• Menu

  Inwestycja w nieruchomości – czy to się opłaca?

  Inwestycja w nieruchomościInwestowanie w nieruchomości jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów, które mogą przynieść realne zyski. Rynek ten coraz bardziej się rozrasta, a przyszli inwestorzy prześcigają się w pomysłach dotyczących lokowania kapitału.

  Jednak jak w każdym biznesie, takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy i minusy. Czego mogą się więc spodziewać przyszli właściciele nieruchomości i czy rzeczywiście jest to opłacalne?

  W co warto zainwestować?

  Obecnie na rynku można wybierać spośród wielu rodzajów nieruchomości. Wytrawni biznesmeni doskonale zadają sobie sprawę z tego w jakie nieruchomości szczególnie warto inwestować. Coraz częściej na lokowanie kapitału w ten sposób, decydują się również amatorzy, którzy nie do końca znają zasady panujące na rynku inwestycyjnym. Mimo, iż wszystkim przyświeca jeden cel, czyli osiągnięcie sporego zysku, to jednak aby całe przedsięwzięcie okazało się naprawdę opłacalne, trzeba wcześniej poświęcić mu sporo czasu i oczywiście pieniędzy. Najważniejsze to jednak znaleźć na rynku taki lokal, który przy możliwie najniższych kosztach wkładu własnego, przyniesie jak największe długoterminowe dochody.

  Do najpopularniejszych nieruchomości inwestycyjnych zalicza się:

  • apartamenty oraz mieszkania pod wynajem – zarówno długoterminowy, jak i krótkoterminowy przynoszą systematyczne, comiesięczne zyski. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na apartamentywielicka.pl ;
  • lokale usługowo-handlowe – inwestycja w galerię handlową, sale konferencyjne czy biurowce zapewnia dochód pasywny;
  • hotele i apartamenty w systemie condo hotel – znajdujące się w dobrej lokalizacji oraz urządzone na odpowiednim poziomie, będą przynosić stały dochód;
  • działki budowlane – to inwestycja długoterminowa, która może przynieść zyski dopiero za kilka, a nawet kilkanaście lat. W takim przypadku należy czekać, aż wartość zakupionej ziemi wzrośnie na tyle, aby dokonać możliwie najkorzystniejszej sprzedaży.

  Plusy inwestowania w nieruchomości

  Do największych zalet inwestowania w nieruchomości zalicza się:

  1. Zabezpieczenie kapitału.
   Nieruchomości są przede wszystkim dobrem fizycznym. W porównaniu do pieniędzy inwestowanych na giełdzie czy odkładanych na lokatach bankowych, ryzyko ich nagłej utraty jest niewielkie. Dodatkowo, wedle uznania czy nagłej potrzeby, zawsze można jej sprzedać, przez co zaliczane są do jednych z najbezpieczniejszych przedmiotów inwestowania.
  2. Wzrost wartości.
   Zawsze najbardziej opłacalny, okazuje się być zakup inwestycji sprzedawanych poniżej ich faktycznej wartości. Odpowiednia lokalizacja obiektu, popularna okolica mogą sprawić, że nieruchomość po remoncie czy przebudowie okaże się wyjątkowo atrakcyjna. Takich nieruchomości warto szczególnie szukać na przetargach, licytacjach oraz na wolnym rynku.
  3. Dochód pasywny.
   Kupno nieruchomości pod wynajem lub dzierżawę, nie wymaga od właściciela ciągłej aktywności i kontroli, a mimo to może on uzyskać stały, comiesięczny dochód. Warto również zwrócić uwagę na to, że wartość danego lokalu może z czasem wzrosnąć, przez co inwestor będzie mógł podnieść pobierany czynsz i dzięki temu dodatkowo powiększyć pulę otrzymywanych od najemców środków finansowych.
  4. Zabezpieczenie kredytu.
   Posiadanie nieruchomości, dodatkowo zwiększa możliwości kredytowe właściciela, które pomogą mu otrzymać pożyczkę na o wiele bardziej korzystnych warunkach. Uzyskany w taki sposób kapitał, może również pomóc dokonywać następnych transakcji inwestycyjnych.

  Minusy inwestowania w nieruchomości

  Analizując daną propozycję inwestycyjną trzeba się również liczyć ze sporym ryzykiem, a także możliwymi stratami. Do największych wad inwestowania w nieruchomości zalicza się:

  1. Długi okres zwrotu.
   Mogące pojawić się problemy z realizacją projektu oraz zmiany prawne powodują, że okres zwrotu włożonego wkładu w daną inwestycję, zacznie się znacząco przedłużać. Dodatkowo, w przypadku kupna nieruchomości na wynajem, całkowity zwrot może wynieść nawet kilkanaście lat.
  2. Zanik atrakcyjności.
   Decydując się na inwestycję w daną nieruchomość, przedsiębiorcy biorą pod uwagę przede wszystkim obecne realia rynkowe. W przeciągu kilku lat, mogą się jednak zmienić wymagania odbiorców lub pojawi się nowa, atrakcyjniejsza konkurencja. Może to skutkować przestojem w wynajmie lub brakiem zainteresowania potencjalnych kupców.
  3. Niska płynność finansowa.
   Sprzedaż danej nieruchomości w przypadku rezygnacji z inwestycji, często wymaga sporego czasu i wysiłku. Z kolei sprzedanie posiadłości po cenie rynkowej może wiązać się z niemałymi stratami dla inwestora.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane