• Menu

  Jak wybrać program do edycji wideo, aby był on prosty w obsłudze?

  Montaż filmów ma dwa oblicza: profesjonalne, z użyciem wielu filtrów i zaawansowanych technologii, a także amatorskie, dostosowane do potrzeb przeciętnych użytkowników. Oznacza to, że nie trzeba być fachowcem, aby móc zmontować dobrze wyglądające wideo. Pierwszy problem na drodze do sukcesu pojawia się w momencie, w którym amator staje przed wyborem narzędzia, jakie ma mu posłużyć w jak najwygodniejszym i najszybszym uporaniu się z wszystkimi czynnościami. Na które funkcje warto zwrócić uwagę w pierwszym kontakcie z oprogramowaniem?

  edycja wideo

  Timeline, czyli łatwa w obsłudze oś czasu

  Programy do edycji wideo używane w studiach filmowych cechują się bardzo mocno rozbudowanym interfejsem początkowym. Mnogość opcji jest wręcz przytłaczająca, a opanowanie najważniejszych możliwości zajmuje początkującemu przynajmniej kilka miesięcy. Jednak większość z tych funkcji nie jest potrzebna komuś, kto chce zaimportować kilka ujęć ze smartfona i połączyć je w całość z dodaniem napisów, przejść i muzyki.

  Dlatego producenci oprogramowania wyszli potrzebom rynku naprzeciw i zaczęli tworzyć narzędzia proste w obsłudze. Na pierwszy rzut oka można je poznać właśnie po spojrzeniu na podstawowy widok osi czasu. Łatwość poruszania się zostaje wykreowana w momencie, gdy występuje swoista synergia pomiędzy oknem podglądu, dodawaniem multimediów i osią czasu, uzupełniana o skromny, acz użyteczny przybornik z najważniejszymi opcjami.

  Inteligentne filtry — efekty nakładane jednym kliknięciem

  Każdy efekt nakładany na obraz może mieć wiele dodatkowych elementów konfiguracyjnych. Osoby pragnące prostoty obsługi powinny otrzymać tak przygotowany moduł, aby jego implementacja mogła być możliwa jednym kliknięciem, z optymalnie zdefiniowanymi wszystkimi parametrami. Najczęściej rozwiązania te można poznać po obsłudze w trybie „przeciągnij i upuść”, z natychmiastowym efektem widocznym na podglądzie.

  Prosty eksport gotowego materiału

  Osoby chcące kupić do edycji video odpowiednie oprogramowanie, powinny skupić swoją uwagę nie tylko na samym procesie montowania materiału, ale też jego eksportu. Ta niepozorna funkcja może być kluczowa w końcowym odczuciu związanym ze współpracą w programie. Przykładowo, chcąc publikować filmy na YouTube, świetnym ułatwieniem jest możliwość zintegrowania narzędzia z API najpopularniejszego serwisu z filmami w sieci. Uproszczenie polega to na tym, że nie trzeba się logować w panelu online przez przeglądarkę, aby dodać materiał do swojego kanału — oczywiście wraz z opisem i wszystkimi innymi atrybutami.

  Wymagania systemowe — edycja wideo na słabszym sprzęcie

  Niestety, aby sprawnie montować materiały filmowe — nawet w trybie amatorskim — trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Szczególnie w przypadku plików źródłowych w rozdzielczości 4K jest to bardzo istotne, ale również standardowa jakość HD (1080p) wymaga odpowiednich zasobów. Dobrze, jeśli laptop lub PC dysponuje 8 GB pamięci podręcznej RAM, procesorem Intel i5 od szóstej generacji wzwyż oraz kartą graficzną z 4 GB. Przy okazji również na dysku trzeba zachować trochę wolnego miejsca zarówno na źródła, jak i gotowy, wyrenderowany materiał. Jeśli zamiast HDD użyty zostanie nośnik SSD, to praca z obróbką filmu będzie szybsza i przyjemniejsza.

  Chcąc w warunkach domowych swobodnie zmontować kilkanaście minut wideo, trzeba szukać narzędzia jak najprostszego w obsłudze, ale jednocześnie z dużymi możliwościami. Mnogość łatwych w zastosowaniu filtrów, prostota poruszania się po interfejsie oraz szybkość eksportu to kluczowe rozwiązania, na które w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane