logo
logo
logo
logo
Kantor online

Kantor online – rewolucja w wymianie waluty
Opublikowano: 2 października 2016

Kantor onlineJeszcze 30 lat temu obcą walutę, czyli dewizy, można było kupić jedynie w banku lub nielegalnie – na czarnym rynku. Później, w 1989 roku otwarto w Polsce pierwszy kantor wymiany walut i w ciągu kilku miesięcy w całym kraju pojawiło się ponad 2500 tego typu punktów.

Przez kolejne lata kantory były jedyną alternatywą dla wysokich bankowych marży. Jednak w 2010 roku nastąpiła dość rewolucyjna zmiana, szczególnie korzystna dla tych, którzy z wymianą walut mają do czynienia częściej niż raz do roku, z okazji wyjazdu na urlop. Na polskim rynku pojawił się pierwszy e-kantor, oferujący wymianę walut przez internet.

Kto może korzystać z kantoru online?

Jedynym warunkiem do skorzystania z usług e-kantoru jest posiadanie 2 rachunków bankowych: złotówkowego i walutowego. Konto walutowe możemy założyć w banku, w którym mamy już standardowy ROR, lub w innym – niektóre banki nie wymagają posiadania rachunku złotówkowego, aby otworzyć walutowy. Najlepiej porównać kilka ofert i wybrać bank, który gwarantuje najkorzystniejsze warunki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy są pobierane opłaty za przelewy przychodzące.

Jak wygląda wymiana waluty przez internet?

Sprzedaż lub kupno waluty w kantorze online jest równie proste, jak zakupy w sklepie internetowym. Po rejestracji w wybranym e-kantorze logujemy się do swojego konta klienta i wpisujemy kwotę, jaką chcemy wymienić. Otrzymujemy informację o aktualnym kursie – jeżeli wydaje się nam satysfakcjonujący, wykonujemy przelew na konto podane przez e-kantor. Kiedy wpłata zostanie zaksięgowana, możemy zatwierdzić wymianę, po czym e-kantor wysyła nam przelew zwrotny na konto walutowe (jeżeli kupowaliśmy walutę) lub złotówkowe (jeżeli dokonywaliśmy transakcji sprzedaży waluty).

Dlaczego online jest taniej?

Zakupy przez internet zazwyczaj są tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Podobnie jest z internetową wymianą walut. Kantory internetowe, ze względu na dużą ilość transakcji wykonywanych w ciągu dnia, mogą zapewnić użytkownikom niższe spready (czyli różnice między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty). Dzięki temu za zakup obcej waluty zapłacimy mniej, a sprzedając euro czy dolary – zarobimy więcej niż w banku czy nawet tradycyjnym kantorze.

To ile konkretnie?

Zysk jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaką kwotę wymieniamy – w porównaniu z wybranym bankiem można zaoszczędzić czy zyskać najczęściej od kilku do kilkuset złotych. Aby obliczyć, w jakim stopniu dana transakcja nam się opłaca, najlepiej skorzystać z kalkulatora korzyści dostępnego np. na https://internetowykantor.pl/. W odpowiednich polach wybieramy walutę, wpisujemy kwotę i zaznaczamy, jaką operację chcemy wykonać: zakup czy sprzedaż. Następnie z rozwijanej listy wybieramy bank, z którym chcemy porównać kursy i otrzymujemy informację, ile dokładnie zyskamy, wymieniając daną kwotę w e-kantorze, według aktualnych kursów.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wymiana monet

Czy w kantorze można wymienić monety?...

Szukasz sposobu na wymianę drobnych pieniędzy? Postaraliśmy się określ...
Instytucja płatnicza

Instytucja płatnicza, jako środek naturalnego...

Regulacje prawne obowiązujące w Polsce umożliwiają prowadzenie wymiany...