logo
logo
logo
logo
recyklingu tektury

Jak wygląda proces recyklingu tektury?
Opublikowano: 17 października 2023

Recykling tektury umożliwia ponowne wykorzystanie odpadów i zamykanie obiegu surowców w gospodarce. Jest on o tyle istotny, że tektura, kartony, papier są stosowane w wielu branżach, a zapotrzebowanie na opakowania wykonane z papieru stale wzrasta, m.in. z powodu dynamicznego rozwoju handlu online. Recykling tektury przekłada się przy okazji na olbrzymie korzyści dla środowiska. Jak właściwie wygląda ten proces i kto się nim zajmuje?

Jak recykling tektury wpływa na środowisko i klimat?

Recykling tektury to skuteczny sposób na ograniczenie zużycia pierwotnych zasobów i ochronę szczególnie cennych dla naszej przyszłości lasów. Dzięki przetwarzaniu tektury możemy oszczędzać energię i wodę, a także ograniczać emisję CO2 i w ten sposób przeciwdziałać postępującym zmianom klimatu. Warto również wiedzieć, że produkcja papieru i tektury z surowca pozyskanego na drodze recyklingu wiąże się ze znacznym zmniejszeniem zanieczyszczenia środowiska. Poprzez recykling tektury możemy też pozbyć się dziesiątek milionów ton papierowych odpadów, które szpecą nasze otoczenie, poważnie zagrażają przyrodzie i stały się jednym z większych problemów współczesności.

Kto zajmuje się przetwarzaniem tektury?

Recykling tektury to w praktyce bardzo złożony proces, a przetwarzanie odpadów z papieru odbywa się wieloetapowo. Jednak najistotniejsze elementy tego procesu, tj., przekształcanie odpadów w surowiec wtórny zdatny do ponownego wykorzystania, przejęły na siebie specjalistyczne podmioty, które prowadzą przystosowane do recyklingu makulatury instalacje. Do nich jednak musi zostac dostarczony odpowiednio przygotowany odpad tektury. Taki materiał, pochodzący od firm dostarcza Stena Recycling, wywodząca się ze Skandynawii firma zajmująca się przetwarzaniem odpadów wszystkich frakcji już od dziesięcioleci. Stena Recycling działa w kilku krajach europejskich, także w Polsce, i prowadzi ponad sto nowoczesnych i przyjaznych środowisku zakładów przetwarzania. Dla części z nich głównym obszarem działania jest właśnie recykling tektury i odpadów papierowych. Przetworzony w ośrodkach Stena Recycling papier jest następnie wykorzystywany do produkcji np. tektury falistej, różnego rodzaju opakowań, gazet i papieru higienicznego w Europie i na całym świecie.

Jak wygląda recykling tektury i papieru?

Recykling tektury zaczyna się już na etapie segregacji odpadów. Papier i tektura doskonale nadają się do recyklingu i mogą być przetwarzane średnio nawet 7 razy. Jednak makulatura łatwo może stracić swoją wartość dla recyklingu, jeśli nie jest od początku sumiennie segregowana i wyodrębniana z masy pozostałych odpadów. Zanieczyszczony, zatłuszczony i mokry papier można w zasadzie jedynie spalić w celu pozyskania energii, co nie jest już tak korzystne, jak materiałowy recykling makulatury, dzięki któremu zużyty papier oraz tektura mogą być spożytkowane wielokrotnie jako surowiec do produkcji nowych, przyjaznych środowisku wyrobów. To dlatego prowadzony przez Stena Recycling recykling tektury rozpoczyna się już na tak wczesnym etapie – firma dostarcza swoim klientom odpowiednie kontenery na odpady papierowe, które zabezpieczą je i pozwolą uchronić przed utratą wartości. Stena Recycling stosuje również i wynajmuje swoim klientom urządzenia kompaktujące, które zmniejszają objętość odpadów, by ślad węglowy związany z transportem odpadów był jak najmniejszy. Kolejnym etapem recyklingu tektury jest transport odpadów do miejsca ich przetwarzania. Następnie Stena Recycling już na terenie swoich zakładów sortuje i szczegółowo kontroluje odebrane od ich wytwórców odpady papierowe, by do producentów z całego świata mógł później trafić surowiec o najwyższej jakości.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

gazy cieplarniane

1 proc. najbogatszych ludzi na świecie wytwar...

Wiele mówi się dziś o konieczności ograniczenia emisji gazów c...
Oczyszczanie ścieków

Efektywne oczyszczanie ścieków – poznaj...

Oczyszczanie ścieków jest procesem kluczowym dla ochrony środowiska i...
Ile kosztuje posiadanie samochodu elektrycznego

Ile kosztuje posiadanie samochodu elektryczne...

W ostatnich latach samochody elektryczne zyskały na popularności i sta...
renowacja budynków

66 mld euro oszczędności na rachunkach za ene...

Nowe badania przeprowadzone przez Guidehouse pokazują, że gdyby Polska...