• Menu

  Jak chronić dane firmy przed hakerami?

  Jak wynika z raportu londyńskiej firmy Minecast, która zajmuje się cyberbezpieczeństem podczas pandemii liczba ataków hakerskich na biznes wzrosła trzykrotnie. Konieczność przejścia na pracę zdalną sprawiła, że temat cyberbezpieczeństwa stał się jeszcze bardziej istotny w kontekście działalności wielu firm.

  Atak hakerski może narazić przedsiębiorstwo na ogromne straty na przykład poprzez zażądanie okupu za odszyfrowanie plików lub kary administracyjne z powodu słabych zabezpieczeń. W czasach w których technologia stała się nieodłącznym elementem w każdej gałęzi gospodarki warto zadbać o odpowiednią ochronę danych, zarówno tych firmowych jak i danych osobowych pracowników oraz klientów.

  haker

  Szkolenia personelu

  Większość ataków hackerskich ma miejsce z powodu ludzkich błędów, np. w postaci otwierania linków z podejrzanych źródeł. Pierwszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa danych firmy jest regularne szkolenie personelu, który ma dostęp do wewnętrznej sieci firmy. Dzięki zwiększeniu świadomości osób nietechnicznych na temat cyberbezpieczeństwa, możemy uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z takimi atakami.

  Poza szkoleniem personelu warto pamiętać o konieczności precyzyjnego podziału uprawnień w wewnętrznej infrastrukturze informatycznej firmy. Pracownicy nie powinni mieć dostęp do narzędzi oraz danych, których nie potrzebują w swojej pracy.

  Sieć VPN

  Sieć VPN to nic innego jak wirtualna sieć prywatna, a prowadzenie komunikacji za pomocą VPN jest sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa danych w firmie. Chroni przed śledzeniem użytkowników oraz pozwala na tworzenie własnego tunelu bezpieczeństwa. Oznacza to, że wewnętrzna komunikacja nie jest widoczna dla osób postronnych co zmniejsza szansę na wyciek wrażliwych danych. Dlatego właśnie darmowy VPN może być dobrym wyborem, ponieważ jest to najtańszy i stosunkowo skuteczny sposób, który pozwala ograniczyć podatność na ataki hackerskie.

  Wybierając dostawcę VPN warto pamiętać o tym, aby sieć była szyfrowana oraz posiadała dedykowany adres IP. Na rynku istnieje wiele darmowych rozwiązań które umożliwiają konfigurację takiej sieci i zwiększają bezpieczeństwo firmy.

  Oprogramowanie antywirusowe

  Oprogramowanie antywirusowe potrafi być drogie, jednak te koszty i tak są dużo mniejsze niż te spowodowane potencjalnym atakiem hakerskim. Wśród najpopularniejszych na rynku rozwiązań warto wymienić:

  • McAfee,
  • Kaspersky,
  • Symantec.

  Poszczególne programy znacznie się od siebie różnią pod względem funkcjonalności, dlatego warto je ze sobą porównać i w ten sposób wybrać najbardziej korzystny dla firmy produkt. Cena takiego zabezpieczenia zależy od ilości urządzeń, jakie ma objąć oprogramowanie oraz od poziomu ochrony, jaki pragniemy zapewnić.

  Szczególnie warto pamiętać o usłudze skanowania wiadomości e-mail pod kątem złośliwego oprogramowania, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na atak. Wystarczy że hacker stworzy wiadomość, która przypomina zapytanie ofertowe i w ten sposób może zmylić pracownika. Bardziej zaawansowane oprogramowanie umożliwia bieżące skanowanie całej wewnętrznej sieci i przy wykryciu podejrzanego ruchu udaremnia atak już na wczesnym etapie. Oczywiście takie programy są już znacznie droższe, niemniej większe firmy nierzadko zabezpieczają się w ten sposób.

  Managery haseł

  Bardzo złą, lecz niestety nagminną praktyką jest stosowanie prostych haseł i to tych samych dla wielu serwisów jednoczenie. Pracownicy postępując w ten sposób mogą narażać firmę na poważne ataki i wycieki danych. Manager haseł eliminuje ten problem poprzez generowanie skomplikowanych haseł oraz zapisywanie ich na lokalnym dysku lub w Internecie. Hasła są oczywiście szyfrowane i bardzo bezpieczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można posiadać wiele skomplikowanych i różnych od siebie haseł, a następnie przechowywać je w jednym miejscu. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której hasło przykładowego pracownika, którego używa do wszystkich kont, również tych firmowych wycieknie z jakieś zewnętrznego serwisu.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane