• Menu

  Gmina Chełmiec – gmina która przyciąga inwestycje

  Gmina Chełmiec położona jest w południowej części województwa małopolskiego w północnej części powiatu nowosądeckiego w dolinie rzeki Dunajec. Zajmuje powierzchnię  11 205 ha, co stanowi ok 7,2 % powierzchni powiatu nowosądeckiego. Chełmiec to najludniejsza gmina wiejska w Polsce. Ma w chwili obecnej ponad 28 500 mieszkańców i zamieszkuje ją nieco ponad 13% ludności powiatu.

  Gmina Chełmiec

  Gmina Chełmiec słynie z wysokiej skuteczności w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, oraz przeznaczaniu rocznie niemal 1/3 budżetu gminnego na inwestycje czyli na realizowanie potrzeb społecznych, do których wcześniej nie było dostępu. I tak dzieci i młodzież mają osiem  sal sportowych w tym 2 pełnowymiarowe hale sportowe, 3 orliki, 2 skateparki, 21 placów zabaw, 4 siłownie zewnętrzne, wybudowane są 3 nowe boiska wielofunkcyjne a 4 kolejne są gruntownie wyremontowane. Z kolei w centrum gminy wybudowano kryte lodowisko – rolkowisko, powstał nowy żłobek i 2 przedszkola gminne. Jedną z największych inwestycji zrealizowanych przez gminę Chełmiec jest budowa basenu krytego wraz z dodatkowymi atrakcjami – Aqua Centrum Chełmiec. Oprócz basenów i jaccuzi oraz trzech saun do dyspozycji gości są baseny szkoleniowe, trzy niecki z leczniczymi wodami solankowymi, rwąca rzeka, tężnia z grotą solną.

  Gmina Chełmiec

  Tuż przy Aqua Centrum Chełmiec powstał wybrukowany plac Rynek 1 zakończony nowym obiektem gminnym, budynkiem Astro Centrum Chełmiec. W budynku tym znajdują się  m.in.: obserwatorium astronomiczne oraz sale multimedialne. W gminie Chełmiec są też nowe atrakcje dla rowerzystów. Oprócz powstałego miasteczka rowerowego w centrum gminy, powstała również ścieżka dydaktyczno – rowerowa w Świniarsku wraz z budynkiem Centrum Aktywnego Wypoczynku w Świniarsku. Wszyscy mieszkańcy uzyskali wreszcie dostęp do bieżącej wody, a w chwili obecnej trwają prace związane z budową kanalizacji ściekowej w niemal wszystkich miejscowościach gminy. Do tego wybudowali 4 nowe i zmodernizowali kolejne 2 oczyszczalnie ścieków.

  Gmina zadbała również o szlaki komunikacyjne – wykonano 250 km nowych nawierzchni drogowych, kilkadziesiąt kilometrów chodników, nowe mostki i kładki, wyremontowano i wykonano termomodernizację wszystkich 14 szkół. Około 650 gospodarstw w gminie Chełmiec zyskało dotacje na kolektory słoneczne, a przeszło 800 przydomowe oczyszczalnie ścieków. To nie wszystkie inwestycje proekologiczne w gminie – na terenie całej gminy wymieniono ponad 800 lamp na bardziej ekologiczne. Niedawno gmina rozpoczęła projekt partnerski na montaż ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła dla mieszkańców.

  Gmina Chełmiec

  Roczny budżet gminy od kilku już lat przekracza 180 mln zł. Gmina Chełmiec ze spokojem patrzy w przyszłość, a o rozwój gminy dbają nie tylko radni i wójt, ale także  mieszkańcy którzy aktywnie wskazują swoje problemy i potrzeby.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane