logo
logo
logo
logo
inflacja

Jak radzić sobie z inflacją na co dzień?
Opublikowano: 11 sierpnia 2022

Inflacja to zdecydowanie negatywny mechanizm, z którym mamy już do czynienia od pewnego czasu i z którym z pewnością będziemy musieli radzić sobie jeszcze przez długi czas. Bardzo często jednak nie wiemy o niej nic ponadto nie wiedząc, w jaki sposób mamy się zachować w obecnych czasach. W tym tekście omawiamy dokładnie ten problem i podpowiadamy jak radzić sobie z inflacją na co dzień, a także, czym jest i czego nie powinniśmy robić w inflacyjnych czasach.

Czym jest inflacja

Inflacja to proces zmniejszania się wartości pieniądza. Powoduje, że pieniądze realnie są coraz mniej warte, a wszystkie ceny za produkty i usługi idą w górę. Stabilny poziom inflacji wynosi ok. 3 – 4%. Obecnie w Europie czy na świecie wynosi on nawet kilkanaście procent.

Inflacja może być spowodowana wieloma czynnikami. Przede wszystkim są to negatywne sytuacje globalne i makroekonomiczne, które sprawiają że ludzie odwracają się od pieniądza, a bardziej stawiają na rzeczy materialne i doceniają je. Sytuacjami takimi może być np. wojna, pandemia czy inne negatywna wydarzenia. W takich momentach pieniądz jest mniej przydatny i traci swoją realną wartość. Inflacja może być również spowodowana zbyt dużym dodrukiem pieniądza, a także zbyt dużym wpuszczeniem na rynek pieniędzy przez banki w formie dużej ilości kredytów. Na inflację wpływają też trudności z produkcją dóbr, które są po prostu coraz cenniejsze i droższe.

Przede wszystkim nie panikuj

Pierwszą poradą, jaką można udzielić, jeśli mówimy o inflacji i radzeniu sobie z nią na co dzień jest to, aby nie panikować. Inflacja jest procesem długotrwałym i nie następuje z dnia na dzień, tak jak przy krachach giełdowych czy przez inne nieprzewidziane wydarzenie, takie jak np. wojna. Nie powinniśmy zatem podejmować żadnych pochopnych działań spowodowanych emocjami, czy chęcią szybkiego chronienia naszego kapitału. Inflacja jest procesem długotrwałym i postępującym, a więc będziemy mieli odpowiednio dużo czasu, aby podjąć odpowiednie kroki i je wykonać. Nie musimy również obawiać się nagłej utraty wartości pieniądza, gdyż inflacja nie ma nic wspólnego bezpośrednio niewypłacalnością, czy upadkiem danej waluty — ew. dochodzi do tego w długim okresie.

Jeśli mówimy o inflacji, nie powinniśmy zatem sprzedawać nagle całego naszego majątku i wyzbywać się wszystkich naszych rezerw finansowych. Możemy zrobić to bardzo niekorzystnie finansowo, gdzie stracimy spore sumy pieniędzy. Nie powinniśmy również podejmować pochopnych decyzji, a każde działanie powinniśmy przemyśleć, przeanalizować, a także skonsultować innymi osobami – najlepiej znającymi się na finansach i ekonomii. W tym celu możemy udać się nawet do doradcy finansowego i porozmawiać z nim na ten temat.

Przy inflacji nie jest również wskazane hurtowe kupowanie mienia. Mogą być to zarówno drobne zakupy w sklepie, jak i kupowanie nieruchomości czy wartościowych ruchomości. W sytuacjach inflacyjnych bardzo często dochodzi do przeceniania konkretnych rzeczy, które są sprzedawane na rynku po absurdalnych cenach. Dokonując również nagłych i dużych zakupów np. żywności w sklepach szkodzimy sobie na dłuższą metę. Producenci żywności, widząc nagły skokowy spory popyt, będą znacząco podnosili cenę, która prawdopodobnie w przyszłości nie spadnie i nie wróci do aktualnego poziomu. Powinniśmy dawać zatem nieuczciwym producentom powodów i sposobności do zarobku na nas.

Dywersyfikacja oszczędność

Przede wszystkim, gromadząc nasze oszczędności powinniśmy je dywersyfikować. Oznacza to, że powinniśmy podzielić je na kilka różnych — niezależnych od siebie form rzeczy wartościowych, które będą naszym zabezpieczeniem finansowym. Przede wszystkim powinniśmy podzielić je na dwa rodzaje – gotówkę i rzeczy wartościowe materialne. Gotówka zawsze powinna być obecna w naszym życiu gdyż pozwala szybko reagować na nieprzewidziane wydarzenia i jest bardzo komfortowym zabezpieczeniem. Mówiąc o pieniądzach, powinniśmy podzielić je na kilka walut. Warto zatem wybierać te najbezpieczniejsze, takie jak dolar, euro, funt czy frank szwajcarski. Są one najbardziej odporne na inflację i wszystkie zawirowania finansowe, a za ich sprzedażą nie powinniśmy mieć nigdy większego problemu.

Parytet gotówki do rzeczy materialnych powinien w czasach inflacyjnych zmienić się na korzyść przedmiotów wartościowych. Będą szybciej zyskiwały na wartości, a przynajmniej nie będą na niej traciły, gdyż będą doceniane w trudnych czasach. Przede wszystkim mówimy tutaj o złocie i srebrze, które dostępne są w szerokiej palecie monet bulionowych – inwestycyjnych, czy sztabek. Chcąc przechowywać oszczędności w takiej formie, powinniśmy zawsze kupować metale szlachetne u wiarygodnych dealerów, a także w formie inwestycyjnej. Nie powinniśmy wybierać złota i srebra o niższych próbach, które będzie mniej atrakcyjne. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w przedmioty wartościowe, które możemy szybko sprzedać. Mogą być to kamienie szlachetne, biżuteria czy obrazy i dzieła sztuki. Warto jednak wybierać przedmioty małogabarytowe i mało wymagające w przechowywaniu a wysokowartościowe. Dzięki temu nie będziemy musieli kłopotać się z miejscem i warunkami przechowywania.

Codzienne zakupy

Inflacja to również codzienna walka ze wzrostem cen podstawowych produktów, bez których nie możemy się obejść. Są to produkty żywnościowe, higieniczne czy użytkowe, które kupujemy często i w dużych ilościach. Mówiąc zatem o codziennych zakupach powinniśmy zwracać uwagę na to co, gdzie kupujemy. Warto zatem korzystać z gazetek informacyjnych, a listę zakupów podzielić na kilka sklepów, gdzie poszczególne produkty mogą być tańsze, niż w innych supermarketach. Możemy również kupować także zamienniki znanych marek, czyli produkty marek własnych supermarketów. Często są one produkowane przez te same duże uznane marki w tych samych zakładach produkcyjnych i nie odbiegają znacząco jakością od produktów renomowanych. Powinniśmy również korzystać z promocji szczególnie, kupując wielopaki produktów, dzięki czemu będziemy mogli znacząco obniżyć cenę na rachunku. Będzie wymagało to wydania jednorazowo nieco większej kwoty na zakupy, ale przełoży się na ogólną niższą cenę pozyskania produktów.

Te wszystkie działania będą nieco mniej komfortowe, niż zrobienie całych zakupów w jednym sklepie, ale pozwolą obniżyć nasz rachunek nawet o kilkanaście — kilkadziesiąt procent.

Warto również kupować w internecie, gdzie znajdziemy wiele promocji i rabatów. Możemy również używać porównywarek cenowych, a także korzystać z programów lojalnościowych, czy zakupów hurtowych z innymi członkami rodziny lub znajomymi. To wszystko pozwoli jeszcze bardziej obniżyć koszt pozyskiwanych produktów, które są droższe w świecie realnym w przypadkowych punktach stacjonarnych.

Zmień nieco styl życia

Inflacja to bardzo trudny temat, który budzi wiele obaw i realnie negatywnie wpływa na nasze życie. Nie powinniśmy zatem zaprzeczać, że znajdujemy się w trudnej sytuacji, a nieco zmienić życie, aby inflacja była dla nas mniej dotkliwa. Możemy zatem zrezygnować zatem z takich elementów jak wycieczki, wakacje zagraniczne, jedzenie na mieście czy kosztowne hobby. Możemy ograniczyć je o wartość inflacji, czyli ok. kilkanaście procent, aby nie być stratnym.

Warto również postawić na oszczędzanie w naszym domu na rachunkach za prąd, wodę czy gaz. Często wdrażając proste czynności jak zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia czy rozsądniejsze używanie ogrzewania, pozwoli zrekompensować nam podwyżki za media i nadal płacić tyle samo pieniędzy co zwykle.

Stawiaj na bezpieczne rozwiązania

Inflacja zachęca nas codziennie do ochrony naszego kapitału. Bardzo często nie analizując konkretnej sytuacji, możemy zagrozić wręcz naszemu bezpieczeństwu finansowemu sami i popełnić bardzo kosztowne błędy. Dbanie o własne finanse jest godne pochwały, ale powinniśmy robić to bezpiecznie i z głową.

Nigdy nie powinniśmy korzystać z podejrzanych ofert lub promocji, które często kończą się dla nas stratą pieniędzy. Wszystkie nasze działania powinny być również legalne i transparentne. Często wywiezienie większej ilości gotówki za granicą może być niezgodne z prawem, przez co możemy narazić się na bardzo niekomfortową sytuację.

Mówiąc o oszczędnościach, zawsze powinniśmy wybierać jedynie wiarygodnych partnerów, mennice, sklepy czy sposoby inwestowania. Nigdy nie powinniśmy inwestować w indeksy giełdowe, ryzykowne instrumenty finansowe, czy kryptowaluty. Nie mamy żadnego wpływu na nasze środki, które wpłacimy w przeciwieństwie do dużych graczy na rynku, którzy mogą manipulować i spekulować kursami. Warto również podkreślić szczególnie że kryptowaluty nie są idealną formą zabezpieczenia finansowego na czas inflacyjny, gdyż potrafią stracić całą swoją wartość w ciągu kilku godzin, czego doświadczaliśmy już w przeszłości.

Tę poradę warto wziąć sobie szczególnie do serca, gdyż w trudnych czasach mamy do czynienia ze wzmożoną działalnością przestępców, którzy wykorzystują taką sytuację. Zawsze należy pamiętać, że w życiu – a w szczególności we finansach nigdy nie ma nic za darmo. Jeśli więc jest nam proponowany intratny biznes lub wysokie zyski powinniśmy dokładnie zastanowić się, czy jest to w pełni bezpieczny i legalny biznes.

Edukacja i wiedza

Edukacja i wiedza to bardzo ważne elementy, które możemy wykorzystywać w naszym życiu codziennym. Warto zatem czytać serwisy finansowe, oglądać podcasty na platformach wideo lub słuchać nagrań specjalistów, a także regularnie dokształcać się w zakresie finansów. Mogą być to bardzo proste i podstawowe sposoby nabywania wiedzy, ale im bardziej poznamy finanse i zjawisko inflacji, tym łatwiej i skuteczniej będziemy mogli z nim walczyć.

Obecnie wiedza taka jest dostępna bardzo prosto i w bardzo przystępnej formie w wielu miejscach w internecie za darmo, Musimy zatem poświęcić jedynie odrobinę czasu, aby poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące inflacji. Rozumiejąc już nieco bardziej zagadkową kwestię, będziemy mogli działać świadomie, a działania te nie będą sprawiały nam większego problemu. W ten sposób z pewnością uda nam się ochronić przed inflacją, a nawet zyskać pewną ilość środków i wyrobić w sobie sporo pozytywnych mechanizmów finansowych.

GT.PL

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

windykacja

Jakie są rodzaje windykacji? Sprawdź!...

Dochodzenie własności za pomocą rozmaitych narzędzi – tym, mówiąc najo...
Jak skutecznie schudnąć

Jak skutecznie schudnąć? Sprawdzone metody i...

Wiele osób próbuje schudnąć, stosując restrykcyjne diety lub intensywn...
faktoring

Firmy faktoringowe – jak wybrać najlepszą dla...

Wybór najlepszej firmy faktoringowej dla Twojego biznesu ma kluczowe z...
pożyczka online

Szybka pożyczka online jak odzyskać finansową...

W dzisiejszym świecie, w którym tempo...