• Menu

  Lot paralotnią – idealny pomysł na prezent

  Do najbardziej popularnych form rekreacji w powietrzu należą loty paralotnią i motolotnią. Szybowanie w chmurach pod konstrukcją przypominającą spadochron gwarantuje niesamowite przeżycia. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje dodatkowej dawki adrenaliny. Czy to dobry pomysł na prezent? Ile kosztuje taka przyjemność? Czy potrzebne są nam uprawnienia? Na te, a także inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

  Wyjątkowy prezent – lot paralotnią

  Voucher na lot paralotnią to idealny upominek, który długo pozostanie w naszej pamięci. Ostatnio tego rodzaju podarunki są wybierane coraz częściej. Jednak decydując się na zakup tego wyjątkowego prezentu, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Obdarowana przez nas osoba powinna:

  • ubrać się wygodnie i założyć obuwie za kostkę, które zabezpieczy staw skokowy,
  • być sprawna fizycznie, by móc bez problemu biec podczas startu, a także lądowania,
  • mieć ukończone co najmniej 10 lat i posiadać zgodę opiekuna prawnego na lot,
  • ważyć między 30 a 120 kg.

  Ponadto przed wykupieniem kuponu warto upewnić się, czy solenizant nie cierpi na lęk wysokości. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do lotu motolotnią i paralotnią są choroby umysłowe i serca, a także epilepsja.

  Lot paralotnią

  Ze względów bezpieczeństwa najlepszym okresem na unoszenie się pośród chmur są miesiące od kwietnia do października. Niestety w przypadku silnego wiatru, gęstych chmur i gwałtownych zmian temperatur łatwo można stracić orientację. Dlatego latanie motolotnią bez uprawnień może być niezwykle niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego pilota, którego umiejętności są potwierdzone specjalnym certyfikatem.

  Jak to wygląda w praktyce?

  Choć szybowanie w chmurach nie wygląda na bezpieczny sport, paralotniarstwo w statystykach urazowości nigdy nie pojawiło się w pierwszej dziesiątce, wyprzedzając tym samym m.in. jazdę na nartach i piłkę nożną.

  Postarajmy się o to, aby wybrana przez nas firma organizowała loty na sprzęcie posiadającym ważną kartę paralotni. Dodatkowo każdy uczestnik powinien przejść krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz zostać wyposażony w kask. Tuż przed samym startem zakładamy specjalną uprząż, przypominającą nieco plecak. Następnie musimy wykonać lekki podbieg, aby zacząć unosić się w górę. Już w ciągu kilku sekund osiągamy wysokość co najmniej kilkudziesięciu  metrów, co skutkuje produkcją niezliczonej ilości endorfin.

  Pokaż, na co cię stać

  W realizacji marzeń z pewnością pomogą nam firmy zajmujące się przygotowaniem ekstremalnych i oryginalnych pomysłów na prezent. W ich ofercie oprócz standardowych lotów motolotnią i paralotnią znajdziemy także kursy zapoznawcze z pilotażu tej powietrznej rekreacji. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla odważnych są loty z akrobacjami. Jeżeli chcemy zapamiętać to wyjątkowe wydarzenie, skorzystajmy z opcji z wideofilmowaniem. Oczywiście istnieje także możliwość szybowania w chmurach we dwoje. To świetny pomysł na oderwanie się od rzeczywistości dla osób zmęczonych codziennością. Przykładowe propozycje tego rodzaju prezentów znajdziemy na: https://www.prezentzycia.pl/pl/k/Paralotnie-i-motolotnie.

  Koszt podniebnej przyjemności

  Kwota, jaką musimy przeznaczyć na tego rodzaju prezent, jest uzależniona od wielu czynników, m.in.: czasu lotu, liczby osób czy lokalizacji. Loty od 10 do 30 minut to wydatek rzędu 150-350 złotych. Jeżeli zależy nam na opcji z wideofilmowania, musimy liczyć się z kosztami zwiększonymi o około 100 złotych.

  Z roku na rok sporty lotnicze zyskują coraz większą popularność. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się paralotniarstwo, choć po piętach depcze mu zdecydowanie szybsza motolotnia. Istnieje duże ryzyko, że po pierwszym locie poczujemy chęć na więcej, ten rodzaj adrenaliny uzależnia.

  Jedna odpowiedź do “Lot paralotnią – idealny pomysł na prezent”

  1. Łucja pisze:

   Ooo to może być ciekawe! Jak na razie z lotów, to byłam w tunelu aerodynamicznym w Lesznie i mi się bardzo podobało. A tu przeżycia muszą być zupełnie inne. Kiedyś na pewno spróbuje 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane