• Menu

  Niski stan wiedzy przedsiębiorców o nowym obowiązku podatkowym

  Mali i średni przedsiębiorcy mają olbrzymie luki w wiedzy o jednolitym pliku kontrolnym – alarmuje Sage po ogłoszeniu wyników zorganizowanego przez siebie Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o JPK.[1] Niemal połowa z nich nie wie, kto jest małym i średnim przedsiębiorcą. A to właśnie firmy z sektora MŚP już 27 lutego br. muszą wysłać pierwszą ewidencję VAT w postaci JPK.

  Test był okazją dla małych i średnich przedsiębiorców, aby sprawdzić stan przygotowań swojej firmy do nowych obowiązków prawno-podatkowych. Tymczasem aż 85% uczestników umiało poprawnie odpowiedzieć co najwyżej na połowę pytań.

  – Z przeprowadzonego przez Sage testu wynika, że przedsiębiorcy mają fragmentaryczną wiedzę na temat JPK. Jedynie nieliczni są kompleksowo przygotowani do poradzenia sobie z nowymi obowiązkami prawno-podatkowymiuważa Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage

  – Warto zauważyć, że do testu przystąpiło niemal 5 tys. przedsiębiorców, ale jedynie co czwarty zdołał go ukończyć. Termin wysyłki pierwszego pliku JPK_VAT dla małych i średnich przedsiębiorców mija już 27 lutego br., więc to już ostatni dzwonek, aby wprowadzić w swoich firmach odpowiednie rozwiązania by sprostać wymogom ustawy   – dodaje.

  Przedsiębiorcy wciąż wiedzą bardzo mało na temat JPK, a błędy w rozliczeniach mogą okazać się bardzo kosztowne. Zaostrzone zostały kary za wykroczenia i przestępstwa podatkowe. Niedopełnienie obowiązku, a więc niewysłanie JPK, spóźnienie czy błędy w pliku, są podstawą do nakładania kar na podatników.

  Za niewysłanie danych w formacie JPK grozi kara w wysokości 2,8 tys. zł. Osoba, która nie złoży w terminie informacji, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Stawki są ustalane indywidualnie przez sąd – w 2017 roku maksymalnie taka kara może wynieść nawet ponad 3 miliony złotych.

  Co przedsiębiorcy wiedzą o JPK_VAT?

  Wyniki testu pokazują, że jedynie 55% jego uczestników wie, jak prawidłowo rozpoznać „małego przedsiębiorcę”, który od początku tego roku musi raportować struktury JPK_VAT.

  63% uczestników testu zdaje sobie sprawę, że strukturą JPK, której raportowanie jest obowiązkowe w segmencie MŚP jest jedynie JPK_VAT.  Niemal jedna trzecia sądzi, niesłusznie, że musi raportować faktury VAT (JPK_FA).

  Co piąty uczestnik testu uważa, że może przesłać dowolnie wiele plików JPK_VAT (wersja 2) do Urzędu Skarbowego, a urząd je scali, podczas gdy plik może być tylko jeden.

  Aby uniknąć kar finansowych ze strony Urzędu Skarbowego, należy wyposażyć swoją firmę w odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli w bezpieczny sposób wdrożyć zmiany o charakterze prawno-podatkowym. Cieszy nas, że przedsiębiorcy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie rozwiązania IT pomagają w zapewnieniu sobie komfortu przy wprowadzaniu tego typu zmian, a dostawcy rozwiązań informatycznych stają się sprawdzonymi doradcami w prowadzeniu biznesu – mówi Piotr Ciski.

  [1] Test przeprowadzony online w dniach 16-31 stycznia 2017 r. na próbie 1237 osób.

  Źródło: Publicis Consultants.

  Jedna odpowiedź do “Niski stan wiedzy przedsiębiorców o nowym obowiązku podatkowym”

  1. jz pisze:

   Dziwię się ludziom, którzy prowadzą działalność, a nie wiedzą, czym jest jpk, a znam kilku takich. Mnie ten obowiązek objął od stycznia, ale jeszcze w tamtym roku pobrałem aktualizację do symfonii, żeby mieć czas na spokojnie się zapoznać z tworzeniem plików. Na styczeń byłem już gotowy, przeczytałem co się da na ten temat, dopytałem w skarbówce o niektóre rzeczy i przeszkoliłem pracowników.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane