logo
logo
logo
logo

Leśnicy rozbrajają lasy
Opublikowano: 26 września 2015

Lasy Państwowe z sukcesem kończą projekt rekultywacji terenów powojskowych. 130 mln złotych odmieniło oblicze dawnych poligonów, które leśnicy „odzyskali” dla ludzi i przyrody.

Wiele obszarów zarządzanych przez Lasy Państwowe było w przeszłości wykorzystywanych przez wojsko. Zrujnowane budynki oraz zalegające w gruncie militaria stwarzały zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Zdegradowane tereny wymagały kompleksowych działań przywracających im funkcje przyrodnicze i użytkowe.

Realizacja projektu polegała przede wszystkim na oczyszczeniu saperskim terenu i usunięciu przedmiotów wybuchowych, jak również zanieczyszczeń gruntowych. Wyburzono także ponad 500 obiektów użytkowanych niegdyś przez siły zbrojne, a inne zabezpieczono, przystosowując je do zasiedlenia przez zwierzęta – np. nietoperze.

„Oczyszczenie tych obszarów umożliwiło leśnikom prowadzenie działań służących ochronie przyrody takich jak zalesianie, odnowa gatunkowa czy renaturyzacja wrzosowisk. Nie bez znaczenia jest fakt, że ¼ objętych projektem terenów należy do sieci Natura 2000. Część dawnych poligonów ponownie otwiera się dla ludzi: nie tylko tych zbierających owoce lasu, lecz także miłośników wypoczynku na łonie natury. W niektórych nadleśnictwach już planuje się budowę szlaków czy ścieżek rowerowych” – mówi Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

W ocenie ekspertów inicjatywa podjęta przez Lasy Państwowe wpisała się w autentyczne zapotrzebowanie na tego typu działania. Jak wynika z danych Dowództwa Generalnego RSZ patrole rozminowania realizują codziennie 1-2 zgłoszenia o potencjalnych zagrożeniach ze strony niewybuchów czy niewypałów.

Nie mniej ważnym rezultatem oczyszczenia terenów leśnych jest ograniczenie zagrożenia wynikającego z faktu, iż materiały niebezpieczne mogły trafić w niepowołane ręce i zostać wykorzystane np. przez grupy przestępcze.

Projekt „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP” realizowało 58 nadleśnictw w całej Polsce. Dzięki środkom z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko rekultywacji poddano ponad 30 000 ha lasów. Według szacunków CKPŚ, które koordynowało wszystkie prace, z ziemi wydobyto około 1,5 mln sztuk niewybuchów, niewypałów i innych materiałów niebezpiecznych.

(Centrum Prasowe PAP)

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak sprawdzić chińskiego dostawcę

Jak sprawdzić chińskiego dostawcę?...

Współpraca z chińskimi dostawcami może być kluczem do sukcesu...
laserowe cięcie blach

Kiedy się opłaca laserowe cięcie blach?...

Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzj...
Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę

Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę...

Marznące opady deszczu, zamiecie śnieżne czy siarczyste mrozy to tylko...