uważne przeskanowanie będzie po prostu niewykonalnym zadaniem. Jak znaleźć przysłowiową „igłę w stogu siana” i zatrudnić najlepszego kandydata na dane stanowisko? Najlepszą metodą jest organizacja procesu przed jego rozpoczęciem. W innym wypadku napływ aplikacji może po prostu przytłoczyć rekrutera, nawet jeśli dysponuje on najlepszymi kwalifikacjami!

  Świetnym narzędziem do organizacji rekrutacji jest system ATS, który umożliwia zaprojektowanie całego procesu od podstaw, a następnie jego sukcesywne wdrażanie. Na rynku dostępne są rozwiązania w modelu SaaS, których możesz korzystać na zasadzie subskrypcji. Przykładem jest polska firma ElevatoSoftware, udostępniająca internetowy system do zarządzania rekrutacją właśnie na tej podstawie.

  Jak pandemia wpłynęła na rekrutację?

  W pandemii do firm prowadzących rekrutację zaczęło spływać mnóstwo kandydatur. Powód był prosty – w związku z trudną sytuacją na rynku znacznie mniej przedsiębiorstw poszukiwało pracowników. Przeciwnie – nad wieloma ciążyło widmo grupowych zwolnień. Dodatkowo wiele branż zupełnie przestało funkcjonować, pozostawiając zatrudnione w tych sektorach osoby bez środków do życia. Większość firm decydowała się na cięcie wydatków, usuwając stanowiska bądź redukując etaty. Przełożyło się to na wzmożone zainteresowanie trwającymi rekrutacjami.

  Warto również podkreślić, że pandemia wymusiła na rekruterach nowe podejście do pozyskiwania kandydatów. W wielu firmach proces rekrutacyjny przebiegał dotychczas w formie tradycyjnej – aplikacje pozyskiwano online lub fizycznie, ale cały etap rozmów przebiegał w siedzibie firmy. W pandemii nie było to możliwe – rozmowy musiały przebiegać w większości online. Ta nowa sytuacja mogła generować dyskomfort zarówno ze strony rekruterów, jak i kandydatów, nieprzyzwyczajonych do tej formy przeprowadzania rozmów.

  Narzędzia ATS – jakie problemy rozwiązują w dobie pandemii?

  Oprogramowanie do rekrutacji wynosi proces rekrutacyjny na wyższy poziom i umożliwia dostosowanie się do nowej, pandemicznej rzeczywistości. W jaki sposób może on usprawnić pracę HR-u?

  #1 Przesiew dużej liczby aplikacji

  W pandemii ilość kandydatur jest znacznie większa. Przeprowadzanie rekrutacji bez narzędzia, jakim jest ATS, utrudnia skuteczny ich przesiew. Systemy do rekrutacji umożliwiają zbieranie aplikacji z różnych kanałów w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej można wyłonić „perełki”. Robiąc to samodzielnie, łatwo przegapić interesujące kandydatury.

  Dodatkowo, z poziomu ATS można zaprojektować formularz, który umożliwia wstępną weryfikację kompetencji związanych z danym stanowiskiem i zgodności oczekiwań kandydata z ofertą firmy. To bardziej efektywny sposób niż zbieranie samych CV, ponieważ już na początku można odsiać aplikacje niespełniające podstawowych wymogów.

  #2 Utrzymywanie kontaktu z kandydatem

  Gdy cały proces przebiega online, bardzo ważne jest podtrzymywanie kontaktu z kandydatem na całym etapie rekrutacji. ATS system online to umożliwia – wszystkie wiadomości wysyłane są z poziomu aplikacji i są w niej dostępne do wglądu. System umożliwia również wysyłanie spersonalizowanych wiadomości do kandydatów dzięki narzędziom automatyzującym. Dzięki temu każdy aplikujący jest na bieżąco ze stadium procesu, w jakim się znajduje.

  #3 Projektowanie procesu od postaw

  ATS system do rekrutacji umożliwia zaprojektowanie procesu w dowolny sposób. Nie ma limitu w kwestii ilości etapów ani ich charakteru. Rekruter może na przykład uwzględnić w nim zadania testowe, które umożliwiają skuteczną weryfikację twardych kompetencji pracownika.

  System ATS to świetne rozwiązanie dla małych i dużych firm, które ułatwia przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego w pandemicznych realiach. Warto pamiętać, że większość narzędzi dostępnych online można wypróbować za darmo, co umożliwia weryfikację ich skuteczności.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane