• Menu

  Jakie korzyści daje zaplanowanie przestrzeni do wypoczynku w ogrodzie?

  Choć teoretycznie sezon regularnego wypoczynku w plenerze możemy uznać za zakończony, to wciąż niektóre słoneczne, jesienne dni zachęcają do spędzania czasu w przydomowej przestrzeni.

  Powoli czasy się zmieniają i współczesne ogrody przestają tylko pięknie wyglądać, dzięki wytężonej, systematycznej pracy domowników, przy pieleniu, sadzeniu i podlewaniu. Obecnie, w ich przestrzeniach zaczynają dominować strefy, w których można usiąść z książką, zjeść rodzinny obiad lub zorganizować przyjęcie ze znajomymi.

  Błogi relaks wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania. Dlaczego? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

  Korzyści z dokładnego zaplanowania ogrodu

  O ile precyzyjne aranżowanie domu, z dbałością o najmniejsze nawet detale nikogo już nie dziwi, to kompleksowego planowania ogrodów zaczynamy się dopiero uczyć.

  Oczywiście, od wieków sztuka zakładania i prowadzenia ogrodów, zwłaszcza przy dużych rezydencjach, była znana i ceniona, jednak w ostatnich trzydziestu-czterdziestu latach w naszym kraju większość przydomowych terenów odznaczała się sporą przypadkowością.

  Z wolna zaczynamy dostrzegać olbrzymie zalety traktowania ogrodu jako przestrzeni do zaplanowania, z wydzieleniem odpowiednich stref funkcjonalnych, w jednym, spójnym stylu. Dlaczego warto podjąć się tego wyzwania?

  Harmonia drogą do piękna

  Pierwszym argumentem, przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania, jest oczywiście aspekt czysto estetyczny. Dobrze zaplanowany ogród jest całością, w której aż przyjemnie spędzać czas. Wszystkie elementy mają swoje miejsce, a mniej atrakcyjne obszary bez trudu można ukryć.

  Co niezmiernie ważne, spójność dotyczy nie tylko przyrody wokół domu, ale też powiązania jej z samym budynkiem. Niech stanowią całość i wzajemnie się przeplatają.

  Możemy zdecydować się na rozmaite style aranżacyjne. Obecnie do najmodniejszych tendencji zalicza się ogrody nowoczesne, minimalistyczne lub w stylu śródziemnomorskim.

  Funkcjonalność ogrodu kluczem do sukcesu

  Ogród nie może być jednak tylko piękny. Jego zasadniczy urok powinien bowiem być ściśle związany z pełną funkcjonalnością. W ogrodzie warto zastosować podział na konkretne strefy: wypoczynkowe, place zabaw, dekoracyjne klomby, które oczywiście pozostają ze sobą w ścisłej korelacji.

  Powinno się też zadbać o wprowadzenie dodatkowych rozwiązań, poprawiających komfort korzystania z przydomowego otoczenia. Niech znajdą się w nim zamykane szafy na narzędzia i ogrodową chemię, odpowiednie oświetlenie oraz wygodne ścieżki, prowadzące do wszystkich najważniejszych części ogrodu.

  Bezpieczeństwo w ogrodzie

  Właściwie wytyczone ścieżki, uzupełnione dodatkowo o funkcjonalne oświetlenie, znacząco zwiększają bezpieczeństwo codziennego korzystania z przydomowej przestrzeni, bez obaw o potknięcia lub upadki.

  Zamontowanie systemu lamp, solarnych lub wpiętych do instalacji elektrycznej, pozwala też częściej i wygodniej korzystać z ogrodu, w ciepłe, letnie noce lub gdy dni stają się coraz krótsze w okresie jesiennym.

  Lampy umocowane na elewacji oraz w różnych zakątkach ogrodu wspierają również domowy system monitoringu i alarm, zmniejszając ryzyko wtargnięcia na posesję niepożądanych gości.

  Jednym z ważniejszych mebli do wypoczynku na zewnątrz jest z pewnością wygodna huśtawka ogrodowa. Polecamy szczególnie te naturalne, drewniane meble, na których wypoczniesz i zrelaksujesz się po ciężkim dniu.

  Ogrodowa swoboda i relaks

  Współcześnie najmodniejsze ogrody to już bynajmniej nie miejsca, w których klomby kwiatów dominują nad przestrzenią, spychając strefę relaksu do mało reprezentacyjnego kąta. Teraz, w wielu przypadkach tworzenie ogrodu zaczyna się od znalezienia komfortowego zestawu wypoczynkowego. Meble ogrodowe z Bazkar.pl spełniają się w tej roli fenomenalnie.

  Wyposażenie powinno być dopasowane formą i wielkością do ilości domowników oraz ich zwyczajów. Często, nawet w niewielkich ogrodach, można bez trudu stworzyć przestrzenie gwarantujące wygodny odpoczynek. Szczególnie pomocne okazują się praktyczne rozwiązania wielofunkcyjne.

  Planowanie ogrodu, czyli aranżacja wygodnego życia

  Dobry pomysł i projekt to podstawa funkcjonalnego ogrodu. Warto zwrócić uwagę na to, żeby znalazły się w nim poszczególne, praktyczne elementy, które znacząco podnoszą wygodę oraz bezpieczeństwo. Twórzmy przestrzenie spójne i harmonijne, w których aż będzie się chciało spędzać czas.

  Jesień to czas porządków. Może zatem właśnie nadeszła pora na lekką rewitalizację ogrodu, żeby móc się nim w pełni cieszyć, gdy powrócą pierwsze promienie wiosennego słońca?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane