Część firm planuje zawczasu swoją sukcesję, dziś podpowiemy wam dlaczego. Wyjaśnimy także, czym dokładnie jest sukcesja, na czym polega i dlaczego warto ją rozważyć przy prowadzeniu rodzinnej firmy. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.
Sukcesja to nic innego, jak powierzenie firmy kolejnemu właścicielowi, wraz z całą wiedzą i majątkiem przedsiębiorstwa. Sukcesji najczęściej poddawane są firmy rodzinne, w której właściciele chcą przekazać biznes swoim bliskim. Najczęściej o sukcesji mówi się wtedy, kiedy właściciel umiera, często właśnie rodzina wtedy przejmuje firmę w spadku. Dla wielu właścicieli firm przedsiębiorstwo jest nie tylko źródłem dochodu, ale również częścią dziedzictwa rodzinnego i wyrazem życiowych osiągnięć. W związku z tym proces sukcesji w firmie rodzinnej często wiąże się z dylematami dotyczącymi zachowania tożsamości firmy, równego traktowania członków rodziny oraz zapewnienia ciągłości biznesowej. Z tego powodu zdarza się często sukcesja planowana, to proces uporządkowany, który pozwala na optymalną zmianę struktury w firmie. Zaplanować sukcesję warto z doświadczonym prawnikiem, pomóc w tym może m.in. kancelaria-ZKZ.pl, która specjalizuje się w prawie spółek i sukcesji. Prawnik może pomóc w identyfikacji potencjalnych ryzyk, opracowaniu strategii sukcesyjnej, przygotowaniu niezbędnych dokumentów prawnych, jak również w mediacji i rozwiązywaniu konfliktów, które mogą pojawić się w trakcie procesu.
Dziedziczenie firmy bez zaplanowanej sukcesji może przysporzyć wielu problemów, mogą pojawić się trudności związane z dziedziczeniem. Bez wypracowanego mechanizmu sukcesji, kwestie dziedziczenia firmy będą regulowane przez ogólne przepisy prawa spadkowego. Może to oznaczać, że udziały lub akcje firmy zostaną podzielone między wszystkich spadkobierców zgodnie z ustawową kolejnością dziedziczenia, co może prowadzić do rozdrobnienia własności i utraty kontroli nad przedsiębiorstwem. Spadkobiercy, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania ani zainteresowania prowadzeniem firmy, mogą podejmować decyzje niekorzystne dla jej dalszego rozwoju. Wcześniej zaplanowana sukcesja pozwala na sprawne działanie firmy mimo śmierci właściciela.
Planowanie sukcesji w rodzinnej firmie nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego warto zgłosić się po pomoc do prawnika, który posiada doświadczenie z zakresu planowania przejęć spółek czy sukcesji. Przede wszystkim należy utworzyć zarząd sukcesyjny, pozwala on odpowiednio przygotować się do tego procesu. Efektywne planowanie sukcesji w rodzinnej firmie wymaga zintegrowanego podejścia, które uwzględnia zarówno aspekty biznesowe, jak i rodzinne. Utworzenie zarządu sukcesyjnego, w skład którego wejdą doświadczeni prawnicy, rodzina i inni eksperci, jest dobrym krokiem w przygotowaniu firmy do płynnego przejęcia.
Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić, dlaczego sukcesja w rodzinnej firmie jest taka ważna. Zachęcamy właścicieli firm rodzinnych do zapoznania się z tematem, ponieważ warto sukcesję zaplanować z wyprzedzeniem, nie czekajcie do ostatniej chwili.
W materiale znajduje się link sponsorowany.
Wszystko co musisz wiedzieć o management as a service
Tagi: biznes, firma rodzinna, prawo, sukcesja
Dodaj komentarz