Podejmując decyzję o założeniu sklepu internetowego, najważniejszą sprawą będzie wybór platformy która posłuży do prowadzenia sprzedaży. Dostępny jest szereg darmowych pakietów przygotowanych do tej funkcji. Do czołówki należy między innymi sklep internetowy Magento.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Aurora Creation
Równie często osoby rozpoczynające działalność biorą pod uwagę PrestaShop oraz (jeśli zamierzają prowadzić nieco mniejszy sklep) OpenCart i Quick.Cart. Ważną sprawą jest właśnie wielkość prowadzonego sklepu. Niektóre spośród aplikacji świetnie sprawdzają się, jeżeli w sprzedaży dostępnych ma być stosunkowo niewiele towarów, dzięki czemu nie mają zbyt dużych wymagań serwerowych. Przy większym asortymencie niestety zaczynają się „buntować”.
Warto więc wziąć pod uwagę, jakim zakresem dostępnych artykułów się dysponuje oraz solidnie zastanowić się nad perspektywami dalszego rozwoju, np. przyszłym poszerzeniu oferty. Może się okazać, że za kilka lat nie będzie to już internetowy sklep, a… sklepy. Na platformie Magento można bowiem prowadzić nawet kilku sklepów, do których dostęp uzyskuje się z jednego panelu administracyjnego.
W prowadzeniu każdej działalności szczególną uwagą obdarza się bezpieczeństwo danych, zarówno własnych jak i tych należących do klientów. Jest to ważki aspekt także w sklepie internetowym. Potencjalne dziury w systemie mogą mieć opłakane skutki, takie jak np. zmiany cen produktów dokonane przez hakerów, wyciek danych klientów czy udostępnienie w Internecie historii transakcji danego użytkownika. Sklep Magento spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.
PrestaShop również przedstawia wysokie ambicje w tym zakresie, ale niestety póki co twórcy zmuszeni są do regularnego publikowania aktualizacji bezpieczeństwa, których wprowadzenie jest trudne dla przeciętnego użytkownika. Niejednokrotnie musi on sięgać po pomoc programistów, bo w innym wypadku skazany jest na ryzyko włamania się do jego sklepu przez osoby znające braki oprogramowania.
Przed wybraniem odpowiedniej platformy, należy przeanalizować wymagania i skonfrontować je z możliwościami, jakich dostarcza hosting serwera. Sklep internetowy Magento według wielu posiada najszerszy zakres funkcji spośród wszystkich dostępnych za darmo aplikacji, a co za tym idzie wymaga on solidnego serwera o dużych zasobach i wydajności. Jedną z takich, niespotykanych w innych darmowych platformach, rzeczy jest wsparcie dla optymalizacji (SEO) na tak wysokim poziomie i w stopniu tak bardzo rozbudowanym. Konkurenci póki co mogą starać się doganiać tę platformę, ale dzieli ich daleki dystans.
Całkowitym przeciwieństwem w kwestii wykorzystania zasobów serwera będzie Quick.Cart, według niektórych nawet kilkukrotnie szybszy od innych czołowych sklepów. Warunkiem jest jednak nieduża liczba artykułów. Jeżeli sklep się dynamicznie rozwija, wówczas skrypt może stać się w krótkim czasie praktycznie bezużyteczny. Właściciel będzie wówczas patrzył z zazdrością na sklepy na platformie Magento, która obsługuje bez problemów asortyment złożony np. z kilkudziesięciu tysięcy produktów.
Nie sposób pominąć takich kwestii, jak wsparcie społeczności w razie kłopotów czy wątpliwości. Dla każdego ze znanych internetowych sklepów dostępne są fora dyskusyjne. Warto na nich zabrać głos w interesującym temacie, a także podzielić się z innymi, jeżeli rozwiązało się samodzielnie jakiś problem.
Dostępne są liczne dyskusje dotyczące konfiguracji samego skryptu czy parametrów hostingu serwera, jeżeli chodzi o sklep Magento. Wymiana opinii z bardziej doświadczonymi użytkownikami uspokoi początkującego adepta. Do bardziej skomplikowanych spraw lepiej oczywiście wynająć specjalistę, który nieraz w jedyne kilka godzin wprowadzi wymagane zmiany.
Będzie to potrzebne zwłaszcza, jeżeli istnieje już program CRM lub inna baza danych, z którą sklep powinien być zintegrowany. Da to możliwość uwzględnienia historii zamówień klienta czy naliczeniu mu należnych rabatów. Nie jest to jednak możliwe dla każdej platformy tego typu. Sklep internetowy Magento z powodzeniem sprawdza się również wtedy, gdy zsynchronizuje się go z innymi bazami danych, jednak jest to już zadanie dla specjalisty.
Tagi: Magento, platforma sklepu online, PrestaShop, sklep internetowy
Magento jest częściej wykorzystywany przy większych sklepach, przez właścicieli z większym kapitałem. Są to sklepu, których kod jest o wiele bardziej skomplikowany niż w Prestashop, dlatego wdrożenie sklepu jest droższe.
Dodaj komentarz