logo
logo
logo
logo
Spieki w piecu

Jak usunąć spieki w piecu?
Opublikowano: 6 lipca 2021

Powstawanie spieków jest problematyczne oraz może powodować spadek mocy pieca, a w konsekwencji jego uszkodzenie. Warto poznać sposoby skutecznego pozbywania się spieków żużlowych, a przede wszystkim w taki sposób użytkować urządzenie, by nie dopuścić do ich powstawania. Jak to robić?

Spieki w piecu

Spieki w piecu – przede wszystkim zapobieganie

To, czy w Twoim piecu będą powstawać spieki, w znacznym stopniu zależy od poziomu spiekalności i jakości paliwa, które stosujesz. Dlatego podstawową zasadą eksploatowania urządzeń zasilanych ekogroszkiem jest wybór właściwego rodzaju opału. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz na stronie: https://sobianek.pl/kategoria-produktu/ekogroszek/. Jeśli masz wątpliwości, który z nich będzie najlepszy pod względem uniknięcia powstawania spieków żużlowych, możesz skorzystać z pomocy doradców.

Wyróżnia się dwa rodzaje spieków:

  • koksowe, które są niedopalonymi kawałkami węgla stopionego w procesie pirolizy, występujące najczęściej w wyniku stosowania paliwa o wysokim stopniu spiekalności,
  • żużlowe, tworzące się z popiołu, które powstają w wyniku nieprawidłowego ustawienia parametrów pieca.

Warto podkreślić, że drugi rodzaj spieków jest znacznie bardziej uciążliwy i szkodliwy dla pieca.

Spieki w kotle na ekogroszek – jak dobrać parametry?

Aby usunąć spieki, warto zwracać uwagę na parametry stosowanego ekogroszku, ale także na ustawienia pieca. Podczas zakupu opału, należy kierować się wskaźnikiem RI. Im wyższa jego wartość, tym grubsze spieki mogą powstawać podczas spalania. Optymalnym wyborem jest paliwo, którego parametry mieszczą się w zakresie 0-10 RI. Oprócz omówionego wskaźnika warto zwracać też uwagę na ogólną jakość kupowanego opału. Powinien mieć właściwą wilgotność, grubość ziarna, kaloryczność i zawartość siarki.

Równie istotne są odpowiednie ustawienia pieca. Trzeba unikać zbyt silnego nadmuchu, a także nie ustawić deflektora tuż nad paleniskiem, gdyż może powodować zbyt wysoką temperaturę, skutkującą szybszym spalaniem i powstawaniem dużej ilości popiołu. Warto także zawsze brać pod uwagę wskazówki zamieszczone przez producenta pieca.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ekogroszek

Czy warto zdecydować się na zakup ekogroszku...

Dbanie o środowisko naturalne oraz atmosferę w obliczu katastrofy klim...
Ekogroszek

Jakość i parametry ekogroszku – czym różnią s...

Stoisz przed zakupem opału? Zastanawiasz się, jakie znaczenie mają pos...
Piec do pizzy

Piec do pizzy – jaki wybrać?...

Piec ogrodowy do pizzy to jedna z ciekawszych propozycji, któr...

Dariusz Maciński: Pellet z drewna czy ze słom...

Troska o czyste środowisko wielu osobom kojarzy się ze znaczni...