• Menu

  Jak dobrać odpowiednie opony na sezon zimowy

  opony zimoweKorzystanie z samochodu osobowego wiąże się z wieloma aspektami – nie tylko regularnym uzupełnianiem paliwa, ale również bieżącą konserwacją, naprawami czy przeglądami.

  Kiedy zbliża się zmiana sezonów, zwłaszcza ta z letniego na zimowy do obowiązków posiadacza pojazdu dochodzi konieczność wymiany opon.

  Choć w przepisach polskich nadal brak zapisu o konieczności zmiany ogumienia, każdy rozsądny kierowca dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy powinien to wykonać. Opony całoroczne nie są w panujących zwykle w Polsce warunkach klimatycznych wystarczające.

  Opony zimowe

  Opony zimowe cechują się wykonaniem z odpowiedniej mieszanki gum, dostosowanej do pracy w niskich temperaturach. Bez względu na średnice opon do samochodów osobowych, czy są to te najmniejsze z najpopularniejszych 14 lub 15 calowe, czy największe klasyfikowane jako osobowe opony zimowe 19 cali powinny mieć one odpowiedni bieżnik ułatwiający jazdę w trudnych warunkach.

  Jakość opon to podstawa

  Pamiętać należy, że w samochodzie to między innymi od opon zależy bezpieczeństwo jazdy, dlatego też należy zadbać o ich właściwą jakość. Każda opona cechuje się parametrami, które dla ułatwienia wyboru zostały ujednolicone – opony posiadają etykiety zgodne ze standardami Unii Europejskiej. To dzięki nim w łatwy sposób można porównań informacje o oponach i wybrać te najbardziej dostosowane do potrzeb. Na bieżąco podczas eksploatacji auta powinien być również sprawdzany stan ogumienia – czy bieżnik nie jest zbyt mały, nie posiadają pęknięć oraz czy nie zużywają się w zbyt nierównomierny sposób.

  Rozmiar ma znaczenie

  Dobór opon zimowych powinien być przeprowadzony z użyciem porady specjalisty – zwłaszcza jeżeli jest to robione po raz pierwszy. Opona jest dobierana nie tylko w zależności od średnicy koła – felgi. Posiada parametry takie jak szerokość, profil oraz właśnie średnica, które są między sobą ściśle zależne i istnieje możliwość ich przeliczania w celu dopasowania opon do potrzeb użytkownika.

  Oczywiście w instrukcji do samochodu znajdziemy informacje na temat właściwego rozmiaru – opony zimowe 15 raczej nie będą pasowały na felgi o dużo większej średnicy, niemniej nie zawsze przy zakupie nowego ogumienia wybierany jest ten sam rozmiar na zimę jak na okres letni. Wiąże się to między innymi z szerokością opon, która zwiększona w stosunku do standardowej może zapewnić w okresie zimowym lepszą przyczepność. Przy zmianie rozmiaru z zaleconego na inny należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż zbyt szerokie albo zbyt wysokie opony mogą uniemożliwić jazdę.

  Kiedy kupić nowe opony zimowe?

  Każda z opon, obok poziomu zużycia bieżnika, ma również inny istotny parametr który może wpływać na konieczność jej wymiany. Jest to data jej produkcji, którą można odnaleźć na boku opony i jest zapisana dla współczesnych opon z użyciem 4 cyfr. Dwie pierwsze oznaczają tydzień, dwie kolejne rok produkcji. Kiedy opona jest starsza jak 10 lat, nawet jeżeli bieżnik jest odpowiednio głęboki, lepiej nie ryzykować jej zakładania. Lepiej zakupić nowe opony o właściwych parametrach, które nie zawiodą korzystając z odpowiedniej kategorii na przykład w sklepie internetowym – opony zimowe 18 będą właściwe dla felg 18 calowych, ale również innych, o ile pozostałe parametry szerokości i profilu opony będą odpowiednio dobrane.

  Przechowywanie i wymiana opon

  Jeżeli pojazd nie posiada kompletu opon na wymianę i rozważany jest ich zakup, należy również przemyśleć sposób ich przechowywania. Pamiętać należy, że aby zachować dobre właściwości nowych opon przez dłuższy czas powinny być one poza sezonem przechowywane we właściwych warunkach. Popularne opony zimowe 16 calowe wrzucone na stos w piwnicy z pewnością po kilku sezonach takiego przechowywania stracą swoje właściwości – temperatura, wilgotność powietrza, a także ułożenie gum ma duże znaczenie. Dosyć popularnym sposobem na rozwiązanie problemu przechowywania opon jest skorzystanie z usług wulkanizatora, który obok profesjonalnej wymiany opon i ich wyważenia, może za stosowną opłatą przechować je w dedykowanym do tego miejscu, na specjalnych stojakach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane