• Menu

  Czy w kantorze można wymienić monety?

  Szukasz sposobu na wymianę drobnych pieniędzy? Postaraliśmy się określić, jakie miejsca skupują bilon. Niestety, wymiana zagranicznych monet, choć jest możliwa, to nie jest zbyt opłacalna. Lepiej jest wydać wszystkie metalowe pieniądze jeszcze przed powrotem do kraju. Jeśli już je ze sobą przywiozłeś, to zobacz, co można z nimi zrobić.

  czy w kantorach wymieniają monety

  Wymiana bilonu w kantorze

  Wiele osób po wakacjach styka się z następującym problemem: w portfelu pozostało jeszcze sporo zagranicznego bilonu. Najbliższa okazja do wydania tych pieniędzy pojawi się dopiero za jakiś czas, dlatego najlepiej byłoby wymienić je już teraz. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy w kantorach wymieniają monety?

  Odpowiedź na takie pytanie nie może być jednoznaczna. W niektórych kantorach przyjmowane są monety, a w innych nie. Najlepiej jest sprawdzić taką informację na stronie internetowej wybranego kantoru jeszcze przed próbą wymiany. Większość z kantorów, które w ogóle dopuszczają taką możliwość przyjmuje monety na innych zasadach niż banknoty. Za monety dostaniemy zazwyczaj jedynie 90% nominalnej ceny waluty, albo nawet jedynie 50% ich wartości.

  Dlaczego bilon np. euro jest tańszy od banknotów? Otóż obsługa monet jest znacznie droższa od obsługi pieniędzy papierowych. Te drugie mogą w szybki sposób liczyć liczarki do banknotów. Ich transport i przechowywanie są również mniej kłopotliwe od obsługi i transportu monet. Na rynku istnieją również liczarki do monet, ale są to droższe i bardziej skomplikowane urządzenia od liczarek banknotów.

  W jakim kantorze wymienić monety?

  Monety euro powinny być dostępne we właściwie każdym kantorze. Nawet jeśli dany kantor ich nie przyjmuje, to na pewno można otrzymać część wymienionej waluty właśnie w monetach. Można więc z pewnością negocjować przyjęcie większej liczby monet przez kantor w każdym kantorze.

  Większe problemy rodzą bardziej egzotyczne waluty. Z monetową obsługą koron czeskich czy szwedzkich można spotkać się w kantorach, które często mają z nimi kontakt. Korony czeskie spotkamy więc w miejscowościach znajdujących się blisko Czech, a korony szwedzkie i inne skandynawskie waluty nad morzem. Wszelkie waluty egzotyczne, nawet w niewielkich ilościach wymienimy w kantorze online, ale muszą mieć wtedy formę wirtualną, a nie fizyczną.

  Inne sposoby na wymianę monet na złotówki

  Kantory nie są jedynym miejscem, w którym można zostawić swoje monety. Innym sposobem na wymianę drobnych pieniędzy jest np. internetowy skup monet i banknotów. Niestety, za taki skup poniżej określonej kwoty należy osobno zapłacić za usługę kurierską. Opłaca się więc to dopiero przy większej ilości bilonu. Co ciekawe, serwisy tego typu skupują nawet waluty, które wypadły już z obiegu, czyli np. marki niemieckie, czy portugalskie eskudo. Zasada działania portali skupu monet przypomina bardziej tradycyjne kantory, niż sposób działania kantorów internetowych.

  Kolejnym sposobem na wymianę monet jest zdeponowanie ich w banku. Część placówek bankowych prowadzi obsługę kasową zagranicznych walut. Najczęściej są to główne waluty, czyli USD, GBP, EUR oraz CHF. Jeśli posiadamy odpowiednie konto walutowe, to wpłata pieniędzy w kasie banku nie powinna sprawiać żadnych problemów. Następnie pieniądze z konta walutowego można bez problemu wymienić w dowolnym kantorze internetowym. Nawet jeśli nie posiadamy konta walutowego, to banki prowadzą usługi kantorowe, które być może pozwalają na wymianę monet – warunkiem jest, by dany oddział prowadził obsługę kasową wybranej waluty.

  Należy mieć na uwadze, że banki słono sobie liczą za usługi kasowe zagranicznych walut. Może to być opłata sięgająca np. 7 zł plus określony procent od transakcji. Dodatkowo, przy wymianie bilonu na złotówki bank przeliczy zagraniczną walutę po niekorzystnym, wewnętrznym kursie oraz naliczy prowizję za obsługę monet. Warto również rozważyć wymianę bilonu euro w banku na banknoty i późniejszą wymianę banknotów w kantorze. Taką usługę najłatwiej jest wykonać będąc jeszcze za granicą. Zagraniczne banki bez problemy powinni przeprowadzić operację wymiany pieniędzy na ‘grubsze’ podobnie do tego, jak NBP wymienia polskie monety na banknoty.

  Zagraniczne monety można też sprzedać na portalach aukcyjnych. Szczególnie dotyczy to bardziej egzotycznych walut, starszych monet, monet okolicznościowych czy euro emitowanych przez niewielkie kraje.

  Jedna odpowiedź do “Czy w kantorze można wymienić monety?”

  1. Marzanna pisze:

   Ja wymieniłam osobiście w biurze firmy staragotowka. Miałam stare marki niemieckie i funty brytyjskie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane