• Menu

  Kupujesz okna energooszczędne? Oto trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

  Okna energooszczędne są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Są co prawda droższe, ale zdecydowanie lepiej się sprawdzają. Dodatkowo nie odbiegają zupełnie wyglądem od zwykłych okien, a za to przynoszą więcej korzyści dla domu. Warto zatem wiedzieć, czym w ogóle charakteryzują się takie okna i na co zwracać uwagę, jeśli już przystępuje się do ich zakupu.

  okna energooszczędne

  fot: okna-pasywne.pl

  Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

  Dlaczego warto zdecydować się na zakup okien energooszczędnych? Czy naprawdę jest to lepsze rozwiązanie? Otóż zdecydowanie tak. Okna energooszczędne mają za zadanie zmniejszenie ilości ciepła, jakie ucieka z domu. Wysokość rachunków za prąd zależy w głównej mierze od tego, jak szczelne są okna. Energooszczędne okna stanowią świetną izolację termiczną i sprawiają, ze w domu jest cieplej. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu takich okien? Przede wszystkim:

  1. Współczynnik przenikania ciepła

  Podczas zakupu okien energooszczędnych przede wszystkim należy zwracać uwagę na współczynnik Ug szyby energooszczędnej. To od niego zależy, jaka ilość ciepła będzie wydostawała się na zewnątrz. W przypadku okien energooszczędnych współczynnik ten jest nie większy niż 1,0 W/m2K. Oznacza to, że w domu jest zdecydowanie cieplej, a rachunki za prąd są mniejsze, gdyż ogrzane powietrze pozostaje wewnątrz mieszkania. Podczas zakupu okien energooszczędnych należy zatem wybierać te, które mają najniższy współczynnik przenikania ciepła. Co więcej, lepiej jest wybierać okna, które posiadają odpowiedni certyfikat. Tylko dzięki niemu można być pewnym, że okna są naprawdę energooszczędne.

  2. Rodzaj szyb

  To, jakie szyby znajdują się w oknach ma ogromne znaczenie. Obecnie producenci najczęściej wytwarzają okna, które składają się z trzech lub czterech szyb. Warto dopytywać o to sprzedawcę podczas zakupu. Istotny jest także fakt, że wolne przestrzenie między szybami, wypełnione są kryptonem lub argonem. Są to bardzo szlachetne gazy, które powodują, że taka szyba nie tylko chroni przed utratą ciepła, ale także sprawia, że do wnętrza domu przedostaje się większa ilość promieni świetlnych, które także podnoszą temperaturę w pomieszczeniach.

  3. Odpowiedni materiał ramy okiennej

  Dużą rolę odgrywa również materiał, z jakiego produkowane są okna. Jak wiadomo, najczęściej spotyka się okna plastikowe. Większość domowników się na nie decyduje, gdyż są one zdecydowanie tańsze. Jednak wbrew pozorom nie tak dobre, gdyż posiadają dużo wyższy współczynnik przenikania ciepła, który wynosi około 2 W/m2K. Lepszym rozwiązaniem są okna drewniane, które co prawda są droższe, jednak cechują się długowiecznością i unikalnym stylem. Takie okna zachowują świetny wygląd nawet przez 50 lat. Wykonane z dobrej jakości drewna są masywne i odporne na czynniki zewnętrzne. Oczywiście są odpowiednio zakonserwowane. O sposób, w jaki zostały zabezpieczone również warto zapytać sprzedawcę lub producenta. Drewniane okna są także niezwykle stylowe. W połączeniu z drewnianymi okiennicami tworzą naprawdę urokliwy i niepowtarzalny klimat.

  Kupując okna energooszczędne, należy zachować ostrożność. Jest to dość spory wydatek, dlatego powinny być one wykonane z jak najlepszych materiałów. W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości dobrze jest poprosić o radę sprzedawcę, który pomoże w wyborze odpowiednich okien.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane