Jak podaje brytyjska telewizja BBC, Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych zamierza uruchomić procedurę impeachmentu prezydenta Joe Bidena. Informację taką przekazał Kevin McCarthy spiker Izby Reprezentantów i jeden z czołowych polityków Partii Republikańskiej. Postępowanie dotyczyć będzie nadużyć władzy i korupcji.
Republikanie szczególnie kontrolują postępowanie prezydenta odkąd zdobyli większość w Kongresie w styczniu 2023 roku. Choć dotychczasowe przesłuchania nie ujawniły konkretnych dowodów obciążających Bidena, to rzuciły więcej światła na interesy syna prezydenta, Huntera Bidena. Interesy te – zdaniem Republikanów – są podejrzane, a prezydent mógł posiadać o nich wiedzę i wspierać rodzinny biznes.
W krótkim oświadczeniu McCarthy powiedział, że zarzuty wobec prezydenta są „poważne i wiarygodne”. Łącznie pokazują one mechanizmy korupcji. Jednocześnie Biały Dom potępił decyzję o wszczęciu procedury. W opublikowanym oświadczeniu rzecznik prasowy prezydenta podkreśla, że dziewięciomiesięczne dochodzenie Republikanów nie dostarczyło żadnych dowodów oskarżających Bidena.
W sprawie syna prezydenta, Hunter Biden toczy się obecnie śledztwo federalne dotyczące możliwości popełnienia przestępstw podatkowych związanych z jego biznesami zagranicznymi. McCarthy uważa, że rodzina Bidenów korzysta ze specjalnego traktowania przez administrację prezydencką, która ignoruje doniesienia od możliwych nadużyciach. Biały Dom natomiast odrzuca zarzuty, twierdząc, że Joe Biden nie jest w żaden sposób zaangażowany w interesy swojego syna.
Jak podkreśla BBC, wszczęcie procedury impeachmentu da śledczym większe możliwości prawne prowadzenia śledztwa w sprawie związków prezydenta z działaniami jego syna. Ułatwi ona żądania dokumentów i zeznań, które będzie można później wykorzystać przed sądem.
Amerykańska konstytucja stanowi, że procedura impeachmentu może być wszczęta w przypadku zdrady, przekupstwa lub innych poważnych przestępstw i wykroczeń. W jej wyniku urzędujący prezydent może zostać pozbawiony urzędu. Jednak – zdaniem brytyjskiej telewizji – istnieje małe prawdopodobieństwo pozbawienia urzędu Joe Bidena.
W Izbie Reprezentantów Republikanie posiadają bardzo małą większość. Nawet gdyby decyzja została podjęta przez Izbę, musiałby ją jeszcze zaakceptować Senat, gdzie większość posiadają Demokraci. Nie ma wątpliwości, że zablokują oni decyzję.
W przypadku poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa procedura impeachmentu wszczynana była dwukrotnie. Za każdym razem decyzja o pozbawieniu urzędu blokowana była przez wspierających go Republikanów.
McCarthy przez kilka miesięcy lobbował wraz z prawym skrzydłem swojej partii na rzecz wszczęcia procedury. Jak jednak powiedział Matt Gaetz, kongresman z Florydy, Republikanie zrobili tylko „mały krok” po długotrwałych naciskach ze strony swojego konserwatywnego skrzydła.
W lipcu 2023 roku przedstawiciele Internal Revenue Service informowali Kongres, że śledztwo w sprawie syna prezydenta jest utrudniane przez Departament Sprawiedliwości ze względu na jego powiązania rodzinne.
Sprawa dotyczy dwudziestoletniej działalności biznesowej za granicą Huntera Bidena. Szczególne zainteresowanie śledczych wzbudziła jego aktywność w Chinach i na Ukrainie w czasie, gdy jego ojciec był wiceprezydentem podczas drugiej kadencji Baracka Obamy (lata 2009 – 2017).
W 2013 roku Hunter Biden był współzałożycielem funduszu inwestycyjnego Equity Investment Fund Management Co., Ltd (BHR) z siedzibą w Szanghaju. Fundusz kontrolowany jest przez chińskie banki i samorządy. W 2014 roku natomiast Hunter Biden wszedł do zarządu ukraińskiej firmy Burisma zajmującej się obrotem gazem ziemnym, gdzie zarabiał 1,2 miliona USD rocznie. Wątpliwości budzą rozliczenia podatkowe zysków płynących z obu firm.
Jednak najpoważniejsze zarzuty dotyczą wykorzystywania stanowiska wiceprezydenta przez Joe Bidena dla ochrony rodzinnych interesów. Zdaniem Republikanów administracja amerykańska wymusiła na Ukrainie usunięcie ówczesnego prokuratora generalnego Wiktora Szokina z powodu prowadzenia przez niego śledztwa w sprawie korupcji w firmie Burisma, której udziałowcem był Hunter Biden. Joe Biden twierdzi, że nigdy nie był związany z interesami swojego syna i nie wykorzystywał swoich wpływów dla wspierania rodziny. Jednak wieloletni wspólnik Huntera Bidena twierdzi, że kontaktował się on wielokrotnie z ojcem w związku ze swoją działalnością.
Wojciech Ostrowski
Źródło: BBC
Tagi: Donald Trump, geopolityka, Joe Biden, Stany Zjednoczone
Dodaj komentarz