• Menu

  Kredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszą ofertę?

  Kredyty gotówkowe stanowią fundament sektora bankowego. Każdy bank umożliwia potencjalnym klientom zaciągnięcie zobowiązania w formie kredytu. Obecnie w Polsce działa aż kilkadziesiąt instytucji bankowych. Jak z tak bogatej oferty wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

  kredyt gotówkowy

  Co drugi dorosły Polak spłaca jakieś zobowiązanie. Wynika z tego, że chętnie korzystamy z usług pożyczkowych. Prognozy przewidują, że w najbliższym czasie to się nie zmieni. Wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego z szerokiego wachlarza ofert sektora bankowego może ułatwić m.in. porównywarka kredytów.

  Kredyt gotówkowy – czym jest?

  Kredyt gotówkowy to ratalny kredyt konsumencki udzielany przez instytucję bankową i wypłacany w gotówce (w formie fizycznej lub wirtualnej). Maksymalny okres kredytowania w przypadku tej usługi wynosi 10 lat. Górny limit kwoty, jaką można pozyskać z kredytu gotówkowego, określa Ustawa o kredycie konsumenckim – jest to 255 550 złotych.

  Kredyty gotówkowe to najczęściej zaciągane zobowiązania w sektorze bankowym. Klienci pozyskane środki mogą wydać na dowolny cel – przeznaczyć je na zakup dóbr lub usług czy spożytkować w inny sposób.

  Warto wiedzieć, że warunki, na jakich można udzielać kredytów gotówkowych, regulują następujące akty prawne:

  • Ustawa o kredycie konsumenckim,
  • Kodeks cywilny,
  • Ustawa antylichwiarska,
  • Prawo bankowe.

  Regulacje prawne chronią klientów przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami banków. Między innymi dlatego kredyt gotówkowy uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych form kredytowania.

  Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?

  Zaciągnięcie zobowiązania finansowego zawsze wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat. Nie inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych. Profesjonalna obsługa i renoma banku są oczywiście istotne, ale szczególną uwagę warto poświęcić kosztom kredytu gotówkowego. W głównej mierze składają się one z:

  • oprocentowania – to od oprocentowania zależy wysokość odsetek, jaką klient będzie musiał spłacić. Wylicza się je w skali roku, dlatego im dłuższy jest okres spłaty, tym odsetki są wyższe. Maksymalne oprocentowanie w wypadku kredytów gotówkowych określa Kodeks cywilny. Na chwilę obecną jest to 10%;
  • prowizji – jest to jednorazowa opłata, jaką pobiera bank w zamian za udzielenie kredytu gotówkowego. Jej wysokość może się znacznie różnić w zależności od tego, jaką politykę związaną z opłatami prowadzi kredytodawca. Niektóre instytucje bankowe całkowicie rezygnują z jej pobierania.

  Wybierając kredyt gotówkowy, warto skorzystać z porównywarki

  Potrzeba wiele czasu i cierpliwości, aby porównać ze sobą wszystkie dostępne na rynku kredyty gotówkowe. Proces ten można przyspieszyć, korzystając z porównywarek kredytów, czyli darmowych stron internetowych, na których łatwo można zestawić ze sobą oferty najpopularniejszych kredytów gotówkowych. Za ich pomocą potencjalny klient szybko porówna koszt kredytu, okres spłaty oraz maksymalną kwotę zobowiązania. Najlepsze porównywarki udostępniają także krótkie raporty zawierające mocne i słabe strony danej oferty kredytowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane