W związku z zachodnimi sankcjami na rosyjski gaz i ropę kraj ten zwiększa swoją sprzedaż na rynkach azjatyckich. Odbiorcy z Azji zachęcani są niższą ceną – podaje na swoim portalu brytyjska telewizja BBC. Premier Indii Narendra Modi stwierdził niedawno, że konieczność ochrony bezpieczeństwa energetycznego jego kraju jest kluczowa, dlatego nie zamierza on wprowadzać żadnych restrykcji, które mogą zagrozić dostawom energii.
Indie i Chiny zwiększyły w ostatnim czasie import tańszej rosyjskiej ropy, mimo trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. W przypadku Indii import ropy wzrósł z prawie zerowego poziomu na początku roku i od czerwca utrzymuje się na wysokim poziomie pomiędzy 900 a ponad 600 tysięcy baryłek dziennie. Chiny startowały z poziomu 900 tysięcy na początku roku, ale od maja ich import oscyluje wokół 1 miliona baryłek dziennie, mimo chwilowego spadku zanotowanego zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę – podaje BBC.
Jak zauważa BBC, Rosja wprowadziła obniżone stawki od marca tego roku, niedługo po rozpoczęciu wojny. Wtedy też łączny import rosyjskiej ropy przez Indie i Chiny przewyższył sprzedaż paliwa z Rosji do Unii Europejskiej.
Również inne kraje regionu zwiększają import tańszego paliwa z Rosji. Jako przykład BBC podaje Sri lankę, która zmaga się poważnym kryzysem gospodarczym. Również Pakistan zaczął rozmowy z Moskwą w sprawie zakupów.
Na początku wojny na Ukrainie Rosja posiadała niewielu odbiorców dla swojej ropy z Uralu. Część firm i rządów zdecydowała się na wstrzymanie dostaw, w związku z czym ceny ropy z Uralu zaczęły spadać. W pewnym momencie jej ceny były aż o 30 USD za baryłkę niższe od cen ropy Brent na światowych rynkach. We wrześniu cena była o 20 USD nisza, a w listopadzie o 33 USD.
Dlatego między innymi rząd Indii broni swojej decyzji dotyczącej zakupu rosyjskiej ropy, twierdząc, że jest ona w tej chwili najtańsza. Chociaż Stany Zjednoczone krytycznie odnosiły się do indyjskich zakupów, jednak obecnie wydaje się, że Waszyngton zaakceptował politykę władz w New Delhi – zauważa BBC.
Grupa G7 dąży obecnie do jeszcze większego obniżenia cen rosyjskiej ropy, najlepiej na poziomie mniejszym lub równym kwocie 60 USD za baryłkę, poprzez wprowadzenie ceny maksymalnej. Jednak – zdaniem niektórych ekspertów – niedbałe realizowanie tego planu może uczynić go nierealnym – pisze BBC. Z drugiej jednak strony całkowity zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy może prowadzić do jeszcze większej niestabilności rynku, a w efekcie wzrostu cen, co z kolei będzie korzystne dla Rosji.
Nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ będzie miało wprowadzenie ceny maksymalnej na rosyjską ropę na gospodarki Chin i Indii, które to kraje już kupują rosyjską ropę ze znaczną zniżką. Moskwa już zapowiedziała, że przestanie sprzedawać ropę krajom, które przyłączą się do decyzji G7 w sprawie wprowadzenia ceny maksymalnej. Jednak przestawienie rosyjskiego eksportu z Europy do Azji będzie dla Rosji drogie i czasochłonne.
Poważnym ograniczeniem dla rosyjskiego eksportu do Indii są również sankcje, które objęły sektor bankowy. Choć rosyjska ropa sprzedawana jest po bardzo atrakcyjnej cenie, występują problemy z płatnościami za jej dostarczenie. Jednym z rozważanych rozwiązań jest możliwość płacenia Rosji w rublach zamiast w dolarach amerykańskich. Oznaczałoby to, że indyjski eksport do Rosji rozliczany będzie w rublach, a za te pieniądze kraj zacznie kupować ropę. Chiny natomiast preferują w rozliczeniach własną walutę.
Zwiększenie eksportu do Azji obejmuje również gaz ziemny. Indie importują 50 proc używanego u siebie gazu. W większości pochodzi on z Krajów Zatoki Perskiej. Import z Rosji ma marginalne znaczenie. Chiny natomiast importują większość swojego gazu rurociągami z Azji Centralnej. Rosja może stać się głównym dostawcą gazu do tego kraju dopiero pod koniec tej dekady, kiedy uruchomiany zostanie gazociąg „Siła Syberii”. Widoczny jest jednak już teraz znaczny wzrost zakupów rosyjskiego LNG transportowanego przez Ocean Arktyczny. Od stycznia 2022 roku jego import wzrósł z niecałych 300 tysięcy ton miesięcznie do ponad 800 tysięcy ton we wrześniu.
Wojciech Ostrowski
Źródło – BBC
Tagi: Chiny, gaz, Indie, ropa, rosja
Dodaj komentarz