• Menu

  Jak poprawić bezpieczeństwo na hali przemysłowej?

  Każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy. Dotyczy to wszystkich zakładów niezależnie od specyfiki prowadzonej działalności. Szczególnie narażeni na wypadki są osoby zatrudnione w halach przemysłowych, gdzie mają ciągły kontakt z maszynami i urządzeniami. Podpowiadamy, jak w takich miejscach zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa.

  bezpieczeństwo na hali

  Odpowiednia organizacja przestrzeni

  Duże zakłady, w których pracuje wiele osób, muszą mieć odpowiednio zorganizowaną przestrzeń. Jest to najlepszy sposób, aby zminimalizować ryzyko wypadku i zapewnić bezpieczne warunki do wykonywania obowiązków. Nie musi się to wiązać z koniecznością przebudowy całej hali, gdyż kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego wyposażenia. Nawet z pozoru błahe elementy mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo i komfort zatrudnionych. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • Oświetlenie – w zakładach przemysłowych konieczne jest zamontowanie specjalistycznych lamp o odpowiednim natężeniu światła. Muszą być one równomiernie rozmieszczone, aby dobrze oświetlać całą przestrzeń. Ważny jest także dobór żarówek, które emitują światło nienadwyrężające wzroku i likwidujące efekt stroboskopu.
  • Znaki informacyjne – na dużych przestrzeniach konieczne jest umieszczenie oznaczeń ostrzegawczych i informacyjnych. Przydatne będą naklejki z komunikatami dotyczącymi rozmieszczenia dróg ewakuacyjnych czy ostrzegające o zagrożeniu elektrycznym. Warto także zdecydować się na znaki nakazujące kierunek jazdy, szczególnie gdy w zakładzie wykorzystuje się wózki transportowe.
  • Klimatyzacja – wbrew pozorom dostęp do świeżego powietrza ma istotny wpływ na zdrowie pracowników. W zakładach przemysłowych, w których nieustannie pracują maszyny, konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację i system wymiany powietrza.

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa musisz także zwrócić uwagę, aby wszystkie maszyny i regały były stabilnie przymocowane. Ważny jest też rodzaj nawierzchni, gdyż podłoga powinna być antypoślizgowa i równa.

  Podzielnie hali na strefy

  Na dużych przestrzeniach, gdzie jednocześnie znajdują się: linia produkcyjna, magazyn i punkt odbioru zamówień, konieczne jest wydzielenie stref. W ten sposób sprawisz, że korzystanie z pomieszczenia będzie bezpieczniejsze i mniej kolizyjne. Zamiast decydować się na wybudowanie ścian, możesz wykorzystać kotary akustyczne. Służą one do podziału przestrzeni, a jednocześnie wygłuszają hałasy i zapewniają izolację termiczną. Zaletą takiego systemu jest to, że można nim sterować i dopasować położenie kotary do aktualnych potrzeb. W razie konieczności będziesz mógł podnieść konstrukcję, aby umożliwić sprawne poruszanie się po zakładzie.

  Alarmy i monitoring

  Na poziom bezpieczeństwa wpływają też zamontowane urządzenia elektroniczne, takie jak czujniki dymu czy detektory ruchu. Stały nadzór nad halą przemysłową pozwoli Ci na szybką reakcję w razie wystąpienia zagrożenia. Powinieneś też zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników, aby wiedzieli, jak się zachować w kryzysowych sytuacjach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane