• Menu

  Jak Polacy korzystają ze smartfonów i czego od nich oczekują?

  Dobry smartfonPopularność smartfonów bardzo dynamicznie rośnie wśród Polaków. Według danych GUS w 2014 roku własnego smartfona miało 25 proc. naszych rodaków.

  Natomiast 3 lata później wynik ten był bliski 60 proc. Aż pięciokrotnie wzrosła popularność smartfonów wśród seniorów – obecnie 15 proc. z nich ma własne urządzenie. Jak korzystamy ze smartfonów i do czego są nam potrzebne?

  Smartfony uwielbiane przez młodych

  Dane z 2017 roku, które częściowo już przytoczyliśmy, pokazują, że w grupie wiekowej od 18 do 24 lat ponad 90 proc. osób ma własnego smartfona. W kolejnym przedziale, od 25 do 34 lat, wynik jest niewiele gorszy – z takich urządzeń korzysta blisko 86 proc. osób. Następnie wraz z wiekiem procent osób, które nie mają własnego smartfona, rośnie. Ogólny wynik Polski w 2017 roku to 59,5 proc.

  Z raportu Mobile Advertising Forecasts 2017 wynika, że w 2018 roku odsetek posiadaczy smartfonów na świecie wyniesie 66 proc. Zapowiadany jest wzrost w stosunku do 2017 roku o 7 proc. Będzie on niższy niż w poprzednich latach, ale jest to zrozumiałe – maleje odsetek osób, które nie mają smartfona. W przypadku Polski możemy się spodziewać podobnego wyniku.

  Co ciekawe, według przewidywań, w 2018 roku w 5 krajach ponad 90 proc. osób będzie posiadać smartfona. Te państwa to Holandia, Tajwan, Hongkong, Norwegia i Irlandia. W przypadku Holandii wynik ma wynieść 94 proc.! Czy w Polsce jest on realny? Zapewne tak, ale na pewno nie nastąpi to tak szybko.

  Z jakich systemów operacyjnych korzystamy?

  Firma Kantar TNS przez 5 lat sprawdzała, jakie są zwyczaje konsumentów w zakresie posługiwania się smartfonem. W tym czasie zachodziły ogromne zmiany, których efektem jest m.in. wspomniane wcześniej ogromne zainteresowanie korzystaniem ze smartfonów. Osoby, które mają mniej niż 25 lat, używają swojego smartfona przede wszystkim do:

  ·         wyszukiwania informacji z wykorzystaniem wyszukiwarki internetowej – 80 proc. respondentów,

  ·         oglądania video przynajmniej jeden raz w tygodniu – 64 proc.,

  ·         robienia zakupów – 4 proc.,

  ·         sprawdzania godziny – 70 proc.,

  ·         budzenia (korzystają z budzika) – 74 proc.,

  ·         poszukiwania informacji o produktach chociaż raz w tygodniu – 27 proc.

  Co ciekawe, dla młodych smartfon jest pierwszą rzeczą, na jaką spoglądają po przebudzeniu. W zasadzie można powiedzieć, że urządzenie to stało się dla nas niezbędnym dodatkiem do rzeczywistości – po prostu smartfon ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków.

  Czego oczekujemy od smartfona?

  Skoro smartfon stał się dla nas urządzeniem niezbędnym, to mamy też pewne oczekiwania, które są związane z jego możliwościami. WP Money przeprowadziło sondę, w której respondenci wskazywali, co jest dla nich kluczowe. Wyniki są następujące:

  ·         czas pracy baterii – 53 proc. wskazań,

  ·         płynność i szybkość działania – 22 proc.,

  ·         odporność na urazy mechaniczne – 8 proc.,

  ·         bardzo dobrej jakości aparat i kamera – 5 proc.,

  ·         obsługa dwóch kart SIM – 5 proc.

  Większość użytkowników narzeka na czas pracy baterii swojego smartfona. Często wskazywanym problemem jest również spowolnienie działania pracy urządzenia wraz z czasem użytkowania. W przytoczonym badaniu 3 proc. osób jako istotny czynnik przy wyborze wskazało design, co już może być zaskakujące, gdyż wydawać by się mogło, że przywiązujemy większą wagę do wyglądu urządzenia

  Dobry smartfon to drogi smartfon? Niekoniecznie

  Zakup bardzo dobrego smartfona nie musi wymagać wydania bardzo dużych pieniędzy. Na rynku są dostępne modele, które przy atrakcyjnej cenie mogą zaoferować duże możliwości. Dobry przykład to Motorola Moto G. Model Motorola Moto G6 zapewnia wyświetlacz 5,7″ Full HD+ Max Vision. W urządzeniu wykorzystano 8-rdzeniowy procesor Qualcomm® Snapdragon™ 1,8 GHz. Według „Komputer Świat” „Motorola G6 ma wszystko. Markę, cenę i jakość”. Oczywiście każdy musi dopasować swoje urządzenie pod własne wymagania. Smartfon ten dostępny jest również w wersji Plus i Play.

  Coraz większe oczekiwania

  Producenci smartfonów będą nam zapewne dawać możliwość korzystania z coraz nowocześniejszych smartfonów. Możemy się również spodziewać, że grono korzystających z tych urządzeń Polaków dalej będzie się powiększać. Trudno ocenić, co jeszcze branża zapewni nam w nowych smartfonach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane