• Menu

  JAK ROZPOZNAĆ PRODUKT EKOLOGICZNY? SPRAWDŹ!

  Zanieczyszczenie środowiska oraz postępujące, negatywne zmiany klimatyczne to czynniki, które powodują, że do ekologii powinniśmy przywiązywać jeszcze większą wagę niż dotychczas. W końcu to w dużej mierze od nas zależą losy planety, na której żyjemy. Niestety, wybór przyjaznych dla środowiska produktów codziennego użytku, takich jak kosmetyki, środki czystości czy detergenty bywa bardzo trudny. Czym powinniśmy się kierować podczas zakupów? Sprawdźmy.

  Brak szkodliwych substancji chemicznych

  Chcąc mieć pewność, że używane przez nas środki czystości są ekologiczne, powinniśmy dokładnie czytać informacje dotyczące ich pochodzenia. Naprawdę przyjazne dla środowiska produkty, takie jak te, które można znaleźć w ofercie firmy Ludwik Ekologiczny, posiadają rekomendację Polskiego Związku Badań i Certyfikacji. Dużą uwagę należy również przywiązywać do składu. Im jest on prostszy, tym lepiej. Kupowane przez nas produkty powinny być wolne od szkodliwych substancji chemicznych, takich jak:

  • Fosforany
  • Borany
  • Mikroplastik
  • Sztuczne barwniki

  Niestety wiele środków, których używany do czyszczenia mieszkania, zawiera toksyny niebezpieczne nie tylko dla środowiska, ale również dla ludzi. Dlatego nasz wybór powinien być świadomy i rozpoczynać się już przy sklepowych półkach.

  Biodegradowalność

  Aby używane przez nas produkty nie wywierały negatywnego wpływu na ekosystem, powinny być biodegradowalne. Oznacza to, że musi w nich zachodzić biochemiczny rozkład związków chemicznych do prostych związków nieorganicznych. Wbrew  powszechnym opiniom, możliwe jest to również w przypadku detergentów, które mogą być jednocześnie  skuteczne oraz naturalne i bezpieczne.

  Opakowania podlegające recyklingowi

  Nawet najbardziej naturalne produkty nie będą przyjazne dla środowiska, jeśli zapakujemy je w plastikowe buteleczki i powlekane folią pudełka. Z tego względu tak ważne jest wybieranie tych, które zostały zapakowane w sposób ekologiczny – np. w kartonowe lub szklane opakowania, a jeśli nie jest to możliwe – tak, jak w przypadku niektórych detergentów – w pełni nadają się do recyklingu. Warto zwracać uwagę również na sposób aplikacji. Aerozole są bardzo szkodliwe dla środowiska, dlatego lepiej zastępować je zwykłymi spryskiwaczami.

  Brak testów na zwierzętach

  Przyroda to nie tylko otaczające nas rośliny, góry, lasy i łąki. To również zamieszkujące je zwierzęta. I o ich dobro także powinniśmy dbać i liczyć się z nim podczas naszych codziennych wyborów. Kupując kosmetyki, środki czystości i detergenty sprawdzajmy, czy na żadnym etapie produkcji nie były one testowane na zwierzętach. Wprawdzie w Unii Europejskiej proceder ten jest zabroniony, jednak wiele dużych koncernów omija zakazy, przenosząc produkcję poza jej obszar. Listę produktów oraz firm, które są „cruelty free”, można znaleźć na stronie organizacji takich jak PETA czy National Anti- vivisection Society.

   

  Jedna odpowiedź do “JAK ROZPOZNAĆ PRODUKT EKOLOGICZNY? SPRAWDŹ!”

  1. Natala pisze:

   Zwracam uwagę na skład środków czystości, dlatego do sprzątania w swoim domu używam biodegradowalnych detergentów biozym. Są wydajne, przyjazne środowisku i skuteczne.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane