Środki pozabudżetowe są fundamentem realizacji wielu większych zadań prowadzonych przez naszą gminę. Chcąc zapewnić zrównoważany rozwój infrastruktury i oferty kulturalnej, musimy starannie analizować wydatki – mówi Krzysztof Gil, wójt gminy Gręboszów
Krzysztof Gil – Bardzo się cieszę, że gmina Gręboszów została tak wysoko oceniona i znajduje się w pierwszej dziesiątce gmin rankingu ZPP, przede wszystkim dlatego że dzięki naszym działaniom społeczność faktycznie korzysta z efektów realizowanych inwestycji. Moi poprzednicy nie przykładali tak dużej wagi do możliwości podejmowania np. proekologicznych zadań, współpracy z organizacjami pozarządowymi. Moja wizja rozwoju gminy to spójny pakiet inwestycji, które swoimi pozytywnymi skutkami dotykają każdego mieszkańca.
Remonty infrastruktury drogowej wykonywane są w każdym samorządzie, ale czy są robione z dużym naciskiem na inwestycje, które ułatwiają życie konkretnej grupy społecznej? U nas tak się dzieje poprzez duże nakłady na drogi transportu rolnego. Remonty głównych ulic uwzględniają wymianę oświetlenia na energooszczędne w technologii LED. Pozwala to ograniczyć wydatki, a zarazem pozytywnie wpłynąć na ekologię. Jeśli dodamy do tego pozostałe działania proekologiczne, czyli program montażu instalacji OZE na budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej oraz działania edukacyjne, daje nam to wysoki skok ku poprawie czystości powietrza. Kolejny program, który wdrażamy, ma na celu usuwanie odpadów powstałych w produkcji rolnej. Dzięki temu odbierzemy i zutylizujemy problematyczne siatki, sznurki, folię oraz worki typu big bag wykorzystywane w rolnictwie.
Jednym z innowacyjnych projektów, które realizujemy, jest zakup elektrycznego autobusu do przewozu dzieci do szkoły. Jako jedna z 4 gmin w Polsce otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł. W pełni elektryczny, ekologiczny autobus będzie dowoził dzieci do szkoły, a prąd będą produkować panele fotowoltaiczne zamontowane na budynku szkoły.
Kolejnym ważnym aspektem naszych działań jest wdrożenie nowej oferty kulturalnej. Ponadto na ternie gminy powstało 10 Kół Gospodyń Wiejskich, które prężnie działają. Jeśli dodamy do tego 12 jednostek OSP, powstaje cała sieć więzi społecznej. Przekłada się to liczne wydarzenia, takie jak Festiwal Smaku i Dożynki organizowane w wielu miejscowościach. Dzięki temu kultywujemy naszą folklorystyczną kulturę w nowym wydaniu.
Krzysztof Gil – Jest jeszcze wiele dziedzin, które wymagają inwestycji. W bieżącym roku skupiamy się na poprawie bezpieczeństwa na terenie gminy. Będziemy inwestować w jednostki OSP i sukcesywnie wymieniać wysłużone pojazdy. Położenie gminy przy dwóch dużych rzekach – Dunajcu i Wiśle – powoduje coroczne zagrożenie powodziowe. Musimy odtworzyć siatkę melioracyjną, która zadba o odpowiedni odbiór wody. Mamy już przygotowane programy edukacyjne oraz programy dofinansowań do działań ekologicznych dla mieszkańców. W kolejnych latach musimy wybudować przedszkole. Co roku staramy się wykonać jak najwięcej inwestycji związanych z infrastrukturą drogową, ale większość inwestycji jest uzależniona od pozyskanych środków zewnętrznych.
Krzysztof Gil – Środki pozabudżetowe są fundamentem realizacji wielu większych zadań prowadzonych przez naszą gminę. W tak małej jednostce budżetowej musimy kwalifikować inwestycje według rangi i priorytetu. Chcąc zapewnić zrównoważany rozwój infrastruktury i oferty kulturalnej, musimy starannie analizować wydatki. Małe inwestycje bez problemu możemy przeprowadzać we własnym zakresie. Co roku do „zgarnięcia” przez samorządy jest wiele środków uruchamianych dzięki programom unijnym, a w ostatnim czasie również rządowych. Najczęściej środki, które pozyskujemy, pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, rządowe programy realizujemy przy współpracy z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Czasem to jednak nie wystarcza i z naszymi dobrymi pomysłami aplikujemy o środki bezpośrednio do odpowiednich ministerstw lub instytucji, takich jak NFOŚiGW czy WFOŚiGW. Podstawą aplikowania o środki są dobrze napisane projekty i prawidłowo wypełnione wnioski. Myślę, że to dobra okazja, aby podziękować moim współpracownikom za wsparcie i duże zaangażowanie w tę trudną pracę. Gdyby nie oni, moje pomysły najczęściej lądowałyby w koszu. Moje założenia rozwoju gminy Gręboszów świetnie wpisują się w rynek dofinansowań. Dzięki aktywnej pracy doskonale radzimy sobie z posykiwaniem tego typu wsparcia.
Rozmawiał Piotr Nowacki
Tagi: Gręboszów, Krzysztof Gil, samorząd, wywiadCiekawe czy cała gmina działa tak jak wychwalane koła gospodyń wiejskich (kłótnie, awantury…..) Ciekawe czy Pan wójt rekomendowany przez PIS zgadza sie z wszystkim co nam ta partia funduje…. jakoś ostatnio nie chwali się on z jakiej partii pochodzi. No i ostatnie pytanie czy to ten pan rządzi czy raczej poseł Krajewski który prawdopodobnie szykuje tu sobie posadkę wójta po przegranych w następnych wyborach?
Dodaj komentarz