Kominek z płaszczem wodnym to nowoczesny sposób na ogrzewanie domu. Jest on nie tylko bardziej ekologiczny niż piec centralnego ogrzewania, ale także może być bardziej oszczędny.
Koncepcja wykorzystania kominka do ogrzewania całego domu znana jest on bardzo dawna. Pozostawała ona jednak w tyle za bardzo wydajnymi kotłami centralnego ogrzewania oraz piecami na gaz, olej i prąd. Dopiero nowoczesne płaszcze wodne pozwoliły na połączenie kominka z tradycyjną instalacją grzejnikową.
Ponadto, dzięki przemyślanej konstrukcji, kominki z płaszczem wodnym pozostają piękną ozdobą domu, stanowiąc jednocześnie bardzo ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym różni się od standardowego wkładu kominkowego tym, że nie ogrzewa powietrza, ale wodę.
Podobnie jak kotły na paliwa stałe, kominki z płaszczem wodnym powinny być połączone z instalacją grzewczą systemu otwartego – oznacza to, że woda krążąca w instalacji powinna mieć kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym. W przypadku posiadania urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła możliwe jest zastosowanie przeponowego naczynia wzbiorczego w kotłach o mocy do 300 kW.
Optymalnym układem jest połączenie dwóch obiegów wodnych: w układzie otwartym (przez kominek) oraz w układzie zamkniętym (przez grzejniki). Zastosowanie w tym przypadku dodatkowego przeponowego wymiennika ciepła pozwala na podniesienie sprawności układu, zwiększenie jego trwałości, obniżenie kosztów eksploatacji oraz uproszczenie regulacji.
Płaszcz wodny to także doskonały sposób na ogrzewanie wody użytkowej – wysoka moc kominka pozwala na uzyskanie ciepłej wody w sposób przepływowy. W tym celu nad paleniskiem należy zamocować dodatkową wężownicę; inną możliwością jest podgrzewanie wody na zapas w zasobniku.
Dzięki zastosowaniu systemu chłodzenia awaryjnego ogrzewanie wody za pomocą kominka z płaszczem wodnym jest w pełni bezpieczne. Zawór termostatyczny, po osiągnięciu temperatury wody grzewczej powyżej 95°C, automatycznie otwiera dopływ zimnej wody. W efekcie temperatura w całej instalacji spada.
Pułapką, którą należy przewidzieć decydując się na ogrzewanie wody za pomocą kominka, jest możliwość nadmiernego wzrostu temperatury w układzie za sprawą braku prądu – pompa obiegowa zasilana jest bowiem za pomocą elektryczności. Aby uniknąć problemów wywołanych przez długotrwały brak prądu, warto zainwestować w zasilanie awaryjne.
Dopełnieniem płaszcza wodnego może być kolejny system, zwany systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie ciepłego powietrza z salonu, w którym zazwyczaj znajduje się kominek – dzięki sieci kanałów ciepło transportowane jest do innych pomieszczeń.
Instalacja taka wymaga rozprowadzenia po całym domu izolowanych przewodów aluminiowych, podłączonych do wylotów w kominku. Koniecznie należy pamiętać o zainstalowaniu w systemie wysokiej jakości filtrów powietrza.
Kominek z płaszczem wodnym to nowoczesna, ekologiczna i wysoce wydajna alternatywa dla tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania. Warto rozważyć takie ogrzewanie domu, które korzystne będzie nie tylko dla nas, ale i dla środowiska naturalnego.
Takie kominki to coś idealnego do każdego domu. Nie ma nic lepszego niż siedzenie z rodziną przed kominkiem i patrzeć jak iskry skaczą 🙂
Płaszcz wodny ochładza znacząco płomień ,przez co sadze nie są dopalane .
Stosowanie wody w obrębie paleniska to poważny błąd. Są inne rozwiązania zduńskie.
Dodaj komentarz