Sytuacja pandemiczna na świecie zmienia się jak w kalejdoskopie. Bez względu na to, jak podchodzimy do koronawirusa, pewne jest, że musimy się stosować do obowiązujących na terenie kraju obostrzeń. Każdy z nas ma już powoli dość życia w zamknięciu, dlatego z pewnością większość osób już nie może się doczekać wyjazdu na wakacje. Jeśli decydujemy się na urlop w kraju, to nie musimy się przejmować kwarantanną po powrocie. Jednak kiedy marzą nam się wakacje w cieplejszych krajach? Czy do urlopu musimy dołożyć 10 dni na kwarantannę?
Na chwilę obecną, wyjazd za granicę w celach wypoczynkowych jest związany z koniecznością odbycia 10-dniowej kwarantanny po powrocie na teren Polski. Liczy się ją od dnia następnego po przekroczeniu granicy kraju. Dotyczy to wszystkich turystów, którzy wracają do Polski – bez względu czy ich środkiem transportu jest samolot, autokar czy transport prywatny. Nie ma znaczenia też, czy przybywamy z krajów znajdujących się w strefie Schengen, czy też poza nią. Dobra wiadomość jest taka, że odbycie przymusowej kwarantanny po powrocie nie wymusza na nas konieczności dobierania urlopu wypoczynkowego – zgodnie z kodeksem pracy, w takiej sytuacji obejmuje nas świadczenia z tytułu choroby. Należy jedynie poinformować o zaistniałej sytuacji pracodawcę, a następnie – maksymalnie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski, złożyć mu stosowane oświadczenie.
Istnieje kilkanaście grup, których obowiązek kwarantanny po przekroczeniu granicy z Polską nie dotyczy. Ich szczegółowy wykaz znajduje się w Dzienniku Ustaw. Jednak nie tylko oni mogą wrócić do kraju bez kwarantanny. Z przymusowego siedzenia w domu przez 10 dni zwolnione są również osoby, które zaszczepiły się już na COVID-19. Mowa o szczepionkach, które zostały dopuszczone do obrotu przez Unię Europejską. Osoba zaszczepiona musi mieć zaświadczenie, potwierdzające zaszczepianie. Znaleźć je można na swoim internetowym koncie pacjenta, gdzie znajduje się specjalny kod QR, za pomocą którego będzie można sprawdzić obecność zaświadczenia w systemie. Można także poprosić o wydrukowanie takiego kodu w punkcie szczepienia. Co ciekawe, z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które w ciągu 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy przechorowały Covid-19. To przypadki, kiedy kwarantanna nas nie będzie dotyczyć. Jednak są jeszcze inne opcje, kiedy można jej uniknąć.
Jeśli zdecydujemy się na spędzenie wakacji w krajach należących do grupy Schengen, to jeśli nie chcemy siedzieć na kwarantannie, wystarczy podczas przekroczenia granicy mieć przy sobie negatywny wynik testu na COVID-19. Musi być to test wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy z Polską. Jeśli chodzi o rodzaj wykonywanych testów, to dopuszczalne są testy PCR lub antygenowe. Jeśli nie ma się zaufania do testów wykonywanych przed przylotem, można zrobić go w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy z krajem. Jeśli wynik wyjdzie negatywny, nałożona automatycznie po powrocie kwarantanna, zostanie zniesiona. W sytuacji, kiedy powracamy z krajów, które znajdują się poza granicami strefy Schengen, pod uwagę brany jest tylko test wykonywany już w Polsce, do 48 godzin po przybyciu – także wtedy, w chwili kiedy wynik jest negatywny, kwarantanna zostaje zniesiona. Jednak trzeba pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii – aby kwarantanna została zniesiona, wynik testu musi znaleźć się w systemie teleinformatycznym. Dlatego sama informacja w punkcie wykonywania testu, że wyszedł on negatywnie, nie wystarczy – kwarantanna zniknie, dopiero kiedy wynik ten znajdzie się w systemie.
Są jednak kraje, po powrocie, z których na co najmniej 7 dni musimy się poddać kwarantannie. Mowa tutaj o Indiach, Brazylii i RPA. W przypadku wakacji w tych miejscach test na COVID-19 można będzie zrobić nie wcześniej niż po 7 dniach od powrotu do kraju. Do tego czasu obowiązuje kwarantanna – oczywiście, jeśli nie posiadamy zaświadczenia o szczepieniu.
Z racji na bardzo dynamiczną sytuację związana z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19, warto przed wakacjami sprawdzać informacje na stronach oficjalnych: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych
Patrycja Matacz
Tagi: kwarantanna, prawo, turystyka
Dodaj komentarz