• Menu

  Podatkowa ewolucja JPK rozpoczęta

  Elektroniczne kontrole podatkowe, to nowa rzeczywistość firm. O tym, jak przygotować się do zmian opowiedzieli eksperci podczas konferencji „Perspektywa rozwoju systemu podatkowego i jego wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce”, poświęconej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu.

  Ana Mascarenhas, Szefowa Zespołu Kontroli Podatkowej, ekspert ds. JPK w Portugalii, Min. Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskim oddziałem Sage, a także Marcin Sidelnik, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, dyskutowali na temat szans i wyzwań związanych ze startem  ewolucji systemu podatkowego. Eksperci ocenili, że zmiany są konieczne i mogą przynieść wiele korzyści, natomiast przedsiębiorcy powinni dobrze przygotować się do komunikacji
  z administracją państwową w nowych warunkach.

  Przedsiębiorcy pełni obaw

  System podatkowy w Polsce przechodzi przyspieszoną ewolucję technologiczną. Już od 1 lipca podatnicy prowadzący księgi przy pomocy oprogramowania komputerowego mają obowiązek zbierania, przechowywania oraz raportowania danych do urzędów skarbowych za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tymczasem, jak wykazało badanie[1] przeprowadzone przez firmę Sage, niemal połowa przedsiębiorców deklaruje brak przygotowania do sprostania wymogom e-kontroli podatkowych. Obawiają się braku wpływu na ilość i jakość kontrolowanych danych, które muszą przygotować w krótkim czasie.

  Korzyści z  JPK

  Jak podkreślali uczestnicy konferencji, spełnienie obowiązku prawnego związanego
  z wdrożeniem JPK w firmie niesie ze sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim skróci się czas kontroli inspektorów skarbowych, co znacznie ograniczy ingerencję w działalność firmy. Sprawnie przeprowadzona kontrola podatkowa, przy użyciu dobrze działającego oprogramowania może potrwać jedynie kilka minut. Wystarczy, że przedsiębiorca zapisze na nośniku odpowiedni plik z żądanym przez kontrolerów zakresem danych.

  Raportowanie bez ryzyka                                                                     

  Trzeba pamiętać, że JPK nie da się odczytać bez odpowiedniego programu. Istnieje więc ryzyko, że wygenerowany plik będzie zawierał błędy, a podatnik nie będzie nawet o nich wiedział. Wysłanie wadliwego raportu może narażać przedsiębiorcę na sankcje karno-skarbowe. Warto zabezpieczyć swoją firmę przed takim ryzykiem stosując skuteczne narzędzia. Jednym z nich jest Sage e-Audytor, czyli internetowa platforma do sprawdzania poprawności plików kontrolnych. Platforma sprawdzi każdy plik, niezależnie od rodzaju programu w jakim został wygenerowany. Co niezwykle ważne, Sage e-Audytor potrafi nie tylko wykryć błędy samego JPK, ale także sprawdzić, czy żądane przez urząd skarbowy zapisy
  w księgach podatkowych są prawidłowe. Platforma dokładnie wskazuje również miejsca pomyłek w prowadzonej księgowości.

  Elektronicznie kontrole podatkowe to prawdziwy przełom, który daje nam niezwykle cenną możliwość sprawdzenia poprawności danego pliku, a dodatkowo jego merytorycznej zawartości. To wielkie ułatwienie, które jest jednak możliwe jedynie przy zgodnej współpracy elementów systemu informatycznego – mówił Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Sage.

  Szansa na lepsze standardy

  Najnowsze, majowe nowelizacje w Ordynacji podatkowej drastycznie przyspieszyły ewolucję podatkową dotyczącą e-kontroli. Od teraz duże firmy wraz z deklaracjami VAT muszą raportować dane dotyczące tego podatku także w postaci JPK. Firmy sektora MSP będę miały   taki obowiązek już od 1 stycznia 2017 r. Zatem czasu do wdrożenia odpowiednich rozwiązań informatycznych jest znacznie mniej niż przypuszczano. Co prawda, wedle wcześniejszych ustaleń tzw. okres ochronny wobec mniejszych firm ma obowiązywać do 1 lipca 2018 r., jednak warto pamiętać, że takie programy, jak Sage Symfonia ERP są gotowe do generowania wszystkich struktur już teraz. Co z kolei pozwala na wcześniejsze zaplanowanie funkcjonowania firmy, zgodnego z wymaganiami JPK.

  JPK – doświadczenia innych krajów

  Polska jest jednym z kilku krajów europejskich, które zdecydowały się na wdrożenie opracowanego przez OECD standardu JPK. Jednym ze światowych pionierów w informatyzacji procesów komunikacyjnych między podatnikami a fiskusem jest Portugalia. W 2008 r. firma Sage wdrażała rozwiązania JPK na tamtejszym rynku. Szybkie i skuteczne e-kontrole uszczelniły system podatkowy i zwiększyły wpływy do tamtejszego budżetu. Oczekiwania wobec JPK na polskim gruncie są zbliżone. Natomiast przedsiębiorstwa, które wcześniej nauczą się obsługiwać JPK i sprawdzać jego poprawność mają większą szansę na zdobycie przewagi wśród konkurencji.

  Jednolity Plik Kontrolny jest jednym z elementów w procesie uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. Ministerstwo Finansów wprowadzało to rozwiązanie pod presją powiększającej się od wielu lat luki w podatku VAT. JPK to instrument, który pozwala porównać czy zadeklarowany podatek VAT do odliczenia na podatnika A pojawił się u podatnika B. Oprócz możliwości kontroli i detekcji nieprawidłowości JPK, jako część  informatyzacji systemu, zmniejszy koszty ponoszone przez administracje podatkowąwyjaśniał Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

  [1] Badanie internetowe  przeprowadzone przez Sage wśród 100 przedsiębiorstw, w dniach 17-24 marca 2016

  Żródło: Publicis Consultants Poland

  Jedna odpowiedź do “Podatkowa ewolucja JPK rozpoczęta”

  1. Ksan pisze:

   O zmianach JPK piszą też na stronie connecto.pl/jednolity-plik-kontrolny-jpk-potrzebne-beda-zmiany-w-systemach-it i jest video z webinarium. Warto się zapoznać w wolnej chwili.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane