• Menu

  Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa największa w województwie śląskim

  Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa to prężnie działający podmiot gospodarczy zarządzający zasobami mieszkaniowymi, zlokalizowanymi na znacznej części obszaru Katowic.

  Od lat wielkość zarządzanych zasobów przesądza o tym, iż Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa stanowi największą spółdzielnię w województwie śląskim. Zalicza się też do grona największych spółdzielni mieszkaniowych w kraju. Aktualnie w swej administracji posiada 349 wielorodzinnych budynków mieszkalnych obejmujących prawie 20 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1 mln metrów kwadratowych, a nadto lokale użytkowe, obiekty infrastruktury technicznej i społecznej, które powstawały sukcesywnie przez ponad 60 lat funkcjonowania.

  Znajdujące się obecnie w zarządzie KSM budynki są zróżnicowane zarówno pod względem wieku, wielkości, technologii budowy, wyposażenia itd. Najstarsze zostały oddane do eksploatacji już w 1958 r., zaś większość powstawała w latach 70. i 80. XX wieku, czyli w okresie intensywnego rozwoju budownictwa wielkopłytowego.

  Budynki zarządzane przez KSM są, co oczywiste – zróżnicowane także pod względem ich  wysokości.

  Aktualnie Spółdzielnia dysponuje:

  • 96 budynkami niskimi (do 4 kondygnacji),
  • 163 budynkami średniowysokimi (4–9 kondygnacji),
  • 85 budynkami wysokimi (9–18 kondygnacji),
  • 5 budynkami wysokościowymi (powyżej 55 metrów wysokości).

  Spółdzielnia zrealizowała też w formie spółdzielczej budownictwo jednorodzinne. Wszystkie domki (na przestrzeni lat prawie 500) były sukcesywnie przewłaszczane na rzecz ich użytkowników.

  Technologie budowy budynków – od tradycyjnej (murowanej z cegły), poprzez systemy „wielkiego bloku” – np. Domino, Fadom, „ślizg”, „szkieletowa” (czyli konstrukcja stalowa z wypełnieniem), „wielka płyta”, po powrót do metod murowanych – sprawiły, że ich eksploatacja wymaga sporych profesjonalnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy technicznej.

  Modernizacje budynków

  Zróżnicowanie budynków KSM – pod względem wysokości, a także ich niejednorodność w zastosowanych technologiach wykonawczych, wyposażeniu, okresie użytkowania – implikowało racjonalizację gospodarki remontowej i modernizacyjnej oraz konieczność opracowania dla całości zasobów długofalowej polityki remontowej.

  Działania polegające na kompleksowym ociepleniu ścian, dachów, stropów piwnic, cokołów i ścian piwnic do fundamentów oraz wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w częściach wspólnych budynków – sukcesywnie prowadziły do zmniejszania zarówno zapotrzebowania, jak i zużycia ciepła. Miało to znaczący wpływ na wysokość opłat wnoszonych przez użytkowników lokali.

  Niebagatelnym problemem, z jakim KSM musiała się uporać, była potrzeba likwidacji okładzin ścian elewacji wykonanych z płyt azbestowo-cementowych, poprawa efektywności energetycznej poprzez kompleksową wymianę oświetlenia budynków oraz wymiana starych napędów dźwigów osobowych. W roku 2014 KSM przystąpiła do wymiany źródeł światła oraz opraw oświetleniowych w budynkach. Zastosowano technologie energooszczędne. W miarę możliwości finansowych poczyniono też starania w celu przystosowania budynków i terenów zewnętrznych dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Podjęcie takich kroków niewątpliwie poprawi komfort zamieszkiwania wszystkich lokatorów, a także będzie sprzyjać tworzeniu więzi społecznych i sąsiedzkich.

  Gospodarczy i ludzki potencjał Spółdzielni, doświadczenie oraz umiejętne zarządzanie stanowią czynniki sprzyjające permanentnemu rozwojowi organizacji. Jako jedna z nielicznych konsekwentnie buduje nowe mieszkania.

  W 2017 roku Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zakończyła budowę czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Domeyki, z 20 mieszkaniami o powierzchni lokali od ok. 40m² do 114 m². Inwestycję wykonano w technologii tradycyjnej, wyposażono w windy, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z własną kotłownią gazową. Mieszkania, zrealizowane w bardzo dobrym standardzie, są już udostępnione w tzw. stanie deweloperskim (na życzenie klienta mogą być wykończone „pod klucz”).

  Obecnie w ofercie Spółdzielni są jeszcze do nabycia nowe lokale w eleganckim, pięknie położonym zespole mieszkalnym przy ul. Pułaskiego, nieopodal 400-hektarowego Katowickiego Parku Leśnego, w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów. Osiedle trzypiętrowych budynków z windami i podziemnymi garażami to najatrakcyjniejsze miejsce w centrum Katowic, a zarazem w środku 4-milionowej aglomeracji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane