• Menu

  Jakie są gatunki kawy?

  Coraz więcej osób w ostatnim czasie decyduje się na samodzielne, profesjonalne parzenie kawy. Dzięki odpowiednim metodom i wysokiej jakości kawy możemy otrzymać naprawdę smaczny napój. Tym samym można dobrać w zależności od naszych preferencji smak kawy oraz popracować nad intensywnością. Jakie gatunki kawy są najbardziej popularne oraz na jakie powinniśmy się zdecydować?

  kawa

  Najlepsza kawa ziarnista na świecie – Arabica

  Jedną z najbardziej popularnych kaw wśród klientów jest na pewno Arabica. Praktycznie każdy sklep ma ją w swojej ofercie. Jej popularność bierze się przede wszystkim z bardzo uniwersalnego smaku, ponieważ idealnie pasuje praktycznie każdemu z nas. Można ją z powodzeniem podawać do ciast i deserów, ale jest także wspaniałym trunkiem, który możemy pić z samego rana. Doskonale nas pobudzi, a dodatkowo jej wspaniały aromat i smak sprawi, że nasz dzień od razu stanie się lepszy.

  Nie powinniśmy zapominać, że biorąc pod uwagę przedział cenowy, ziarna kawy arabiki są zdecydowanie jednymi z najtańszych. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na jej zakup. Warto wybierać tego typu produkty wysokiej jakości, ponieważ dzięki temu będą smakowały doskonale przez długi czas od otwarcia torebki. Czy możemy na rynku spotkać tak samo popularną kawę jak wspomniana Arabica?

  Robusta coraz chętniej wybierana

  Choć rzeczywiście Arabica to gatunek kawy, który jest zdecydowanie najbardziej popularny na świecie i wielu klientów korzysta głównie z takich ziaren do parzenia, na uwagę zasługuje także Robusta. Coraz więcej klientów także decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ cena tej kawy nie jest zbyt wysoka, a dzięki niej możemy także przyrządzić bardzo aromatyczne napoje na zimno czy też gorąco. Ciekawostką jest fakt, że często sklepy z kawą oferują mieszanki Arabiki oraz Robusty. W zależności od tego, jaką intensywność smaku chcemy uzyskać, powinniśmy zdecydować się na mieszankę z odpowiednią zawartością procentową tych ziaren.

  Rzadka Liberica

  Choć wiele osób podczas przygody z parzeniem kawy decyduje się przede wszystkim na zakup gatunków takich jak przykładowo Arabica i Robusta, bardzo dobra jest także Liberica. Ciekawostką jest fakt, że choć ten gatunek kawy nie jest tak bardzo popularny, jest to trzecia co do ilości uprawiana kawa na świecie w celach konsumpcyjnych. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że przypadku produkcji światowej ten gatunek stanowi jedynie 1%. Dlaczego, choć jest tak chętnie kupowana przez klientów, odsetek produkcji jest tak niewielki?

  Przede wszystkim bardzo duże znaczenie mają rozmiary roślin. Warto pamiętać, że w warunkach naturalnych może osiągać nawet 18 metrów, co jest na pewno nie lada wyzwaniem dla plantatorów. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na fakt, że liście Liberici osiągają długość nawet 13 cm, a same owoce kawy są bardzo twarde. Z tego powodu aby pozyskać z nich ziarna, należy przeprowadzić odpowiednią obróbkę. Jednak ze względu na wspomnianą wysoką twardość jest ona wymagająca, dlatego tak niewielu plantatorów decyduje się na hodowanie właśnie tego gatunku.

  kawa

  Excelsa

  Mało znanym gatunkiem kawy jest także Excelsa, która jest zaliczana jako odmiana gatunku Liberica. Odkryta w Afryce Równikowej, obecnie jest jedną z najdroższych na rynku, ze względu na bardzo intensywny smak oraz zapach.

  Istotnie wybór odpowiedniego rodzaju kawy jest bardzo ważny, ponieważ podczas przyrządzania trunku powinniśmy pamiętać, że to właśnie od użytych ziaren kawy zależy, czy przyrządzony przez nas napój będzie charakteryzował się mocnym czy też słabszym aromatem. Jednakże każdy rodzaj kawy wymaga także innego czasu parzenia, o czym powinniśmy pamiętać. Istotny jest także nie tylko aromat i smak, ale także nuta zapachowa. Bardzo wiele z nich może charakteryzować się dodatkowymi aromatami, na przykład orzechowymi lub korzennymi w zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Na uwagę zasługują także najwyższej jakości produkty, takie jak między innymi kawa speciality. Każdy renomowany sklep z kawą posiada w swojej ofercie takie produkty. Mogą to być wspaniałe prezenty na wyjątkowe okazje lub też przyrządzając taki gorący napój, możemy dzięki niemu umilić ważne spotkanie. Możliwości jest bardzo dużo i na pewno nawet najbardziej wymagający klient znajdzie dla siebie najlepsze rozwiązanie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane