logo
logo
logo
logo

Inteligentne oszczędzanie w inteligentnym domu
Opublikowano: 28 marca 2016

W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do oszczędności energii cieplnej. Związane jest to z rosnącymi powoli cenami paliw i energii elektrycznej. Najprościej można było oszczędzać ciepło, wykonując termoizolację domu lub wymieniając piec na wydajniejszy. Jednak nie każdy ma taką możliwość.

Użytkownicy budynków wielorodzinnych z reguły są podłączeni do sieci miejskiej lub wspólnego węzła kotłowniczego. Ale na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania pozwalające na sterowanie ogrzewaniem i dające dodatkowe oszczędności ciepła w domu.

Jak można sobie pomóc?

Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na uzyskanie oszczędności sięgających nawet 45%. Inteligentny dom daje możliwość sterowania elementami instalacji grzewczej tak, by wnętrza były ogrzewane, wtedy kiedy jest to konieczne. Urządzenia, które regulują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, dają komfort termiczny i jednocześnie umożliwiają uzyskanie znacznych oszczędności energii.

W najprostszej wersji elementy mogą być sterowane ręcznie, jednak bardziej zaawansowane układy sterujące wykorzystują odpowiednie czujniki i regulatory. Wiele osób obawia się tego, że konieczne może być wykonanie wielu prac związanych z rozłożeniem okablowania koniecznego do sterowania poszczególnymi elementami.

Obawy te są jednak nieuzasadnione, ponieważ podzespoły nowoczesnego domu komunikują się ze sobą bezprzewodowo, pozwalając one na sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, a bardziej rozbudowane zestawy mają dodatkowo możliwość sterowania kotłem C.O. Szeroki wybór gotowych zestawów, układów i elementów pozwalających na stworzenie inteligentnego domu dostępny jest w sklepie „Mieszkaj Sprytnie”, szczegóły oferty pod adresem www.mieszkajsprytnie.pl.

Sterowanie kaloryferami

Najprostszym rozwiązaniem jest bezpośrednia regulacja temperatury na kaloryferach. Zadanie to umożliwiają głowice termostatyczne instalowane bezpośrednio na grzejnikach. Nowoczesne głowice termostatyczne to urządzenia elektroniczne, które dokonują pomiaru temperatury w pomieszczeniu oraz sterują samodzielnie i bezpośrednio przepływem wody w kaloryferze. Zawory w mieszkaniu mogą być połączone bezprzewodowo z jednostką centralną, sterującą bezpośrednio ich pracą oraz kotłem C.O.

Najprostsze jednostki sterujące programowane są za pomocą dedykowanego oprogramowania dostępnego na komputer PC i sterują głowicami zlokalizowanymi w różnych pomieszczeniach. Jednostkę nadzorującą pracą głowic termostatycznych można skomunikować z centralą jednostką sterującą, która kompleksowo zarządza wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Dostępne są jednostki nadrzędne zaopatrzone w moduły bezprzewodowe Wi-Fi lub Bluetooth, które dają możliwość operowania nimi z użyciem zaopatrzonego w odpowiednią aplikację smartfona lub tabletu.

Jeszcze większe możliwości daje jednostka centralna GSM, którą możemy sterować przez sieć komórkową z użyciem generowanych przez program na telefonie SMS-ów. Oferowane zestawy pozwalają na dwukierunkową komunikację, dzięki czemu łatwiej jest reagować na wszelkie nieprawidłowości zgłaszane przez podłączone do jednostki centralnej urządzenia i odpowiednio szybko na nie reagować, także zdalnie, z użyciem telefonu.

Piec pod kontrolą

Bezprzewodowe termostaty docenią przede wszystkim użytkownicy własnych pieców C.O. Bezprzewodowa komunikacja między nadajnikiem i odbiornikiem termostatu pozwoli na łatwe i szybkie ich zamontowanie, bez konieczności instalowania przewodów pomiędzy termostatem i kotłem. Urządzenia te można dowolnie zaprogramować, dzięki czemu pozwalają one m.in. na dostosowanie pracy pieca do indywidualnych potrzeb użytkowników domu, zapewniając jednocześnie znaczne oszczędności energii.

Podstawową zaletą programowalnych termostatów jest możliwość ustawienia ich zgodnie z trybem życia użytkownika. Obniżają one temperaturę w czasie kiedy lokatorów z reguły nie ma w domu, podnoszą zaś w godzinach, w których zwykle przebywają. Dostępne są zarówno proste, łatwe w obsłudze modele, jak i bardziej zaawansowane konstrukcje, które można zaprogramować nawet na kilkanaście tygodni do przodu, a ponadto informują o pracy kotła i ilości przepracowanych przez niego godzin.

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inteligentny dom

Budowa inteligentnego domu krok po kroku R...

Pojęcie „inteligentnego domu” to jedno z najpopularniejszych zagadnień...
inteligentny dom

Dom inteligentniejszy od nas samych?...

Inteligentny dom to dom pełen automatyki. Uważa się, że jest t...
inteligentne domy

Pierwsze inteligentne domy dla osób niepełnos...

Nieopodal Warszawy, w miejscowości Janowo powstanie pierwsze w...

Sterowanie domem – czy ta technologia ma sens...

Dom, którym można sterować przez telefon lub tablet – to już n...