• Menu

  Jak zabezpieczyć namiot foliowy przed mrozem i śniegiem?

  Namiot foliowy to świetny sposób na niemal całoroczną uprawę. Jak zabezpieczyć go przed wpływem czynników pogodowych?

  Uprawa roślin to świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym – przebywając na świeżym powietrzu i zażywając relaksu, możesz jednocześnie wyhodować dla siebie i innych przepyszne warzywa i owoce. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej grządki, kierując się nie tylko chęcią uprawiania hobby, ale również dostępu do ekologicznych i organicznych warzyw i owoców. Kupując w sklepach czy na bazarach, nie mamy przecież stuprocentowej pewności co do ich jakości – mogą zawierać zanieczyszczenia, jak choćby skumulowany ołów, jeśli uprawy znajdują się zbyt blisko dróg asfaltowych.

  Namiot foliowy

  Namioty foliowe ogrodnicze – świetny sposób na bezpieczną uprawę

  Uwielbiasz opiekować się roślinami i marzysz o własnej grządce, bądź już taką posiadasz? Warto zabezpieczyć ją przed niszczącymi warunkami pogodowymi, aby Twoja ciężka praca nie poszła na marne. Zrobić to możesz na dwa sposoby – stawiając szklarnię bądź tunele ogrodowe z folii. Pierwszy sposób jest częściej spotykany w profesjonalnych uprawach ze względu na możliwość stworzenia całorocznych warunków, w których rośliny będą się rozwijać bez zagrożeń z zewnątrz. Szklarnie mają jednak również sporo minusów, wśród których najistotniejszym jest brak mobilności i stosunkowo wysoka cena. Namioty foliowe ogrodnicze to rozwiązanie, które eliminuje obie te wady. Jednocześnie, również gwarantuje roślinom niezbędną ochronę.

  W sklepach stacjonarnych i internetowych, oferujących akcesoria do ogrodu, możesz znaleźć dość bogatą ofertę namiotów foliowych, wśród których znajdziesz wyroby z folii perforowanej i nieperforowanej. Wśród sklepów online, oferujących wyroby polskich producentów, można wymienić między innymi Dollo.

  Namioty foliowe ogrodnicze – czy można stosować je przez cały rok?

  Jako dość delikatne i lekkie konstrukcje, tunele ogrodowe z folii znakomicie sprawdzają się jako akcesoria mobilne, które można łatwo przenosić z miejsca na miejsce w zależności od aktualnej potrzeby. Należy jednak pamiętać, że nie są one tak trwałe i wytrzymałe jak szklarnia, choć skutecznie chronią rośliny przed ulewą, gradem czy wiatrem. Przy bardzo porywistym wietrze czy burzach konstrukcja może zostać uszkodzona, a śnieg może łatwo ją przeciążyć i naruszyć folię.

  Wentylacja w namiocie foliowym

  Wentylacja w namiocie foliowym

  Dlatego tunele ogrodowe traktuje się raczej jako rozwiązania sezonowe, które w zimie niekoniecznie zdają egzamin. Najlepszym rozwiązaniem, gdy temperatura spada poniżej zera, a rośliny wieloroczne wchodzą w okres wegetatywny, jest zdemontowanie konstrukcji i przechowanie jej w suchym miejscu o stałych warunkach atmosferycznych. Rośliny można natomiast okryć folią blisko gruntu. W ten sposób namiot będzie służył Ci przez wiele sezonów, a nie tylko jeden.

  Tunele ogrodowe – jak z nich korzystać?

  Namiot foliowy może gwarantować izolację termiczną, choć nie sposób porównywać jej poziomu z tym, który daje szklarnia. Warto jednak mieć na uwadze, że odpowiednie umiejscowienie tunelu zwiększy jej poziom, co przekłada się na lepsze warunki dla roślin. Mowa o postawieniu konstrukcji przy ścianie budynku, co poprawia izolację termiczną, ale również zwiększa stabilność namiotu. Dla większej izolacji warto wybierać wyroby z folii nieperforowanej, która ogranicza cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że tunele nie są rozwiązaniem całorocznym – na zimę należy je zamontować. Znacznie jednak przedłużają okres upraw – już wczesną wiosną możesz ochronić tunelem pierwsze nowalijki.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane