• Menu

  Jaki prezent można zrobić dla początkującego smakosza kawy?

  Nie bez powodów kawa nazywana była napojem bogów. Jest pyszna, aromatyczna, a ze względu na zawartość kofeiny, działa pobudzająco na organizm. Jeśli znamy osobiście miłośnika tego ciemnego napoju, poczekajmy na stosowną okazję i wręczmy mu w prezencie alternatywny sprzęt do przyrządzania kawy. Równie dobrym pomysłem jest podarowanie jubilatowi zestawu degustacyjnego. Poniżej przykłady kawowych upominków.

  kawa

  Przegląd akcesoriów do alternatywnego przyrządzania kawy

  Mitem jest, że najlepsza w smaku kawa to ta z ekspresu. Wystarczy bowiem przemyślany zakup, producent słynący z dobrej jakości wyrobów i już można cieszyć się wyrazistym smakiem „boskiej mieszanki”. Pamiętajmy, że ekspres do kawy ciężko zabrać ze sobą do pracy lub w podróż. Dużo lepiej sprawdzają się tu akcesoria do alternatywnego przygotowywania kawy.

  Pierwszym z nich jest kawiarka. Jak wygląda, jakie są zasady jej działania i dlaczego jest tak popularna wśród smakoszy kawy?
  Urządzenie to wygląda całkiem niepozornie. Okazuje się zaś, że kawa otrzymana tą metodą przypomina w smaku tę przygotowaną w ekspresie ciśnieniowym. Każda kawiarka składa się z następujących elementów:

  • zbiornika na wodę;
  • sitka;
  • komory, do której finalnie trafia zaparzona kawa.

  W sitku umieszczamy odmierzoną porcję kawy sypanej. Do podstawy czajnika wlewamy wodę. Naczynie wstawiamy na kuchenkę. Gdy temperatura wody zaczyna wzrastać, rośnie ciśnienie, a poziom wody się podnosi. Przepływa ona przez sitko z kawą, a następnie przedostaje się do komory. Stąd już tylko jeden krok dzieli kawosza od rozkoszowania się energodajnym napojem – przelanie go do szklanki.

  Kawa alternatywna może być przygotowana w urządzeniu zwanym aeropressem. Zasługuje on na szczególną uwagę. Jest prosty w obsłudze i nierzadko porównywany do… strzykawki. Do pojemnika wsypuje się bowiem kawę, zalewa wodą i zakręca sitkiem wyposażonym w filtr. Następnie tak powstałą mieszankę pompuje się do kubka. To właśnie dlatego w nazwie produktu występuje słowo „press”, które oznacza „wciskać”. Aeropress z powodzeniem można zabrać ze sobą na wyjazd. Jest poręczny, wykonany z tworzywa sztucznego i łatwy w czyszczeniu.

  Kawy jakości speciality

  My Polacy dopiero kilkanaście lat temu zaczęliśmy poznawać i doceniać prawdziwy smak kawy. Sytuacja polityczna zwłaszcza w czasach PRL utrudniała obywatelom dostęp do jakichkolwiek produktów spożywczych, nie mówiąc o wysokogatunkowych ziarnach kawy.

  Planując prezent dla kawosza, uwzględnijmy zatem większe możliwości, jakie dzisiaj mamy. Postawmy przed nim estetycznie zapakowaną kawę speciality. Czym różni się ona od zwykłej kawy? Oto jej najważniejsze cechy, które nie umkną kubkom smakowym zapalonego fana napojów kofeinowych:

  • w naturalnym środowisku występuje na dużych wysokościach. Osłania się ją przed słońcem, ponieważ małe nasłonecznienie korzystnie wpływa na jej smak;
  • kawa speciality w odróżnieniu od kawy komercyjnej zbierana jest ręcznie;
  • podczas zbiorów z krzaka zrywane są wyłącznie dojrzałe owoce;
  • jest jasno palona i traktowana jako produkt o krótkim terminie ważności (dzięki temu jest świeża).

  Zestawy degustacyjne kaw

  Dla smakosza, który dopiero niedawno włączył kawę do swojego codziennego menu, prezentem idealnym będzie zestaw degustacyjny. Z reguły taki komplet składa się z kilku paczek kawy. Warto postawić na różnorodność. Niech w każdej torebce znajduje się kawa o innym smaku. To szansa dla początkującego konesera, aby mógł ukształtować swoje preferencje smakowe. Jeśli uważnie prześledzimy oferty sklepów, szybko zorientujemy się, że do zestawu degustacyjnego często dołączany jest kubek. Tym sposobem obdarowany może od razu ocenić walory otrzymanej kawy.

  Zestaw startowy do przyrządzania kawy alternatywnej z przewodnikiem

  Skoro ekspres do kawy może być zastąpiony urządzeniem do parzenia kawy alternatywnej, przy zakupie podarunku dla drugiej osoby koniecznie rozważmy zestaw startowy, na który składa się coś więcej niż zmielone ziarna. Są to:

  • żarnowy młynek do kawy;
  • dripper;
  • waga baristy;
  • filtry;
  • czajniczek z wyprofilowaną, cienką wylewką;
  • paczka kawy speciality;
  • instrukcja.

  Wagi baristy, filtrów, czy paczki kawy raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Zatem czym są młynek żarnowy oraz dripper?

  Młynek określany mianem „żarnowy” mieli kawę równomiernie. Po wykonaniu czynności nie znajdziemy w niej zatem grubych cząstek. Dzieje się tak dlatego, że młynek nie posiada standardowych ostrzy, ale małe żarna podobne do tych, które rozdrabniają zboże.

  Dripper, który również znalazł swoje miejsce w zestawie to natomiast małe naczynie kształtem przypominające filiżankę, wyposażone w papierowy filtr, czyli tzw. drip. Mieści się w torebce, walizce i plecaku, amator kawy nie musi więc rezygnować z picia własnoręcznie zrobionej kawy w trakcie podróży!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane