• Menu

  Jak wybrać pierwszy motocykl? Poradnik

  Wybór pierwszego motocykla nie jest zadaniem łatwym. Oto poradnik, który porusza wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące tego, jak wybrać konkretny motor dla osoby początkującej, najpewniej takiej, które albo niedawno odebrała prawo jazdy, albo do tej pory nie miała dużego doświadczenia w jeździe motorem, chociaż prawo jazdy posiada od dawna.

  Warto przypomnieć, że motocyklami o pojemności do 125 cm3 mogą poruszać się również osoby z prawem jazdy kategorii B, które posiadają je przynajmniej od 3 lat. Również takie osoby mogą być zainteresowane kupnem swojego pierwszego motocykla.

  pierwszy motocykl

  Pierwszy motocykl – słuchaj głosu rozsądku

  Często, gdy przychodzi nam do kupienia pierwszego motocykla, chcemy kierować się głosem serca, lecz często nie jest to właściwy doradca. Znacznie lepszą opcją będzie kierowanie się rozsądkiem, który pomoże nam wybrać motocykle, który będzie dla nas bezpieczny i odpowiednio dostosowany do naszych możliwości i umiejętności, a jednocześnie będzie dobry do praktycznej nauki jazdy.

  Pamiętać należy, że motor kupujemy dla siebie, nie po to, by nim szpanować. Wiele osób może skusić się na potężne, sportowe motocykle, o pojemności 500 czy 600 cm3, nie jest to jednak właściwe. Motocykle takie będą miały zbyt dużą moc, przez co trudno będzie je opanować osobom dopiero stawiającym pierwsze kroki w świecie motocykli. 125 cm3 czy 250 cm3 będą często odpowiednim wyborem dla osób, które dopiero chcą się uczyć jeździć na motorze.

  Niewielka waga motocykla

  Kiedy kupujemy pierwszy motocykl, warto stawiać na pojazdu, które będą stosunkowo lekkie. Dzięki temu jazda nim będzie łatwiejsza. Łatwiej balansuje się motocyklem, który jest łatwy, również łatwiej jest się na nim podpierać, gdy tak jest. Podobnie będzie z hamowaniem na łuku – również niska masa motocykla będzie wpływała na naszą korzyść.

  Jeżeli mamy do wyboru kilka modeli różnych motocykli, warto zastanawiać się głównie nad tymi lżejszym z całej oferty.

  Wybór motocykla typu naked

  Wybór takiego motocykla będzie odpowiedni z dwóch powodów. Z jednej strony, będzie on pozbawiony sportowych owiewek, dzięki temu potencjalne rysy, które zapewne pojawią się podczas nauki jazdy, nie będą dla nas tak problematyczne – jeżeli motocykle będzie posiadał owiewki, łatwo będzie je uszkodzić i nie będzie to wyglądało estetycznie.

  Dodatkowo jednak, wszelakie nawyki, które zdobędziemy na motocyklu typu naked, będziemy mogli z łatwością przenosić na motocykle innego typu, jak chopper czy cross. Inaczej będzie, jeżeli to właśnie od tych ostatnich zaczniemy naszą przygodę z motocyklami – przeniesienie sztandarów czy schematów i nawyków z choppera na crossa będzie bardzo trudne, podobnie odwrotnie, a i przenoszenie ich an sportowe motocykle nie będzie proste.

  Z tego powodu, idealnym wyborem, na pierwszy motocykl będzie właśnie uniwersalny motocykl typu naked, gdzie idealnie nauczymy się bezpiecznej jazdy.

  Koszt pierwszego motocykla – czy musi być drogi i nowy?

  Dużą zaletą nowych motocykli jest fakt, że zapewnią nam one kilka lat bezproblemowej jazdy. To ważne, aby na początku skupiać się nie na naprawach, a na nauce i czerpania przyjemności z jazdy. Nie zalecamy jednak na decydowanie się na motocykle bardzo drogie – gdy się uczymy, będziemy popełniać błędy, a motocykl najpewniej zaliczy kilka uszkodzeń mechanicznych. W takich przypadkach łatwiej zniesiemy uszkodzenia taniej maszyny, niż drogiej. Dodatkowo strach przed uszkodzeniem motocykla może być na tyle duży, że będzie skutecznie utrudniał nam naukę jazdy, a tego nie chcemy.

  Jeżeli ogranicza nas budżet i nie boimy się potencjalnych napraw już na starcie, można też zdecydować się na pojazdy używane. Ich zaletą będzie niska cena oraz fakt, że w ich przypadku nie będziemy tak bardzo przejmować się kwestią ich uszkodzenia.

  Na pierwszy motor, nowy, ale niekoniecznie drogi, idealnie sprawdzi się marka Benelli, która w swojej ofercie posiada przynajmniej kilka modeli motocyklów, których ceny będą wynosić około 10 tys. Złotych. Nie jest to cena wygórowana, jak na nowy motor, który przez kilka lat nie powinien generować nam licznych technicznych problemów.

  Motocykle marki Benelli oferuje krakowski salon MotoMio, oferując jednocześnie znakomite promocje i rabaty na produkty tej włoskiej marki.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane