logo
logo
logo
logo

Laury dla Wydziału Fizyki UW za terapię genową
Opublikowano: 6 marca 2018

Serce układu do generowania grup fotonów, czyli szklana komórka wype³niona gor¹cymi parami gazu. W wyniku oœwietlenia komórki laserem są emitowane fotony o długoœci fali w zakresie podczerwieni. (źródło: FUW, Mateusz Mazelanik)

O Nagrodzie Gospodarczej Prezydenta RP i planach badawczych Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiamy z dziekanem tego Wydziału, prof. Zygmuntem Lalakiem

Jak pan zareagował na informację, że otrzymają państwo Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP?

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego jest dumny z osiągnięć zespołu zajmującego się terapią genową. Od wielu lat stoimy na stanowisku, że drożne ścieżki komunikacji i współpracy pomiędzy środowiskiem naukowców zajmujących się podstawami fizycznymi nowych procesów technologicznych i środowiskami zajmującymi się bezpośrednio gospodarką są kluczem do dalszego rozwoju cywilizacyjnego i wzrostu roli naszego kraju we współczesnym świecie, opartym na wiedzy i nowoczesnych technologiach.

Terapia genowa daje nadzieję milionom pacjentów. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego badają od wielu lat możliwość wykorzystania w niej mRNA ze zmodyfikowanym fragmentem inicjującym biosyntezę białka.

Opublikowane niedawno wyniki wskazują, że nowe związki – projektowane i otrzymywane na UW – mają większą trwałość i efektywność niż ich odpowiedniki naturalne, a ich chemiczne wytwarzanie może być tanie. Dzięki zaprojektowanym związkom naukowcom udało się podejrzeć i lepiej zrozumieć mechanizmy reprodukcji białka w komórce, co powinno pozwolić na stworzenie lepszych terapeutyków.

Warszawskie badania są kontynuowane i zmierzają do znalezienia nowych, jeszcze użyteczniejszych analogów kapu, do opracowania technologii masowej produkcji terapeutycznego mRNA oraz do zrozumienia przebiegu procesów naturalnej syntezy białek.

Prof. Zygmunt Lalak

Czy w planach są kolejne projekty, w których będą państwo współpracować z biznesem?

Na Wydziale Fizyki UW realizowanych jest wiele projektów, które mogą w przyszłości znaleźć zastosowania praktyczne i przyczynić się do postępu w dziedzinie nowych technologii.

Przykładowo w zespole dr hab. Yurija Stepanenki powstał laser wytwarzający ultrakrótkie impulsy światła nawet w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych. Unikatowe połączenie precyzji z odpornością było możliwe,ponieważ proces generowania femtosekundowych impulsów zachodzi w całości w starannie dobranym światłowodzie.

Z uwagi na zdolność do stabilnej pracy w skrajnie trudnych warunkach, światłowodowy laser femtosekundowy z Wydziału Fizyki UW znakomicie nadaje się do zastosowań przemysłowych, wśród których najbardziej obiecującą dziedziną wydaje się mikroobróbka powierzchni. Ultrakrótki czas trwania impulsów femtosekundowych pozwala m.in. wytwarzać mikrootwory o precyzyjnie wyprofilowanych, gładkich krawędziach.

Kolejnym przykładem badań mających znaczenie praktyczne są badania nad strukturami solotronicznymi nowego typu, w tym wytworzenie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pierwszych na świecie kropek kwantowych z pojedynczymi jonami kobaltu. Materiały i pierwiastki użyte do budowy tych struktur pozwalają wskazać nowe kierunki rozwoju solotroniki – ekstremalnej elektroniki i spintroniki przyszłości, działającej dzięki operacjom przeprowadzanym na pojedynczych atomach.

B-S-cappedRNA

Fizykom z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) udało się jednak wytworzyć i przebadać dwa nowe rodzaje tych struktur. Materiały i pierwiastki użyte do ich budowy pozwalają przypuszczać, że w przyszłości sprzęt solotroniczny ma szansę się upowszechnić.

 

W laboratoriach FUW kierowanych przez prof. Piotra Kossackiego i dr. hab. Wojciecha Pacuskiego kropki kwantowe wytwarza się za pomocą epitaksji z wiązek molekularnych. Fizycy z UW pokazali, że dwa układy kwantowe, o których sądzono, że nie powinny działać, w rzeczywistości działają bardzo dobrze.

Mamy nadzieję, że dalsza harmonijna współpraca badaczy z WF UW i specjalistów z UOTT UW i CENT UW pozwoli wdrożyć i skomercjalizować wyniki wielu obiecujących programów badawczych prowadzonych na WF UW, który jest obecnie jednym z największych i najnowocześniejszych centrów badawczych i edukacyjnych w naszej części Europy.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

konduktometr

Co to jest konduktometr?...

Konduktometr jest urządzeniem, które służy do pomiaru przewodności cie...
Jak sfinansować innowacje technologiczne

Jak sfinansować innowacje technologiczne?...

Rozwijasz lub zwiększasz skalę nowej technologii? A może szukasz rozwi...
Galwanotechnika

Laboratorium galwanotechniczne...

Galwanotechnika jest procesem skomplikowanym i wymagającym odpowiednio...