Nauczymy Cię mówić! Najlepsze podręczniki na rynku! U nas uczą native speakerzy… Zaczął się sezon zapisów do szkół językowych. Działy marketingu tych placówek prześcigają się w pomysłach, a potencjalny klient ma niemały problem: jak wybrać miejsce, które faktycznie spełni wymagania?
Postaramy się w tym artykule rozwiać wątpliwości i pokazać, jakie kryteria warto przyjąć, aby nie stracić czasu i pieniędzy.
Jest kilka kryteriów, które warto brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Pierwszą z nich są opinie o nauce w danej szkole. Najlepiej zasięgnąć ich wśród znajomych, te w internecie niekoniecznie muszą być prawdziwe (pozytywne mogą być autorstwa samej firmy, a negatywne… konkurencji. Mamy tendencję, by ufać zwłaszcza tym drugim, a tu cóż… Też możemy się na nich zawieść). Poszukaj w swoim otoczeniu osób, które miały z danym miejscem styczność: możesz zapytać na portalu społecznościowym, zebraniu rodziców w szkole dziecka itp.
Dobrą renomą cieszą się też zazwyczaj placówki, które istnieją od dawna. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie nowo otwarte szkoły są podejrzane. Często jednak właściciele, którzy średnio radzą sobie z biznesem, zmieniają szyld co dwa-trzy lata. Z drugiej strony firmy, które od lat są obecne na rynku, mogą walczyć o klienta niską ceną, nie oferując w zamian żadnej jakości.
Warto więc przyjrzeć się także cenom kursów. Niekoniecznie wybierajmy miejsca najtańsze (chyba, że otrzymamy do nich dobre rekomendacje), sprawdźmy przeciętnie stawki w mieście i nimi się kierujmy. Nie należy także kierować się zasadą, że wysoka opłata niesie za sobą wyjątkową jakość, to też nie zawsze idzie w parze.
Innym ważnym kryterium jest lokalizacja oraz wyposażenie szkoły. Placówka, która nie ma stałej siedziby, a lekcje prowadzi w wynajmowanych salach szkolnych, może nie zapewnić odpowiednich warunków do nauki. Chyba, że chcesz się uczyć języka, podczas, gdy w sali obok będą trwały klasowe andrzejki. Warto o to zapytać.
Jeśli decydujesz się na kurs intensywny, składający się z kilkugodzinnych zajęć, warto zapytać o rodzaj krzeseł. Niewygodne siedzisko sprawi, że po kilkudziesięciu minutach siedzenia będziesz marzył tylko o zmianie pozycji, a nie nowych słówkach…
Ostatnim, aczkolwiek niezwykle istotnym kryterium, są nauczyciele. Warto zapytać, kto będzie cię uczył, jakie ma kwalifikacje, doświadczenie, ulubione metody nauczania. Takie pytania są zadawane niezwykle rzadko, a przecież od prowadzącego zależy bardzo wiele. Niektóre szkoły organizują lekcje pokazowe – warto w nich wziąć udział.
Cena kursu językowego zależy od wielu kwestii, na przykład wielkości miasta i lokalizacji szkoły językowej, zatrudnionej kadry, wielkości grup (im mniejsza, tym drożej). Więcej zapłacimy za zajęcia z native speakerami, co nie zawsze oznacza skuteczniejszą naukę. Czasami w cenę kursu wliczone są materiały, czasami musimy za to zapłacić dodatkowo. Te wszystkie kwestie warto poruszyć przed zapisaniem się na zajęcia.
Nie oznacza to jednak, że ucząc się języka jesteśmy skazani jedynie na szkoły językowe. Oprócz nich rynek oferuje dużo więcej możliwości:
Tagi: angielski, ESKK, język, nauka, nauka języka, szkoła
Zgadzam się z tym, że wybór szkoły językowej nie jest łatwy. Kiedy wyjechałam na studia do innego miasta to chciałam zapisać się na kurs językowy. Jednak nie miałam tam na początku znajomych, którzy mogliby mi doradzić do której szkoły warto się zapisać. Dlatego szukając szkoły brałam 3 kryteria pod uwagę: lokalizacje, opinie w internecie, a także darmową lekcję próbną. Okazało się, że szkoła Berlitz jest niedaleko mnie, miała dobre opinie, więc zapisałam się tam na pierwszą lekcje i mi się spodobał sposób prowadzenia zajęć, dlatego wykupiłam u nich kurs i jestem z niego zadowolona. 😀
Czasem lepiej uczyć się samemu w domu np przez Internet, niż tracić czas na korepetycje czy inne zajęcia językowe.
Dodaj komentarz