• Menu

  Czy każdy może w obecnych czasach być taksówkarzem?

  Wiele młodych osób, zaraz po studiach czy liceum chciałoby podjąć się zawodu taksówkarza. Daje im to pewien luz, większe możliwości w planowaniu czasu, ponieważ grafiki są bardzo elastyczne i można na dobrą sprawę wybierać wyłącznie dni, w których panuje największy ruch – czyli wieczory lub weekendy. Jednakże nie każdy ot tak może zostać kierowcą taksówki! Zobacz jakie stoją ograniczenia względem tego zawodu.

  Jeżeli komuś się wydaje, że taksówkarzem może zostać niemal każdy, myli się. Otrzymanie licencji taxi Warszawa nie jest wcale takie proste! Zawód jest regulowany odpowiednimi przepisami, których czy się chce, czy też nie, należy przestrzegać. Dlatego żaden absolwent liceum nie może liczyć na to, że zasiądzie za kierownicą taksówki. Dlaczego? Ponieważ bezwzględnie musi mieć ukończone 21 lat. To jednak nie wszystko. Naturalnie osoba, która chce zostać kierowcą, musi także posiadać ważne prawo jazdy – nie może być ani odebrane przez ograny władzy, ani zawieszone, a co gorsza – zabrane wyrokiem sądowym.

  A skoro już przy sądzie jesteśmy, warto pochylić się i w tym kierunku, wyjaśnić pewne wątpliwości i przepisy. Wedle prawa, kierowca taksówki powinien także wykazywać czystą kartotekę w sądzie. Innymi słowami, nie może na nim ciążyć żaden wyrok prawomocny, ani ten związany z fałszerstwem dokumentów, ani szkody na mieniu czy życiu i zdrowiu innych ludzi. Czy wiecie dlaczego? Poprosiliśmy o komentarz asystenta w sądzie.

  „Taksówkarz to osoba, która musi cieszyć się zaufaniem społecznym. W końcu wsiadając do jego auta, chcemy mieć pewność, że osoba legitymująca się licencją taxi Warszawa to ktoś, kto nie zrobi nam krzywdy, ani szkody. Powierzamy mu w pewnym sensie nasze zdrowie i życie. Dlatego ta czysta kartoteka w sądzie jest taka istotna!” – komentuje osoba, która pracuje w sądzie.

  To jednak nie wszystkie wymagania, jakie są stawiane przed kandydatami na taksówkarza. Naturalnie musi on założyć własną działalność gospodarczą, ale nie to jest najtrudniejsze. Zdanie egzaminu, który uprawnia do odebrania licencji taxi Warszawa – oto jest wyzwanie! Po wypełnieniu formalności, posiadaniu samochodu, którym będzie się świadczyć usługi i jego serwisowaniu, należy zapisać się na kurs taxi Warszawa. Jest to szybkie spotkanie – trwa zaledwie 2 dni (około 20 godzin lekcyjnych), podczas których powtarzane są zasady poruszania się po drodze, ale i uczone są aspekty związane z zawodem.

  Jak obsługiwać urządzenia (np. taryfikator), jak zadbać o pasażerów, w jaki sposób sprawnie poruszać się po mieście, dostępne skróty. Dlatego poza wiedzą formalną, jest przekazywana też ta, związana z topologią miasta. Po takim kursie taxi Warszawa, kandydat otrzymuje zaświadczenie o odbyciu szkolenia i udaje się na.. egzamin! W ciągu 25 minut musi odpowiedzieć na 20 pytań jednokrotnego wyboru. Uzyskując 70% poprawnych odpowiedzi, może cieszyć się zdanym egzaminem. Wyniki przychodzą w formie smsa już na drugi dzień. Teraz tylko odebrać licencję taxi i można rozpocząć karierę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane