logo
logo
logo
logo
kryptowaluty

Kryptowaluty – co warto o nich wiedzieć?
Opublikowano: 23 maja 2022

Kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością. Są one wybierane przede wszystkim przez osoby, które poszukują sposobu na zainwestowanie oraz pomnożenie swojego kapitału. Zdecydowanie najpopularniejszą wirtualną walutą jest Bitcoin, ale na rynku istnieje wiele innych walut, które także warte są uwagi. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej i dowiedzieć się, jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Tym, co wyróżnia kryptowaluty od tradycyjnych pieniędzy jest przede wszystkim ich cyfrowa postać. Nie mają one fizycznej formy. Jest to specjalnie zaszyfrowany zapis określający ich konkretną wartość. Waluty wirtualne zabezpieczane są za pomocą blockchainów, które szyfrują wszelkie transakcje i są zapisywane w publicznych rejestrach. Popularność kryptowalut rozpoczęła się w 2009 roku, gdy na rynek wypuszczony został Bitcoin. Zarówno Bitcoin, jak i cała technologia blockchain została stworzona przez tajemniczą postać, bądź też grupę ludzi, o nazwie Satoshi Nakamoto. Obecnie jest to najpopularniejsza waluta wirtualna i od jej kursu zależy cały rynek kryptowalut.

Ogromną popularnością cieszy się także Ether. Funkcjonuje ona w ramach platformy Etherneum. Jest to wszechstronna platforma, która umożliwia budowanie wielu zdecentralizowanych aplikacji. Po raz pierwszy na rynku kryptowalut pojawiła się w 2015 roku i od tego czasu stanowi poważnego konkurenta dla Bitcoina. Bardzo często ze względu na swój charakter jest ona nazywana walutą użytkową. Tym mianem określana jest także inne bardzo popularna waluta wirtualna, czyli Ripple XRP. Jest ona ściśle powiązana oraz wspierana przez banki, dlatego nazywa się ją niekiedy także kryptowalutą dla establishmentu.

Co wpływa na cenę kryptowalut?

Rynek kryptowalut wyróżnia się przede wszystkim dużą dynamiką zmian. Jest to kolejna cecha, która odróżnia go od rynku tradycyjnych walut. Na aktualną ich cenę największy wpływ mają takie czynniki, jak:

  • aktualny kurs Bicoina– to właśnie od jego ceny zależy to, ile kosztują poszczególne waluty wirtualne. Jest on traktowany jako barometr, za którym podążają kursy innych kryptowalut. Oznacza to w praktyce, że wszelkie zmiany w jego kursie pociągną ogólne zmiany na tym rynku.
  • mechanizmy rynkowe- kursy kryptowalut podlegają podstawowym prawom rynku, a przede wszystkim zasadzie popytu i podaży. Można określić je najprościej, że im większy popyt oraz mniejsza podaż na daną walutę wirtualną, tym jej cena jest wyższa i odwrotnie.
  • koszty wydobycia- kryptowaluty wydobywa się za pomocą specjalistycznych układów ASIC. Są to tak zwane koparki i jest ich więcej w danej sieci wydobywczej konkretnej kryptowaluty tym taki proces jest zdecydowanie cięższy, a cena wyższa.
  • regulacje prawne- mimo, iż na samym początku kryptowaluty nie podlegały praktycznie żadnym regulacjom prawnym. Obecnie jednak są one objęte przepisami i regulacjami prawa obowiązującego w danym kraju. Tymi aktywami cyfrowymi interesują się bowiem banki centralne oraz instytucje nadzoru finansowego, a każda zapowiedź wprowadzenia nowego przepisu bądź regulacji powoduje gwałtowne zmiany w cenach kryptowalut.

W jaki sposób inwestować w kryptowaluty?

Najlepszym sposobem na to, aby rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty jest znalezienie odpowiedniej i bezpiecznej platformy umożliwiającej ich kupowanie oraz sprzedaż. Jedną z nich jest Bitcoin Smarter, czyli aplikacja oparta na nowoczesnych technologiach. Dzięki nim podejmowanie konkretnych decyzji jest zdecydowanie łatwiejsze, a co najważniejsze, bardziej trafne. Oprócz bezpiecznych transakcji kupna i sprzedaży zapewnia użytkownikom także analizę rynku w czasie rzeczywistym. Dodatkowym atutem jest także to, że posiada ona wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, dzięki którym wszelkie dane użytkowników są w pełni bezpieczne.

Aplikacja ta jest dedykowana zarówno zaawansowanym, jak i początkującym inwestorom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku kryptowalut. Jest ona łatwa i intuicyjna w użyciu, a założenie na niej konta jest darmowe.

Artykuł przygotowany we współpracy z Bitcoin Smarter.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Rozliczenie kryptowalut

Rozliczenie kryptowalut w Polsce, a w innych...

Osoby obracające wirtualną walutą dobrze wiedzą jak duże problemy ze z...
bitcoin

Płatności Bitcoin. Jakie są ich zalety i czy...

Rosnąca popularność bitcoinów oraz inn...
kryptowaluty

Niezbędne narzędzia do handlu kryptowalutami...

Inwestowanie w kryptowaluty cieszy się coraz większym zaintere...
stablecoiny

Czy warto inwestować w stablecoiny?...

Inwestowanie w stablecoiny cieszy się...