logo
logo
logo
logo
Technologie wodorowe

Kryzys energetyczny wzmacnia zainteresowanie wodorem
Opublikowano: 18 października 2022

Pogłębiający się kryzys energetyczny państw europejskich jeszcze bardziej zwiększył zainteresowanie technologiami wodorowymi. Największe nadzieję na długoterminową transformację energetyczną zapewnia wodór ekologiczny, którego produkcja wymaga także dalszych inwestycji w rozwój odnawialnych źródeł energii.

W poszukiwaniu nowych źródeł energii

Globalny kryzys energetyczny spowodował konieczność szybkiego poszukiwania alternatywnych surowców energetycznych. Chociaż na pierwszym miejscu dla wielu państw europejskich znajdują się porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i Norwegią, nie brakuje świadomości dotyczącej długoterminowej potrzeby zapewnienia bezpiecznych źródeł energii. Jednym z rozwiązań ma być intensyfikacja rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz technologii wodorowych.

Dotychczas produkcja wodoru ekologicznego nieustannie rosła z roku na rok. Skoki te jednak nie były duże pod względem nominalnym. W 2021 roku wzrost ilości wyprodukowanego wodoru bezemisyjnego wynosił 60% względem 2020 roku, jednak w ujęciu nominalnym obejmował zaledwie 40 000 ton. Szacuje się, że globalne zapotrzebowanie na wodór ekologiczny może osiągnąć pułap 115-130 milionów ton do 2030 roku. Szacunki te jednak nie uwzględniają bieżących, poważnych, perturbacji w polityce międzynarodowej.

Technologie wodorowe wymagają czasu, ale są opłacalne

O wodorze myśli się dziś przede wszystkim w kontekście paliw transportowych. Trwają jednak prace nad systemami energetyki wodorowej dedykowanymi dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Technologie wodorowe potrzebują czasu i ogromnego kapitału, dlatego nie są natychmiastową odpowiedzią na zastane problemy polityczne i energetyczne. Nikt jednak nie ma pewności co do tego, jak będzie kształtować się rzeczywistość polityczna w przyszłości, dlatego już teraz kolejne państwa zwiększają budżet na energetykę odnawialną, w tym technologie wodorowe.

Nowe projekty aktywnie realizowane są w Niemczech. Ostatnim kamieniem milowym było rozpoczęcie działalności pierwszej floty pociągów dalekobieżnych napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Rozwijane są projekty przewidujące zastosowanie ekologicznych paliw wodorowych w żegludze i nowych gałęziach przemysłu, np. w procesie redukcji żelaza.

Szacuje się, że tylko do 2022 roku zapowiadane projekty energetyczne wykorzystujące paliwa wodorowe mogą zapewniać 3,5 gigawatów energii elektrycznej do 2030 roku. Według raportu IEA – Międzynarodowej Agencji Energetycznej (ang. International Energy Agency) – wodór może stać się konkurencyjny dla tanich paliw kopalnych w 2030 roku w regionach, które mają dostateczne zasoby odnawialne, a które teraz w dużym stopniu są uzależnione od importowanych paliw kopalnych. Przewidywane zdolności produkcyjne mogą być wielokrotnie wyższe. Wszystko zależy od postępu prac, a więc de facto odpowiedniego zainteresowania i wsparcia na poziomie państwowym oraz ponadpaństwowym.

Mikołaj Lisewski 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wyposażenie medyczne szpitali

Wyposażenie medyczne szpitali – jak wygląda p...

Każda placówka medyczna musi posiadać odpowiednie wyposażenie, aby świ...
euro

Dlaczego euro spadło poniżej 4,50 zł?...

Ostatnie miesiące mogły być dużym szokiem dla osób zainteresow...
upadłość firmy

Gwałtowne wzrosła liczba upadłości firm w Pol...

Jak podaje w swoim komunikacie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji...
Fotowoltaika

Fotowoltaika a oszczędność: czy inwestycja si...

Coraz więcej osób zastanawia się nad zastosowaniem technologii fotowol...