• Menu

  Jak aranżować witryny sklepowe?

  aranżacja witryny

  Reklama jest dźwignią handlu. Podstaw tego dobrze znanego powiedzenia możemy doszukiwać się nie tylko w marketingu internetowym czy materiałach reklamowych firmy, ale także – a może zwłaszcza – w odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni handlowej. Jej wizytówką i najważniejszym elementem są bez wątpienia witryny sklepowe.

  Sprawdź, jak je zaaranżować, aby przyciągały uwagę klientów oraz nakłaniały ich do podjęcia zakupowej decyzji jeszcze przed wejściem do środka sklepu.

  Najpierw określ grupę docelową, do której kierujesz aranżację witryny

  Jeśli nie wiesz, komu chcesz sprzedawać towary, to najprawdopodobniej ich nie sprzedasz. Pierwszym i najważniejszym etapem w aranżacji sklepowych witryn jest określenie ich docelowej grupy odbiorców – szablonowych klientów, do których kierujesz ofertę oraz komunikację. Przykładowo: jeśli prowadzisz sklep rowerowy, nie prezentuj na wystawie wszystkich rodzajów rowerów – MTB, szosówek i przełajówek.

  Ważne jest, aby prezentować asortyment z wąskiej grupy produktowej, aby trafić z ofertą do konkretnych klientów. Zamiast przedstawiać na witrynie wszystko, czym dysponujesz, jednego tygodnia zaprezentuj najlepszą ofertę rowerów MTB, w drugim tygodniu wyeksponuj rowery szosowe, a w trzecim przełajówki. Takie podejście pozwoli Ci efektywniej dotrzeć do każdej grupy cyklistów, zachowując przejrzystość komunikacji.

  Prezentuj podobne produkty

  Sklepowa witryna powinna przedstawiać powiązane ze sobą produkty, które mogą być używane wspólnie. Pozostając w tematyce rowerów – jeżeli chcesz wyeksponować rower szosowy, warto dodać do tego ekspozycję butów szosowych oraz pełnego stroju rowerowego wraz z kaskiem. W ten sposób jeszcze skuteczniej dotrzesz do wyobraźni konkretnej podgrupy konsumentów, rozpalając ich emocje i chęć posiadania danego zestawu. Taka praktyka to nieoceniony oręż w walce o uwagę oraz emocje klientów.

  Kolorystyka witryny musi być spójna

  Duża ilość pstrokatych kolorów, szeroka paleta barw czy chaotycznie zestawione ze sobą kolory sprawią, że ogólne wrażenie witryny będzie mizerne. Optyczny bałagan odstraszy klienta i zdecydowanie nie skupi jego uwagi.

  O wiele lepszym rozwiązaniem jest zachowanie przemyślanych i spójnych barw utrzymanych w tej samej tonacji, które skuteczniej wyróżnią się z medialnego szumu i przykują uwagę Twoich potencjalnych klientów.

  Ważna jest gra świateł

  Jeśli dysponujesz większą witryną, w której możesz zamontować osobne oświetlenie dodatkowe – zrób to. Odpowiednio zaaranżowane sceny świetlne pozwolą doskonale wyeksponować produkt, skupić uwagę konsumentów, a także podkreślić wizualne walory zarówno prezentowanego asortymentu, jak i sklepu. Zwróć uwagę na to, by odpowiednio dobrać barwę czy rozmieszczenie źródeł światła, ale nie przesadzaj z ich natężeniem.

  Pamiętaj również o tym, że ważna jest ogólna harmonia oraz czytelność witryny. Ludzie poruszający się w pobliżu Twojego sklepu zazwyczaj są w ciągłym ruchu i zdecydowanie nie będą mieli czasu na rozszyfrowywanie komunikatów. Wszystkie napisy, reklamy czy materiały POS muszą być duże i czytelne nawet z daleka. Chcesz dowiedzieć się więcej o aranżacji sklepowych wystaw? Sprawdź, jak prezentuje się niejedna witryna sklepowa Canvas. Zyskaj kompleksowe wsparcie specjalistów od visual merchandisingu w aranżacji witryn.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane