logo
logo
logo
logo
Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielski

Małgorzata Tudaj – wyniki samorządu są wspólnym sukcesem
Opublikowano: 27 kwietnia 2020

Stale powtarzam, że dobrze mieć środki w budżecie, ale połowa sukcesu to kreatywność, praca nad danym projektem, jak również umiejętne wsłuchiwanie się w oczekiwania mieszkańców. Wiemy, że te z roku na rok są coraz większe, ale mamy określoną pulę pieniędzy i musimy się w niej zmieścić –  mówi Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielski

Co zadecydowało o miejscu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego na podium w ostatniej edycji rankingu samorządów ZPP?

Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielskiMałgorzata Tudaj – Przemyślane, znaczące inwestycje, które wspólnie realizowaliśmy, ale pieniądze to nie wszystko, bo liczyły się też dobre pomysły. Stale powtarzam, że dobrze mieć środki w budżecie, ale połowa sukcesu to kreatywność, praca nad danym projektem, jak również umiejętne wsłuchiwanie się w oczekiwania mieszkańców.

Wiemy, że te z roku na rok są coraz większe, ale mamy określoną pulę pieniędzy i musimy się w niej zmieścić. Dlatego chciałam w tym miejscu podziękować radnym i zarządowi powiatu za konstruktywną współpracę. Cieszę się, że przez lata udaje nam się wypracowywać korzystne rozwiązania. Dziękuję za dojrzałość, ale też krytykę i dobre słowo. To drugi rok z rzędu, kiedy nasz samorząd zdobywa 2. miejsce w rankingu. Nie ma lepszego odzwierciedlenia prawdziwego obrazu samorządu. Oczywiście dziękuję też pracownikom starostwa powiatowego i podległych jednostek. Każdy z nich miał swój pośredni wkład w ten wspólny sukces.

Z jakich zadań podlegających samorządowi powiat kędzierzyńsko-kozielski wywiązuje się najlepiej? Jakie obszary – na drugim biegunie – wciąż wymagają dużo pracy i środków?

Małgorzata Tudaj – Dobrze radzimy sobie ze służbą zdrowia. To paradoks, bo ona potrzebuje wciąż dofinansowania – szpitale powiatowe w Polsce coraz bardziej się zadłużają, ale my jako samorząd sporo w szpital zainwestowaliśmy. Choć może się to wydawać dziwne dla przeciętnego mieszkańca, bo mówimy o zapaści służby zdrowia, a jednocześnie za wiele milionów złotych kupujemy bardzo nowoczesny sprzęt, otwieramy nowe oddziały z pieniędzy unijnych, wiemy, że tak trzeba.

Dobrze wypadamy też w sferze oświaty – mamy siedem placówek ponadpodstawowych i wszystkie notują coraz lepsze miejsca w krajowych rankingach. Nasze szkoły nie tylko dobrze kształcą, lecz także pomagają znaleźć zatrudnienie, bo stale rozrasta się sieć współpracy samorządu z firmami, przygotowujemy duże konferencje oświatowe, a nasze projekty stypendialne są stawiane za wzór w kraju. Niedawno Polska Agencja Prasowa uznała, że jeden z nich należałoby wdrażać również w innych samorządach.

Na pewno mieszkańcy oczekiwaliby zwiększenia inwestycji drogowych, w tej sferze rzeczywiście wciąż jest wiele do zrobienia. Remontujemy drogi, które nie powinny być w naszym zarządzaniu, ale są, bo tak to kiedyś wymyślono. Apelujemy do rządu o to, by jak najszybciej uporządkować klasyfikację dróg w kraju. Wiele dróg powiatowych dawno powinno być w rękach gminnych. Oglądamy każdą złotówkę i okazuje się, że musimy jeszcze bardziej oszczędzać, dlatego przekształciliśmy powiatowy zarząd dróg w wydział, co według analiz powinno przynieść nam oszczędności. A jak wiadomo, na drogi zawsze będą potrzebne pieniądze. Te, które wyremontowaliśmy lata temu, znów potrzebują modernizacji. Poza tym teraz myślimy bardziej ekologicznie – droga to również ścieżka rowerowa albo pas pochłaniającej smog zieleni, jak również solarne doświetlenia. Mamy już takie ekologiczne drogi w naszym powiecie i mieszkańcy są z nich zadowoleni.

Jakie inwestycje są w tej chwili najbardziej pożądane?

Małgorzata Tudaj – Dzięki pieniądzom z Unii na terenie przystani „Szkwał” nad Odrą powstaje miejsce do rekreacji z prawdziwego zdarzenia – z  bazą sportową i zapleczem gastronomicznym. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od dawna. Nowa przystań będzie gotowa już latem. Ponadto chcemy rozbudować nasz szpital i przenieść oddział pediatrii do budynku głównego. To kosztowna inwestycja, wymagająca wielu przemyślanych rozwiązań, ale już przeznaczyliśmy środki własne na projekt nadbudowy szpitala. Teraz staramy się zdobyć dotacje zewnętrzne i ruszyć z budową. To będzie największe wyzwanie na kolejne lata. Służba zdrowia zawsze była dla nas najważniejsza. Jesteśmy zdeterminowani, by doprowadzić do końca tę przebudowę. Wierzę, że dzięki wspólnej pracy i wysiłkowi ten śmiały plan dojdzie do skutku.

Rozmawiała Magdalena Szczygielska

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Powiat Świdwiński

Powiat Świdwiński – ambitne projekty zg...

Od 10 lat, czyli od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Rankingu...

Region Puszczy Białowieskiej kusi inwestorów...

Powiat Hajnowski (Podlaskie) jest otwarty na nowe projekty gos...
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku

Malborska szkoła zawodowych perspektyw...

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku od 60 lat kształci mło...
Sta­nisław Cybula

Powiat drawski – inwestycje w infrastru...

Powiat Drawski, położony na Pojezierzu Drawskim, w południowo-wschodni...