logo
logo
logo
logo
Szkło przezierne

Jak działa szyba o zmiennej przezierności?
Opublikowano: 4 sierpnia 2019

Szkło przezierne lub mleczne to standardowe wypełnienie przestrzeni okiennych, przegród i ścianek działowych. Istnieją także nowoczesne szyby, w których pod wpływem prądu o niskim napięciu można zmieniać stopień przezierności – od szkła przezroczystego po matowe.

Szyby o zmiennej przezierności znacznie poszerzają możliwości związane z aranżacją przestrzeni w domu, biurze i budynkach użyteczności publicznej.

Szkło przezierne

Na czym polegają technologie SPD lub PD-LCD?

Przezroczyste szkło aktywne powiększa optycznie pomieszczenia. Kiedy natomiast wymaga tego sytuacja, zapewnia prywatność. Jednym ze sposobów na osiągnięcie efektu zmiennej przezierności jest zastosowanie metody SPD (suspended particle devices). Polega ona na wykorzystaniu specjalnej folii z zawiesiną cząsteczek, którą umieszcza się między dwiema taflami szkła. Ułożenie cząsteczek daje efekt mlecznej szyby, jednak po przyłożeniu napięcia elektrycznego powierzchnia zmienia się na przezierną. Na tej samej zasadzie działa szyba skonstruowana w technologii PD-LCD (polymer dispersed liquid crystal devices).

Zamiast zawiesiny cząsteczek wykorzystuje się w niej zjawisko ciekłych kryształów. Podobnie jak w przypadku technologii SPD prąd elektryczny powoduje zmianę ułożenia kryształów, a co za tym idzie, zmianę przezierności szkła. Wśród rozwiązań dających zbliżony efekt wymienia się także mikrożaluzje montowane pomiędzy dwiema taflami szkła. W stanie spoczynku są zrolowane i niewidoczne. Po przyłożeniu napięcia elektrycznego rozwijają się, częściowo blokując przepływ światła.

Koszty i bezpieczeństwo

Wydawać by się mogło, że szyba podłączona do instalacji elektrycznej może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z pomieszczeń. Nic bardziej mylnego. Napięcie potrzebne do zmiany przezierności to jedynie 5 W/m2. Jest bezpieczne dla użytkowników nawet w przypadku wystąpienia awarii instalacji. Co więcej, szyba może być elementem fasady budynku, na przykład witryny sklepowej. Nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie stanowi zagrożenia dla ludzi znajdujących się w pobliżu. Małe napięcie elektryczne to także niskie koszty eksploatacji. Szyba ponadto nie pobiera prądu, gdy jest wyłączona (stanem domyślnym jest mleczne wykończenie).

Dodatkowe funkcje szkła o zmiennej przezierności

Ta nowoczesna szyba jest często stosowana w gabinetach lekarskich, biurach oraz salach konferencyjnych. Przez szybką zmianę przezierności pozwala na wydzielenie przestrzeni wymagającej prywatności i przesłony przed wzrokiem postronnych. Jednocześnie szkło wpuszcza odpowiednią ilość światła dziennego – nawet w przypadku matowego trybu nie jest potrzebne dodatkowe oświetlenie. Szkło z zawiesiną cząsteczek lub płynnych kryształów ma jeszcze jedną zaletę – nadaje się do zastosowania jako ekran projekcyjny. Mleczna szyba z powodzeniem posłuży jako tło dla prezentacji multimedialnej, wciąż pozostając integralnym elementem aranżacji biura.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Kołdra naturalna Ludwika – czemu musisz...

Znalezienie dobrej kołdry to absolutny fundament zdrowego i przyjemneg...
Pellet drzewny

Terra Pellet — Producent pelletu drzewnego...

Pellet drzewny stał się niezwykle popularnym źródłem energii w wielu d...
koleinomierz

Jak wybrać niezawodny koleinomierz?...

Koleiny to niezwykle popularny i uciążliwy problem polskich kierowców....
listwy przypodłogowe

Cechy doboru listwy przypodłogowej do systemu...

Ukryte drzwi stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem we współczes...